Prvky balistickej ochrany patria k najdôležitejšiemu taktickému vybaveniu, či už ste policajt na demonštráciu alebo vojak v poli. Všade tam vám skrátka hrozí zranenie alebo smrť a balistická ochrana je najefektívnejším spôsobom, akým je možné sa brániť.
Balistická ochrana môže mať viac podôb, pričom najjednoduchšie delenie je podľa častí tela, ktoré jednotlivé prvky chránia. Účelom týchto prvkov balistickej ochrany je skrátka ochrana ich nositeľa. Zdravie totiž máme len jedno a život tiež.
Prvým z prvkov balistickej ochrany, ktoré u nás nájdete, sú balistické pláty. To sú jednoducho povedané ploché predmety z pevného a odolného materiálu, ktoré sú určené na vloženie do nosiča plátov. Nosič plátov je možné definovať ako balistickú vestu, ktorá ale súčasne funguje ako taktická vesta – má zvýšenú modularitu a vďaka MOLLE/PALS väzbe a/alebo velcro panelom je možné ju všemožne upravovať a nastavovať podľa svojich predstáv.
Vráťme sa ale k balistickým plátom, ktoré sú vyrobené napríklad z keramiky a chránia pred certifikovanými a definovanými rizikami, medzi ktoré patrí streľba z rôznych kalibrov. Dá sa teda povedať, že nosič plátov s integrovanými plátmi chráni ako balistická vesta, iba s pridanou hodnotou. Moderné pláty nemajú okraj vyrobený z tvrdej peny, ktorá môže tvoriť až tretinu ich plochy, pod ktorou nositeľ skrátka balisticky chránený nie je, ale sú chránené keramickou výplňou až k samotnému okraju.
Pri balistických plátoch je však pred kúpou potrebné dbať na jednu vec – a síce aby boli kompatibilné s konkrétnym nosičom plátov.
Do kategórie balistickej ochrany patria aj balistické vesty, ktoré síce neprinášajú taktickú výhodu nosičov plátov, ale oproti nim sú väčšinou určené na skryté nosenie. Už preto, že sú viac nízkoprofilové. Také balistické vesty sú tiež ergonomické, takže ich pokojne môžete nosiť aj celý deň. A to napríklad pod voľnejšou košeľou alebo pod bundou - a nikto si nič nevšimne.
Balistické vesty síce vzhľadom k dizajnu nevedia až tak dokonale ochrániť pred puškovými kalibrami, ale hravo si poradia s väčšinou pištoľových kalibrov, a dokonca aj s bodnými ranami. Takéto riešenie sa hodí najmä v prípadoch, keď ste exponovaná osoba, prípadne pri sebe prenášate/prevážate drahšie veci typu vyššej čiastky v hotovosti, zlata a podobne.
O ochranu hlavy sa potom starajú prvky, ktoré na rozdiel od viest príliš nízkoprofilové nie sú – balistické helmy (prilby). U tých to ale nie je potrebné, pretože sa využívajú v situáciách, keď sa treba chrániť explicitne a otvorene. Balistické helmy majú väčšinou ešte ďalší taktický presah – okrem toho, že chránia hlavu pred zranením, je možné ich skombinovať s extra vybavením, ako sú svietidlá, komunikačné zariadenia s vedením káblov, nočné videnie (NVG), taktické okuliare a podobne.