Odzbrojiť, donútiť, rozbiť alebo ubrániť? To všetko viem, som z ocele a len tak sa nerozbijem, čo som? Vieme, o čo sa jedná? Jedná sa samozrejme o teleskopický obušok. Ten môže pôsobiť v rukách obranca ako obranný prostriedok, v rukách policajtov ako donucovací prostriedok a v rukách security služby ako zbraň. Jeho použitie je rozmanité, ale ani v jednom momente nás nesklame. Je skvelý pri obrane proti nožu, ale aj pri vstupoch do objektov a vieme prečo? Poďme si to povedať.
Prvý teleskopický obušok bol používaný britskými Commandos za druhej svetovej vojny. Od tej doby sa jeho konštrukcia menila až do 80. rokov dvadsiateho storočia. Americká firma ASP vynašla teleskopický obušok, ako ho poznáme dnes. Jeho určenie bolo jasné - špeciálne jednotky. Vďaka svojej jednoduchosti a čistej účelnosti sa rýchlo dostal aj do ostatných sfér vrátane tej našej civilnej. Obušok sa skladá z troch hlavných častí - držadla a dvoch kužeľovitých rúrok. Hlavným bodom u výdrže a odolnosti je samozrejme materiál. Pri lacných teleskopických obuškoch sa stretávame s veľmi nekvalitnou oceľou, ktorá nie je schopná splniť podstatu obušku. Preto sa používajú kalené ocele, ktoré sú na toto použitie najlepšou voľbou. Potrebujeme, aby bola konštrukcia pevná a my sa na ňu mohli spoľahnúť. Obušok teda musí vydržať všetko, čo si pre neho pripravíme. S kalenou oceľou má dosť dobré predpoklady pre úspech.
To je všetko pekné, ale ako sa s ním manipuluje? V zloženom stave máme v ruke len držadlo od obušku. Všetko ostatné je ukryté vo vnútri. V spodnej časti je skrutkovacia pätka, ktorá má vo vnútri sponu. Tá drží zvyšné dve časti vnútri držadla. Všetko, čo stačí, je máchnúť. Máchneme s obuškom, odstredivá sila vytrhne tyče zo spony, ktoré do seba, pomocou hladkých kužeľovitých strán, zapadnú a drží. Ako veľmi v sebe budú držať záleží na prudkosti švihu. Následné zloženie prebieha uchopením obušku do troch prstov za držadlo - palec, ukazovák a prostredník. Po uchopení jeho vrchnej časti vertikálne udrieme do zeme, čím vyrazíme kužele zo zovretia a obušok zložíme. Nemusí sa to nutne podariť na prvýkrát, úkon opakujeme, kým kužele nepovolí. V roztiahnutom stave má obušok až trojnásobok svojej pôvodnej dĺžky. Už tušíme, kde je tá výhoda? Prakticky so sebou nosíme tyč, ktorú vo vhodný okamih vytiahneme a použijeme. Dĺžková výhoda bude hrať v náš prospech.
Ak sme si mysleli, že obušok existuje len jeden, tak sme sa mýlili. Je niekoľko druhov od rôznych značiek, ktoré sa líšia predovšetkým dizajnom. Existuje jeden druh obušku, ktorý sa svojou konštrukciou líši od ostatných. Prišla s ním nemecká firma a má sa jednať o najlepší obušok všetkých čias. Za tento status si pekne priplatíme, však ponúka mnoho výhod oproti obyčajným obuškom. Aj ten "obyčajný" obušok je rozumná voľba pre obranu. Hlavné rozdelenie je v ich dĺžke. Tá sa uvádza v plakoch a vyjadruje dĺžku rozloženého obušku. Štandardne sa stretávame s dĺžkami 16", 18", 21"a väčšími. Sú to práve dĺžky, podľa ktorých budeme vyberať. 16 palcový obušok je dostatočne dlhý pre obranu a zároveň sa bude skvele nosiť skryto. Nebude nikde vyčnievať a cez to splní svoju úlohu. Na druhú stranu 21" obušok ponúka dlhší dosah pri používaní. Jeho nosenie skryto je veľmi nepohodlné. Obušok je veľký, čím sa skôr hodí pre odhalené nosenie na služobnom opasku alebo veste. Vyberajme múdro, dajme si pozor na materiál a až potom voľme dĺžku.