Sluch, jeden z vnemových zmyslov, vďaka ktorému sme schopní sa verbálne dorozumievať. Jeho absenciu si človek len ťažko dokáže predstaviť. Prečo sa teda adekvátne nechránime? K poškodeniu sluchu stačí naozaj menej, než by sme si boli schopní priznať. Pamätáme na pískanie v ušiach po vysokom tóne alebo výbuchu? To nám odumierajú sluchové bunky, ktoré už sa nikdy neobnoví. Pritom stačí nosiť ochranu sluchu a nemusíme sa báť jeho poškodenia. Aké ochrany teda zvoliť?
Jednou z ochrán sluchu sú špunty do uší. Iste si ich pamätáme a vieme, ako vyzerajú. Sú to malé penové valčeky, ktoré si strčíme do sluchovodu, čím sa zabráni prenosu zvukových vĺn a vibrácií. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Sú veľmi dobrou voľbou pre príležitostne nosenie. Sú malé, skladné a takmer nič neváži, takže ich môžeme mať stále pri sebe pri pohybe na pracovisku. V poslednej dobe sa začali vyrábať aj plastové špunty do uší - sú pevné a skvele drží tvar. Na ich koncoch (ktoré sa zavádzajú do zvukovodu) sú malé silikónové krúžky, ktoré upchajú zvukovod a nevpustí dovnútra žiadny zvuk. Poslednou novinkou v tomto odbore sú takzvané špunty na mieru. Jednoducho nám urobia odliatok nášho tvaru ucha a podľa neho vytvorí špunty. Múdri z nás ale vedia, že zvuk sa šíri nielen zvukovodom, ale aj kosťami okolo ucha pomocou vibrácií. Čo teda s tým?
Pre tieto prípady sú na trhu k dostaniuochranné slúchadlá. Nie sú to slúchadlá, ktoré máme k telefónu na počúvanie hudby, kdeže. Jedná sa o veľké mušle, ktoré kompletne zakryjú ucho aj s kosťami okolo. Vďaka tomu sa izoluje zvuk, ktorý by chcel do zvukovodu vniknúť. Slúchadlá sú veľmi efektívnym riešením. sú pohodlné a predovšetkým veľmi účinné. Vnútri slúchadiel je akustický materiál, ktorý skvele pohlcuje vibrácie zvuku. Tento materiál je uložený v plastovej mušli, dookola sú silikónové alebo plastové vankúšiky, ktoré utesňujú zvukovod. Slúchadlá sú výškovo nastaviteľné, aby si ich mohol nasadiť každý. Spája je plastový most, ktorý má väčšinou kovové výstuhy a polstrovanie, aby na hlave netlačil. Podobne ako u štupľov do uší, aj slúchadlá pohlcujú všetok zvuk, takže nepočujeme hluk, ale aj hlasy, ktoré na nás hovorí. To je kontraproduktívne. Keby tak existovala forma ochrany sluchu, ktorá by bola schopná vyrovnávať hlasitosť okolitých zvukov.
Presne taká ochrana sluchu existuje. Hovorí sa jej elektronické slúchadlá. Ako to funguje? Jednoducho, v prednej strane slúchadiel sú dva mikrofóny, ktoré snímajú zvuk 360°okolo nás. Tento zvuk ide do systému slúchadiel, ktorý ho vyhodnotí. Pokiaľ je nad stanovenou normou decibelov, zníži ho na neškodnú úroveň. Naopak ak je zvuk nízky, zvýši ho na rovnakú úroveň, ako bol vysoký zvuk znížený. Vďaka tomu dosiahneme skvelého prehľadu okolo, môžeme komunikovať s kolegami a zároveň budeme 100% chránení pred okolitým hlukom. Vonkajšou konštrukciou sa od štandardných slúchadiel nelíši, tiež majú ochranné mušle a spojovací polstrovaný most. Vnútri sú na rozdiel od izolácie reproduktory a fůra elektroniky. Veľkou nevýhodou týchto slúchadiel je ich cena. Tá sa pohybuje oveľa vyššie, než u štupľov do uší.