Svietidlá pre vojakov a políciu sa na prvý pohľad od tých konvenčných príliš nelíšia. Na druhý pohľad však môžeme vidieť rozdiely, ktoré spočívajú napríklad v nadpriemernom svetelnom toku a dosvite alebo v možnosti IR prísvitu.
Každý príslušník armády aj polície minimálne z času na čas musí fungovať aj v noci. A v takýchto prípadoch potrebuje okrem štandardného taktického vybavenia aj kvalitné svietidlo, na ktoré sa musí spoľahnúť, že ho v tú najmenej vhodnú chvíľu nesklame. Samozrejme aj klasické svietidlá pre civilistov môžu byť kvalitné - a ponuka na Rigad.sk je toho dôkazom - ale u tých taktických sa skrátka na kvalitu dbá skutočne nadštandardne.
U niektorých svietidiel pre vojakov a políciu je dôležitá aj možnosť využitia rôznych farieb svetiel. Základom je samozrejme takmer vždy biely LED zdroj, avšak stretnúť sa môžeme aj so svetlami červenými, modrými, zelenými, a dokonca prerušovaným červeno-modrým svietením, ktoré simuluje „blikačky“ policajného auta. Dôležitým doplnkom je ale IR prisvietenie, ktoré je vidieť iba v NVG zariadeniach alebo noktovízoroch, skrátka v optike pre nočné videnie.
Zatiaľ čo s bielou vidíte spravidla najďalej, má jednu nevýhodu - oslepuje. Skrátka ak v noci svietite bielym svetlom a zhasnete, zistíte, že si dlho musíte znova privykať na tmu. V niektorých taktických situáciách až príliš dlho. Preto je tu červené alebo zelené prisvietenie, ktoré nám umožňuje čítať a súčasne si po jeho zhasnutí nemusíme tak dlho zvykať na tmu v okolí.
K niektorým vojenským a policajným svietidlám je k dispozícii aj difúzor alebo rozptyľovač svetelného toku, vďaka ktorému sa vám so svietidlom bude lepšie čítať. Svietidlo s nasadeným difúzorom však môže zároveň slúžiť aj ako signálne alebo núdzové svetlo.
Väčšina svietidiel pre vojakov a policajtov má klasický valcovitý tvar, avšak stretnúť sa môžeme napríklad aj so špecialitami typu taktického pera alebo so svietidlami, ktoré možno umiestniť na helmu, na obušok alebo na súčasti uniformy.
A čo zdroj? Rovnako ako pri ďalších typoch svietidiel je dnes úplne najbežnejším zdrojom svetla LED. Ide o riešenie, ktoré má vysokú životnosť a súčasne relatívne nízku spotrebu energie. To sa bude hodiť najmä na misiách, kedy sa budete musieť pohybovať aj niekoľko dní v kuse v teréne. Aj LED dióda však pri dlhšom svietení vyžaruje prebytočné teplo, ktoré musí niekde odísť. Preto je vhodné, aby malo svietidlo telo napríklad z hliníka, ktorý skvele odvádza teplo.
Hliník ako materiál je súčasne odolný, zvlášť vtedy, keď je eloxovaný. V tom prípade má aj zvýšenú odolnosť voči poškriabaniu. A určite oceníte aj minimálne základnú úroveň odolnosti voči prachu a vode. A čo sa týka napájania, hodí sa nabíjacia batéria, ktorá je často aj vymeniteľná, takže si ich so sebou do prírody môžete zbaliť hneď niekoľko. Samozrejmosťou sú však rôzne úrovne svetelného toku, z ktorých tie nižšie majú prirodzene aj nižšiu spotrebu energie.