Napadne niekoho, kde je na tele najlepšie miesto z hľadiska dosiahnuteľnosti a zároveň také, aby tu pripevnené vybavenie nijako neprekážalo? Áno, je to v páse, alebo na bokoch. Skvele sem dosiahneme, neovplyvňuje rovnováhu ani nepreťažuje chrbát. Práve v tomto priestore nosíme opasky, ktoré nám môžu buď držať nohavice, alebo poskytovať trochu viac.
Taktické a bojové opasky sú súčasti vybavenia, ktoré svojou konštrukciou a mechanizmom umožňujú pripnutie ďalšieho vybavenia a výstroja tak, aby čo najúčelnejšie plnili svoj účel. Tieto typy opaskov môžeme často vídať u vojenských jednotiek, ale aj policajných alebo niektorých súkromných zložiek. To je však neobmedzuje len pre tieto skupiny. Taktický alebo bojový opasok môžete mať aj vy, a preto sa teraz pôjdeme pozrieť na rozdiely, plusy a mínusy.
Táto skupina opaskov pôsobí viac civilno. Konštrukcia je veľmi podobná klasickým opaskom, nie sú toľko nápadné a cez to ponúkajú viac. Ich materiály sú oveľa pevnejšie. Vďaka tomu sa na ne môžete viac spoľahnúť, upevniť napríklad puzdro na zbraň a vedieť, že pri taseniu sa opasok nebude krútiť. Na niektorých sa dá dokonca aj vyskakovať. K tomu samozrejme potrebujete dostatočne pevnú pracku. Používa sa COBRA®, MiniCOBRA®, ale aj ďalšie alternatívy. Osobne som najviac spokojný práve s MiniCOBRA®. Je veľmi príjemná, zároveň pevná a nenápadná. Niektoré opasky majú dokonca prierezy na pretiahnutie MOLLE® väzby.
Bojové opasky sú oproti tým taktickým robustnejší, pevnejší a oveľa nápadnejší. Tu sa už nikto nesnaží skryť ich prítomnosť. Konštrukcia je často masívna, polstrovaná s pevnou sponou. Správny bojový opasok na sebe má MOLLE® väzbu pre upnutie ďalšieho vybavenia. Nepreťahuje sa prievleky u nohavíc, ale pripína cez oblečenie na vrchnú vrstvu. Často sa prepája aj s taktickou vestou.
Tu nikto nemusí dlho premýšľať, pretože účel je jasný. Jediné, na čo si dajte pozor, sú kvalitné materiály. Držte sa vyskúšaných a renomovaných výrobcov, ako je ClawGear®alebo Tasmanian Tiger®.