Letné obdobie má množstvo výhod. Napríklad je teplo, môžeme sa kúpať a spať vonku, nemusíme so sebou na výlety nosiť toľko vrstiev oblečenia a príroda sa zelená. Lenže je tu aj minimálne jedna nevýhoda - otravný a niekedy aj nebezpečný hmyz.
Pokiaľ od jari do jesene vyrážate na výlety do prírody, potom si najskôr (väčšinou) užívate tepla, ktoré si väčšina ľudí spája s pozitívnymi zážitkami. Lenže je tu aj jedno negatívum, a síce hmyz, ktorý je všade naokolo. Kým si žije svojím vlastným životom, môžeme byť v pokoji. Lenže čo keď nás cez deň v noci začne otravovať, štiepať, pichať a cicať nám krv? Potom je najvyšší čas začať sa mu účinne brániť.
Hmyz vrátane komárov či kliešťov do prírody prirodzene patrí, rovnako ako šelmy a ďalšie „rizikové faktory“. A úlohou každého zálesáka a milovníka prírody je naučiť sa s týmito faktormi žiť. Lenže pokiaľ do vás celý večer nalietavajú kŕdle komárov a po dvadsaťkilometrovej túre si z tela vyberáte niekoľko kliešťov, potom už ide o zdravie. Našťastie existujú spôsoby, ako sa proti otravnému hmyzu brániť, ktoré sú účinné a súčasne humánne.
Nielen pred kliešťami sa na samotnej túre môžete ubrániť repelentom. To je prípravok, ktorým sa namažete alebo nastriekate a ktorý obsahuje látky, ktoré sú určitým druhom hmyzu nepríjemné. Slovo repelent je skrátka možné preložiť ako „odpudzovač“. Repelenty chránia veľmi dlho a môžete sa vďaka nim aspoň čiastočne zbaviť náletov nepríjemných komárov či jeleňových klošov, čo je v zásade lietajúci kliešť (aj keď na rozdiel od kliešťa, ktorý je článkonožcom, sa jedná o hmyz). A nepôjdu na vás toľko ani kliešte „klasické“.
Ešte vyššiu istotu pri ochrane pred dotieravým hmyzom dáva elektrický odpudzovač. Za príklad môžeme dať tie od spoločnosti Thermacell, ktoré ako účinnú látku využívajú syntetickú aktívnu zložku v podobe D-trans-allethrinu. To je látka, ktorá je prispôsobená pyretrinu – tento prirodzený biocíd sa vyskytuje v obaloch semien margaréty starčkolistej (Chrysanthemum cineriaefolium) a nielen komárom, ale aj ďalším druhom hmyzu rozhodne nevonia.
Tento odpudzovač, ak je práve aktívny, okolo vás dokáže vytvoriť neviditeľnú „bublinu“, oblasť, v ktorej budete mať od komárov pokoj. Vankúšiky s aktívnou látkou síce majú prirodzene obmedzenú životnosť, ale do prístroja si môžete dokúpiť náhradnú a chrániť sa tak oveľa dlhšiu dobu.
A potom tu máme ešte moskytiéry, ktoré sú určitým druhom mechanickej ochrany voči hmyzu. Cez jemnú sieťovinu moskytiér sa komáre ani im podobná háveď skrátka nedostanú. Zatiaľ čo niektoré moskytiéry sú veľké tak akurát na to, aby zakryli hlavu užívateľa – či už pri chôdzi alebo pri spaní v spacáku – iné dokážu zakryť celú hamaku, lôžko alebo dokonca dvojlôžko. Môžete ich nad seba zavesiť a máte od komárov pokoj, napríklad aj po celú noc.