Niekedy to skrátka nejde inak. Človek sa musí uchýliť k núdzovým riešením a nasadiť donucovacie a pacifikačné prostriedky. Medzi ne patrí aj také putá. Ich nosenie je pre mnoho členov ozbrojených a štátnych zložiek úplnou rutinou. Načo sú teda dobrá? Ako fungujú a z čoho si môžeme vyberať? No a čo sú vlastne zač? K tomu odpovie nasledujúce riadky.
Putá sú zariadenie, ktoré dokáže zamedziť pohybu horných končatín. Sú samozrejme aj také, ktoré spútajú ako horné, tak aj spodné končatiny, avšak tie asi používať nebudeme. Ide o to - spútať páchateľa, zamedziť mu brániť sa, nabúrať motorické vlastnosti, aby sme si ho tam mohli lepšie odviesť do auta a predovšetkým - aby už nepredstavoval hrozbu. Keby sme si chceli putá rozdeliť, môžeme na ne pozerať z hľadiska použitia - teda na jedno a na viac použití. Od toho sa odvíja aj materiál. Potom sú tiež tréningové putá, ktoré nedrú, nie sú nijako nepríjemné a dajú sa používať viackrát (suplujú funkciu pút na jedno použitie). Poďme si povedať niečo o každých z nich.
Najčastejšie sú klasické putá na viac použití. Tie nosia policajti, pracovníci v bezpečnostných agentúrach, ochranky a podobné osoby. Sú vždy vyrobené z kovu. Ten je pevný, tvrdý a odolný - úplne ideálny pre toto použitie. No a ako teda putá fungujú? Ich mechanizmus je úplne jednoduchý. Skladajú sa z dvoch klepítkových častí spojených uprostred. Tento spoj je kratší či dlhší. Klepítka sa do seba zacvakávají a pomocou zúbkového mechanizmu drží svoju polohu. Teda, tak nejako napoly. Môžeme je vždy utiahnuť, avšak povoliť len pomocou kľúča. Často sa tak stáva, že si vzdorom páchateľ sám putá utiahne. To nemusí byť príjemné. Zároveň pomocou väčšieho utiahnutia môžeme páchateľa prinútiť k spolupráci, keby snáď nechcel nasledovať, alebo počúvať. To sú klasické putá, potom máme tie na jedno použitie.
Tento variant sa používa skôr pri zásahoch zvláštnych jednotiek. Putá sú vytvorené z plastu a fungujú trochu, ako dobre známe, zips pásky. Iste vieme o čom je reč. Plastové prúžky, ktoré sa preťahujú zobáčikom, aby vytvorili slučku. Kto by to niekedy neskúšal... Ich neodmysliteľná výhoda je nízka hmotnosť. Zasahujúci tak pri sebe môže mať kľudne desať kúskov týchto pút a nepocíti žiadnu váhu navyše. Dokážeme si predstaviť, že by snáď mal mať desať kusov oných oceľových "monštier"? To asi nie. Na druhú stranu sa väčšinou nedajú použiť opakovane a pri chvíľke nepozornosti ich môže páchateľ s trochou snahy a sily pretrhnúť o ostrý predmet. Dajú sa však použiť aj ako putá na nohy, alebo na zviazanie do kozľa. Rovnakým spôsobom fungujú aj tréningové putá. Len sú vyrobené z látky - plastový je len istiaci prievlak.
Teraz sa určite pýtame sami seba - ktoré putá sú teda lepšie? To sa nedá s istotou určiť. Každé slúži trochu k niečomu inému. Líšia sa použitím, materiálom, ale aj konštrukciou. Používajme je tam, ako máme a budeme určite spokojní. Preukazná je aj rozdielna cena, ktorá nás dokáže iste tiež presvedčiť. Vyberme si v našom internetovom obchode, radi poradíme.