Ochrana zraku, ako dobre vieme, je veľmi dôležitá. Stačí spona, trieska alebo ostrý kameň a máme postarané. Zbytočnému behaniu po očných lekároch sa však dá veľmi ľahko predísť pomocou ochranných pomôcok. V tomto prípade sa jedná o ochranné okuliare. Všeobecne sa dá povedať, že skrátka pomocou skiel chránime oči pred mechanickým poškodením, avšak existujú druhy, ktoré majú oveľa väčšie a komplexnejšie poslanie. Pri streľbe je ochrana zraku na prvom mieste. Počas výstrelu môže dôjsť k roztrhnutiu nábojovej komory, záveru a tela zbrane. Pri takejto deštrukcii odlieta na všetky strany veľa úlomkov plastu a kovu. V taký okamih si budeme želať, aby sme mali adekvátne ochranné okuliare. Za tie sa považujú strelecké okuliare, ale pozor, nie sú okuliare ako okuliare.
Ako iste vieme, okuliare sa skladajú z niekoľkých častí. Tou najdôležitejšou bude iste pasívna ochrana v podobe skiel. Hovoríme sklo, ale jedná sa o plast, sklo by nebolo moc adekvátnou ochranou. Po prvé je ťažšie, ale hlavne náchylnejšie na mechanické poškodenie pri páde a tak ďalej. Aké sklá teda hľadať pri vyberaní poriadnych streleckých okuliarov? Nezameriavajte sa na typ skiel, ale na firmu. Ak sa budeme držať známych firiem, akými sú napríklad ESS, Bollé, Oakley a tak ďalej. U týchto firiem máme istotu, že zakúpené okuliare budú tejnajvyššej kvality. Samozrejme sem patria aj ďalšie okuliare, prakticky by sme sa mali sústrediť na skúšky podľa medzinárodných atestácií, ktoré sú u okuliarov uvedené. Podľa nich sa dá spoznať, či vyhovujú štandardom, alebo či sa jedná iba o okuliare napríklad na Airsoft a tak ďalej. Pritom dobré okuliare dokážu zadržať aj projektil kalibru .22 LR (klasická malokalibrovka). Ak hovoríme o sklách, musíme si dať pozor aj na ich tvar. Je veľmi dôležité, aby boli sklá ergonomicky tvarované podľa tváre a hlavy. Musia siahať až k spánku, musí byť teda sklo zahnuté tak, aby bolo oko čo najlepšie ochránené. O príjemné usadenie okuliarov sa postarajú rámčeky.
Plastové sklá potrebujú dobré usadenie, aby držali na hlave tak, ako majú. K tomu im pomáhajú rámčeky, ktoré sa opierajú o nos a nožičkami o hlavu a uši. Mohli by sme sa pýtať - prečo sa nerobia rámčeky z kovu? Na to existuje rýchla odpoveď - spracovávanie, váha a odolnosť. Kov je síce odolnejší, ale plast sa dokáže lepšie prispôsobiť hlave, je tvárnejší. Rámčeky by mali sedieť prirodzene, nesmú kĺzať ani tlačiť. V akcii budeme mať okuliare aj niekoľko hodín, pri ktorých sa prejaví každý nedostatok. Skúsme si ich skôr, než si ich zakúpime, nech eliminujeme všetky premenné. V opačnom prípade budeme nespokojní a zbytočne vyhodíme peniaze.
Rovnako ako môžeme kúpiť strelecké okuliare za 300 korún, môžeme ich kúpiť aj za 5000. Všetko je to o našich preferenciách. Každopádne nám drahšie okuliare ponúknu oveľa väčší komfort. Základom by mala byť povrchová úprava proti zahmlievaniu. Bez toho sa nezaobídeme. Sklá môžu byť výmenné. Nie vždy totiž budeme strieľať v priaznivých podmienkach. Pre streľbu v šere sa hodí žlté rozjasňovacie, v prudkom slnku slnečné s UV filtrom pre ešte lepšiu ochranu. Aj obrúčky majú svoje varianty. Napríklad pri klasických nás ich hrúbka môže obťažovať, ak nosíme strelecké slúchadlá. Tie môžu odstávať, čím vpustí zvuk dovnútra alebo budú veľmi tlačiť, čo je naozaj nepríjemné. Našťastie sú k dostaniu okuliare so zoslabenými obrúčkami práve pre používanie streleckých slúchadiel. Ďalším vylepšením je šnúrka proti strateniu okuliarov, ktorá sa pripína na konce nožičiek, alebo výstelka obrúčok kvôli utesneniu a lepšej ochrane priestoru očí. Možností je naozaj veľa, je to len o peniazoch, ale na zdraviu a komfortu by sme šetriť nemali.