Potreby vojakov idú spolu s vybavením dopredu. Čím viac vylepšení je k dispozícii, tým viac priestoru na neho potrebujeme. Kam teda s tým? Dokážeme si predstaviť, že by sme mali nosiť všetko po vreckách? Zásobníky, sekundárnu zbraň, granáty, vysielačku a tak ďalej? Asi dosť ťažko, stále by sa nám niečo strácalo a my by sme neboli schopní zodpovedne pracovať. Našťastie to riešiť nemusíme, existujú totiž taktické vesty. Prvý nádych taktických viest môžeme sledovať za druhej svetovej vojny, kedy sa nosilo takzvané remení, na ktoré sa umiestňovali sumky. Pravé vesty sú vidieť až s príchodom vojny vo Vietname. Od tých čias ale prešlipeknú cestu k dokonalosti.
Taktickú vestu si môžeme predstaviť ako obyčajnú vestu, ktorú vídame denne na ľuďoch, len s vreckami, sumkami a trochu iným zameraním. Prakticky sa jedná o nepostrádateľnú časť vybavenia, ktorá poskytuje úložisko pre všetko, čo sme zvyknutí nosiť pri sebe. Hlavným benefitom je dostupnosť týchto vecí. Taktické vesty sú pokryté rôznymi vreckami a sumkami z predu a na bokoch. Práve dostupnosť hrá obrovskú úlohu v moderných konfliktoch. Vojak musí vedieť, že tu má zásobníky, na boku granát, na druhom lekárničku a tak ďalej. Rozvrhnutie vreciek je samozrejme rôzne, každý výrobca ponúka niekoľko variantov taktických viest, ktoré sú rôzne rozvrhnuté, ale stále vymyslené hlavou. U tohto druhu vybavenia totiž čakáme účelnosť.
Väčšinou sa stretávame s vestami, ktoré majú zapínanie vpredu. To je veľmi užitočné z hľadiska obliekania a vyzliekania. Funguje to ako košeľa. Nahodíme vestu na telo a vpredu ju zaistíme rýchlosponou, zipsom, alebo kombináciami suchého zipsu a rýchlospon a tak ďalej. Keď sa nad touto verziou trochu zamyslíme, zistíme, že zapínaním vpredu strácame trochu priestoru na strane, ktorá je z hľadiska dostupnosti najlepšia. Namiesto zapínania by tam rovnako tak mohla byť sumka na ďalší zásobník. A to to nikoho nenapadlo? Ale napadlo. Preto je tu druhá rodina viest, ktorá sa zapína na boku pomocou suchého zipsu. Tento spôsob je trochu krkolomnejší pri vyzliekaniu, ale zato účelnejší z hľadiska využitia priestoru. Okrem toho ponúkajú niektoré vesty takzvaný systém rýchleho uvoľnenia výstroja. Veľmi zjednodušene - uvoľníme popruh, zatiahneme za neho a vesta sa na nás rozsype ako kartónová krabica. K čomu to je? Získame tým veľkú výhodu, keď sme napríklad zasiahnutí a potrebujeme rýchlo zložiť vestu.
Či chceme, alebo nie, u viest záleží aj na materiáloch. Hlavným materiálom je veľmi často Nylon a jeho formy od tých najpevnejších - 1000D a 1050D, po tie stále veľmi pevné - 600D a ostatné. Pri lacnejších viestách sa stretneme s polyesterom. Ten je na toto použitie tiež dobrý, ale neposkytuje až také vlastnosti ako nylon. Rovnako tak sú dôležité aj spojovacie materiály, ktoré musia byť pevné a odolné. Z tohto dôvodu sú veľmi často používané YKK zipsy, ako najlepší na svete, spolu s Duraflex rýchlosponami. Keď pri výbere uvidíte poriadny materiál, spolu s YKK zipsami a Duraflex rýchlosponami, verte, že máte čo dočinenie s dobrým kusom vybavenia.
Aj tak si musíme uvedomiť, akú vestu vlastne chceme. Čo od nej očakávame a aké pokrytie by mala mať. Nie všetky ponúknu to, čo potrebujeme. Z tohto dôvodu si môžeme zakúpiť holú vestu pokrytú modulárnym systémom a poskladať si ju tak, ako chceme. Možnosť výberu je na nezaplatenie.