Čas, či už chceme, alebo nie, riadi naše životy už po stáročia. Kvôli lepšej orientácii a iste aj pracovnej náplni bolo potrebné ho striktne dodržiavať. Lenže ako, keď dovtedy existovali len hodiny na vežiach veľkých rozmerov? Bolo na čase vynájsť osobné hodinky. Prvými hodinkami bolo tak zvané Norimberské vajíčko Petera Henleina, ktoré vyšlo na svet roku 1500. Bolo veľmi nespoľahlivé kvôli nepravidelnému chodu spôsobenému klesajúcou hnacou silou pružinky na oscilátor. Po päťsto rokov sa vynálezcovia a hodinári snažili vyriešiť všetky problémy. Vďaka tomu máme dnes k dispozícii nekompromisný prístroj, ktorý ukazuje čas a nielen to.
Žijeme v zložitej dobe, takže samotné ukazovanie času už nestačí. Že musí byť čas presný, je každému jasné. Ako ide hore zažitý štandard, pridávajú sa k hodinkám aj ďalšie funkcie, ktoré vyžadujú viac energie pre svoju prevádzku. Pohon hodiniek môže byť zaistený niekoľkými spôsobmi. Najčastejší a najlacnejší variant sú batérie. Mnoho, trúfam si povedať aj prevažná väčšina, hodiniek beží na tento druh energie. Koho by bavilo je neustále meniť? Ak budeme ochotní si trochu priplatiť, nájdeme vo svete náramkových hodiniek aj alternatívy, ktoré fungujú ako sebestačný zdroj energie. Jedným variantom sú hodinky mechanické, tie sa naťahujú ručne alebo pomocou závažia. Závažie je umiestnené na vnútornej strane hodiniek. Pri pohyboch ruky, ktoré sprevádzajú chôdzu, sa závažia hýbe a tým hodinky naťahuje. Najmodernejší variant spočíva vo využívaní slnečnej energie, kedy je ciferník jeden veľký solárny panel.
Človek je tvor zložitý. Máme vo svojej podstate vôli ísť dopredu a inovovať - asi aj vďaka tomu sme tam, kde sme. Rovnako tak tomu je aj u hodiniek. Preto máme k dispozícii mraky hodiniek, ktoré ponúkajú najrôznejšie funkcie. Základným aspektom výberu je - či chceme hodinky analogovéaleno digitálne. Ak ich budeme nosiť do spoločnosti ku košeli alebo von na bicykel. Takéto zváženie je najdôležitejšie. Keďže sa nachádzame na stránkach ArmyShopu, kde má všetko svoj účel, je táto kategória zameraná na hodinky digitálne, ktoré okrem času ponúkajú naozaj mnoho ďalších funkcií. Digitálne hodinky sú väčšinou napájanébatériou. Ciferník je tvorený displejom, na ktorom sa pomocou bočných tlačidiel dajú meniť funkcie. Hodinky ponúkajú stopky, výškomer, barometer, teplomer, skrátka všetko, čo moderný turista alebo vojak môže potrebovať.
Prítomnosť kvalitných a pevných materiálov je nutná. Predsa len budeme hodinky nosiť do lesa a vystavovať ich potu, vonkajším vplyvom a občasným nárazom. Digitálne hodiny sú na takéto zaobchádzanie väčšinou prispôsobené. Na čo by sme si mali dať pozor? Jednoducho na konštrukciu. Keď chceme, aby hodinky niečo vydržali, mali by mať robustný opasok z gumy alebo umelej hmoty s kovovou sponou pre zapínanie. Telo je tvorené tvrdeným plastom a zadná strana nerezovým kovom. Veľkou otázkou je sklíčko. Sklíčko je najnáchylnejšou súčasťou celých hodiniek. Ľahko sa poškriabe a môže aj prasknúť. To je nemilé, čo sa proti tomu dá robiť? Existuje celý rad sklíčok rôznych pevností. Najlepšou voľbou je zafírové sklo, ponúka obrovskú tvrdosť a výdrž. Hneď pod ním je sklo minerálne a až potom obyčajné. Každá súčasť predstavuje slabý kus reťazu, ktorý môže prasknúť. Ak ich chceme na občasné nosenie, neoplatí sa investovať. Keď od nich čakáme skvelú službu, musíme siahnuť hlbšie do vrecka.