Kedysi to bolo jednoduché. Mali sme srsť, ktorá nás chránila pred vonkajšími vplyvmi. Problém prišiel, keď sa začala krajina ochladzovať a my na to neboli pripravení. Poslúžili kožušiny alebo sa cestovalo inam. Srsť už nemáme a kožušiny používajú len bohatí. Ako teda riešime zimu a chlad? Bundou, termoprádlom, nohavicami a veľmi často aj mikinou. Čo je mikina? Pokrývka vrchnej časti tela, ktorá nás má hriať a chrániť pred prechladnutím. Ako mikiny vznikli a kde sa vzali? K nám začali prenikať zo západu počas sedemdesiatych rokov. Najčastejším motívom, ktorý sa k nám dostával, bola mikina s Mickey Mousom. Kto si všimol?Práve vďaka tomuto motívu sa začal používať slangový výraz, z ktorého sa vyvinul dnešný pojem Mikina.
Predchodcom mikín bol sveter. Bolo potrebné vyvinúť formu svetra, ktorý by lepšie fungoval proti vetru, bol menej náročný na výrobu a odolnejší. S príchodom polyesteru a ostatných umelých vlákien sa objavili nové možnosti. To zadalo vznik dnešnej mikine. Sveter predbehne hneď v niekoľkých smeroch. Ponúka väčšie pohodlie, je odolnejšia voči zatrhnutiu a roztrhnutiu, lepšie odoláva vetru a v neposlednom rade je braná ako štýlovejšia.
Vďaka dnešným možnostiam, ktoré uľahčujú výrobu, sa mikiny rýchlo rozmohli do všetkých odvetví. Ponúkajú ideálny pomer komfortuako teplotného, tak pohodlie z nosenia. Môžeme si ich so sebou brať na výlety, do mesta, ale aj do spoločnosti. Hneď vedľa farieb a motívov nájdeme veľké spektrum strihov a štýlov. Základná mikina pripomínala tričko s dlhým rukávom. Dnes už sme niekde inde. Mikín je hneď niekoľko druhov - máme klasické mikiny, mikiny s kapucňou, rozopínajúce mikiny na zips s kapucňou aj bez kapucne. Každá svojou konštrukciou ponúka trochu niečo iné. Mikiny so zipsom fungujú trochu ako bundy. Dajú sa rozopnúť, čím regulujeme teplo pod mikinou. Zároveň môžu mať kapucňu, ktorá nás do istej miery ochráni pred dažďom. Opäť je na nás, aký zvolíme variant, ani jedna nás nesklame.
Umelé vlákna umožnili vzniknúť jednému z najlepších materiálov dneška - Fleecu. Čo je na ňom tak špeciálneho? Hneď niekoľko vecí, v prvom rade jeho vznik. Firma Malden Mills (teraz PolarTec LLS) chcela vymyslieť vlákno alebo tkaninu, ktorá by čo najlepšie napodobňovala vlnu a v mnohých prípadoch ju aj predčila. Roku 1979 prichádza na trh s patentom, ktorý sa volá Polar Fleecealebo ako ho poznáme my - Fleece. Je pevný, veľmi ľahký a príjemný na dotyk. Jeho použitie na seba nenechalo dlho čakať a dnes ho máme v šatníku snáď všetci. Vyrábajú sa z neho podšívky, čiapky, ale hlavne mikiny. V tejto kombinácii pôsobí najlepšie, poskytne nám veľa tepla s malou hmotnosťou a dlhou výdržou.
Všetky druhy mikín len čakajú, až si ich kúpime. Okrem klasických bez kapucne aj tie s kapucňou alebo mikiny, čo pôsobí ako bundy. Materiály majú rôzne, ale jedno spoločné. Budú nás hriať a poskytovať nám komfort, stačí si len vybrať. Ak chceme mikinu do prírody, voľme rozopínajúcu s kapucňou. Ak chceme takú, ktoré nebude toľko hriať a zároveň vyzerať dobre aj v spoločnosti, môžeme mať klasickú s kapucňou alebo bez nej. Opäť je to len na nás.