Kto sa ku mne pridá? Tiež to neznášate? Voľné nohavice vám padajú, sťahujú sa. Keď si pokľaknete, alebo čupnete, musíte je hneď povytahovat. Nosenie nie je vôbec príjemné, ale čo predovšetkým - také nosenie môže byť aj nebezpečné. Navyše to nie je vôbec pekné. Ako to môžete vyriešiť? No pásikom predsa.
Opasok, pás, alebo hovorovo pásik je špeciálna súčasť oblečenia. Hoci boli pásky účelové, nabrali aj módny smer. Prvé zmienky o pásikoch sú z doby bronzovej, kedy sa jednalo čisto o mužskú záležitosť. Postupom času sa začínali pásky užívať aj u žien. Spočiatku bol pásik účelový. Držal šat, poskytoval miesto pre zavesenie zbraní a tak ďalej. Neskôr, v období stredoveku, sa pásky začínajú užívať aj ako módny doplnok.
Ak by sme chceli pásik charakterizovať, bolo by to takto: Jedná sa o pruh materiálu, ktorý je zakončený sponou. Podľa spony sa odvíja aj zapínanie pásku. Niektoré sa zapínajú pomocou tŕňa prevliečeného cez otvor v druhom konci opasku. Niektoré sú svorné, iné sa zaisťujú špeciálnym hrebienkom.
Rád by som povedal, že sa pásky posunuli a dnes plní úplne inú funkciu ako predtým. Opak je pravdou. V prvom rade opasky pridržujú oblečenie na svojom mieste. Nohavice, sukne, kraťasy a ďalšie. Opasok sťahuje odev voči telu, čím ho stabilizuje. Zároveň sa používa ako módny doplnok, a to nielen v móde ako takej. Môžeme ho vnímať na vojenských, policajných, ale aj ďalších rovnošatách. V tomto prípade sa postupne dostávame aj k poslednému účelu, ktorý je čisto pracovný. Opasok skvele plní účel doplnku, na ktorý sa veší vybavenie. Od služobnej zbrane, cez putá až po puzdro na telefón, alebo kladivo. Opasok je dobrým pomocníkom.
Opasky sa môžu rozdeliť do niekoľkých skupín napríklad podľa určenia: služobné, taktické. Rovnako tak aj podľa materiálu: kožené, textilné a ďalšie. To nás privádza k materiálom, ktoré sa na opasky používajú. Veľkú časť opasku tvorí pruh materiálu. Tu sa môžete stretnúť s kožou, koženkou, ale aj umelými vláknami, alebo kombináciami. Záleží predovšetkým na tom, na čo chcete pásik použiť a do akých nohavíc ho budete používať. Ďalšou časťou je spona. Tu sa neodkláňajte od kovu. Nekovové spony väčšinou neponúkajú takú spoľahlivosť. Používajú sa napríklad rýchlospona, ale osobne nie som ich zástancom. Spony sa môžu zapínať buď tŕňom prevlečeným cez diery v opasku, alebo pomocou samosvornej konštrukcie.
Všeobecne platí, ostatne ako u všetkého, čo si vyberáte - voľte podľa účelu, ktorý má opasok spĺňať. Ak hľadáte pások do taktických nohavíc pre denné nosenie. Bude sa hodiť textilný pásik, napríklad aj niečo špeciálnejšieho so zapínaním na suchý zips, alebo samosvornou sponou. Do džínsov rád nosím kožený opasok, ktorý dodáva trochu elegancie. Ak však hľadáte niečo trochu špeciálnejšieho, môžete sa vrhnúť na taktické opasky, ktoré sú dostatočne pevné a predovšetkým ponúkajú istotu.
Pokiaľ máte splnený účel, je na rade farba alebo vzor opasku. Dajte tiež pozor na jeho výšku. Nie všetky nohavice majú dostatočne veľké pútka, aby pojali vysoký opasok. Kým farba je otázkou preferencie, veľkosť nie. Často sa stretávame s neistotou pri výbere opasku. Nebojte sa toho. Všetko, čo potrebujete, je vedieť obvod v mieste, kde budete nohavice nosiť. Ak si nie ste istí, radi vám poradíme.