Každý to pozná. Stalo sa to buď nám, alebo našim známym. Ideme po ulici, vo dne alebo v noci, a niekto si na nás začne dovoľovať. Nemusí nás hneď prepadnúť, ale začne na nás hulákať. V tejto chvíli môžeme buď utiecť, alebo sa začať brániť. Ako sa podľa zákonov v tejto republike môžeme brániť? Spôsobov je niekoľko. Buď použitie elektrického paralyzéra, ktorý útočníka ochromí elektrickým výbojom, a my môžeme utiecť. Znie to skvele, ale má to jednu nevýhodu. K páchateľovi sa musíme dostať, tak povediac, na dotyk. Musíme zvoliť možnosť vyradiť ho z diaľky. Použitie strelnej zbrane neprichádza do úvahy. Našťastie je tu ešte jedna možnosť. Obranný sprej.
Obranný sprej je českou legislatívou braný ako LEGÁLNY nesmrtiaci chemický obranný prostriedok. Dôležité je to slovo "legálne'. Oprávňuje nás teda k jeho použitiu pri obrane života a zdravia. Útočníka ochromí bolesť očí a tváre spôsobená aktívnou látkou. Touto látkou je kapsaicín. Získava sa z chilli papričiek alebo kajenského korenia. Táto účinná látka je zmiešaná s vodou a pod tlakom uložená v nádržke. Pri stlačení tlačidla dôjde k uvoľneniu tlaku a vystreknutiu spreje smerom k útočníkovi.
U obranných sprejov sa stretávame so dvoma základnými variantami. Tou prvou je prúdový obranný sprej. Po stlačení tlačidla dôjde k uvoľneniu tlaku a kvapalina vystrekne z ventilu v podobe súvislého prúdu kvapaliny. Táto možnosť skrýva hneď niekoľko výhod. Tou najväčšou je vzdialenosť. Prúd dokáže reálne dostreknúť až na vzdialenosť piatich metrov. To je dosť ďaleko na to, aby sme po zasiahnutí útočníka mohli utiecť a zároveň sa cítili relatívne v bezpečí. No, ale čo keď sa netrafím? No, to bude tá nevýhoda. Každopádne keď pocitovo zdvihneme ruku, tak sa z deväťdesiatich percent vždy trafíme. Použitie prúdového obranného spreja sa horšie, keď nás útočník drží. Je ale lepšie, byť trochu znečistený, než okradnutý. Druhý variant sa lepšie hodí pre použitie na veľmi krátku vzdialenosť, teda keď nás útočník drží alebo stojí priamo u nás. Rozprašovacie obranné spreje fungujú na báze aerosólu, ktorý sa strieka smerom k útočníkovi. Obrovským nepriateľom týchto sprejov je vietor. Ak bude fúkať vietor proti nám, pravdepodobne budeme čiastočne zasiahnutí aj my. To sa nám u prúdového obranného spreja nestane.
Spreje sú pre dievčatá. Takýto názor sme počuli už niekoľkokrát. Je pravda, že táto forma obrany je viac obľúbená u žien, ako u mužov. Vôľa žiť a nebyť prepadnutí a okradnutí je každopádne rovnaká u oboch pohlaví. Nemusíme sa hanbiť sa brániť týmto spôsobom. Je to oveľa efektívnejšie, než skúsiť útočníka preprať. Obranné spreje sú hojne používané aj v iných sférach. Bezpečnostné zložky, strážcovia priestorov, ale aj policajti ich majú pripnuté pri páse, kde čakajú na svoje použitie.
U výberu by sme sa mali zamerať na veľkosť a typ spreja. Uvedomme si, kde budeme obranný sprej nosiť, či vo vrecku, v kabelke alebo na opasku. Možností je veľa. Každopádne si nebudeme do vrecka pchať veľký obranný sprej určený pre pripnutie na opasok. Ruka v ruke s veľkosťou obranného spreja idú aj počty použití. Niektoré majú 5 použití pri stisku po dobu jednej sekundy, iné aj 20. To musíme zohľadniť a aj podľa toho si správne vybrať.