Pri vyslovení názvu - alarm, sa nám vybaví zariadenie, ktoré chránia náš majetok v podobe domu, automobilu, bytu a ďalších. Predstavuje teda pomerne zložité zariadenie založené na systéme čidiel, ktoré detekujú pohyb, otvorenie dverí a podobné podnety. Dal by sa takýto alarm umiestniť na nás? Taký určite nie, ale existuje forma alarmu, ktorá chráni nás samotných. Hovorí sa mu -osobný alarm.
Väčšina z nás asi o osobných alarmoch nikdy nepočula. To je celkom škoda, pretože ide o naozaj skvele premyslené doplnky pre ochranu nášho zdravia. Osobný alarm môže mať viac podôb, napríklad prívesok na kľúče, kreditná kartaalebo súprava dvoch príveskov. Každý zo spomínaných tvarov má trochu iné zameranie, o čom si za okamih povieme. Najskôr ale - na akom princípe alarm funguje. V tomto ohľade sa podobá klasickým alarmom, aké máme doma alebo v aute. Pri potrebnom podmetu sa spustí silná siréna, ktorá dokáže vyprodukovať zvuk o hlasitosti až 130 dB. To je naozaj poriadna nálož zvuku pre útočníka, ktorý nič nečaká. Samotný alarm býva o kus väčší ako päťdesiatkoruna. Tieto kompaktné rozmery sú jedným z hlavných benefitov.
Presne o tom to je. Alarm nemá za úlohu privolať políciu, ani útočníka spacifikovať, ide o chvíľku prekvapenia. Predstavme si situáciu, keď ideme večer sami. V neistej uličke nás niekto prekvapí a my nestačíme zareagovať. V prípade, keď so sebou máme osobný alarm, máme nad útočníkom výhodu. Ak by zaútočil a prekvapil nás, alarm zaktivujeme, čo rozhodne nebude čakať. Práve ostrý zvuk môže útočníka prinútiť k úteku alebo nám poskytne trochu času na zhodnotenie situácie a prípravu na jej vyriešenie. Ale už dosť okolkov, poďme si povedať, aké máme možnosti.
Osobných alarmov existuje viac druhov. Najrozšírenejší je variant pre prekvapenie útočníka. Jedná sa o malý predmet vybavený očkom pre pripnutie, aby sme ho mohli umiestniť, kam budeme potrebovať. Na druhom konci sa nachádza pútko s kolíčkom zavedeným do alarmu. Toto puto funguje ako trhací poistka. Ak za ňu zatiahneme, spustí sa siréna, ktorá bude pískať, kým opäť nevložíte kolíček. Pri dobrom stave batérie sa môže jednať aj o dve hodiny. Nám však stačí pár sekúnd, kedy sa rozhodne o vývoji situácie. Alarm musíme mať pochopiteľne vždy po ruke, aby sme ho mohli v neistej uličke vytiahnuť a držať v ruke ako prevenciu. Už aj tak málo stačí, aby sme nabrali viac odvahy. Okrem tohto typu existujú aj alarmy proti odcudzeniu batožiny, kedy máme jednu krabičku pri sebe a druhú v batožine. Pri prerušení určenej vzdialenosti začne alarm pískať. Rovnako tak môžeme mať aj alarm, ktorý bude hlásiť otvorenie kabelky alebo napríklad pohyb v miestnosti. Najlepšie však vystihuje pojem "osobný alarm" práve variant s vytrhávacím kolíčkom, ktorá chráni nás a poskytuje pár sekúnd navyše.
Pri výbere osobného alarmu sa zamerajme na veľkosť, výdrž batérie a predovšetkým, koľko decibelov je schopná siréna vyprodukovať. Od toho sa odvíja aj moment prekvapenia, ktorý nad útočníkom získame. Celý koncept tohto alarmu sa nám môže zdať nezmyselný. Verme, že je odskúšaný rokmi praxe a úspešných použití. Zároveň sa jedná o legálnu a neletálnu formu obrany. Môžeme si napríklad zakúpiť aj alarm so svietidlom, ktorý funguje ako svietiaca kľúčenka. Pomôže nájsť kľúčovú dierku a ochrániť naše zdravie.