Kde je sever a kde juh? Východ? Západ? Takto z hlavy bez pomôcky alebo nástroja sa to dá odhadnúť len pocitovo. Otázka navigácie ťažila už staroveké civilizácie. Tento problém nechal vzniknúť takzvaný kompas. Kompas je zariadenie, ktoré si pomocou zmagnetizovanej strelky zachováva svoju polohu smerujúcu k severu. Na dne nádržky s kvapalinou je nakreslená kompasová ružica určujúca zvyšok svetových strán. Prvým kompasom bol zrejme kus magnetitu položený na nemagnetickej podložke umiestnený v nádrži s vodou. Tak ho aspoň popisujú zápisky zo štvrtého storočia z Číny.
V prírode môže simulovať funkciu kompasu aj obyčajná ihla. Tá sa po prejdení po bavlne zmagnetizuje, čím sa z nej stane strelka. Ihlu umiestnime napríklad na lístok a ten vložíme na pokojnú vodnú hladinu. Zmagnetizovaná ihla ukáže k severu. Podobných alternatív je viac - najjednoduchšie však je mať kompas pri sebe. Je malý, , nie je ťažký, Dá sa zavesiť na krk alebo vložiť do vrecka. Bez preháňania sa dá považovať za najlepšieho spoločníka pri navigácii v prírode, orientácii na mape a určovaniu smeru. Foriem a verzií existuje niekoľko, dokonca už aj moderné kompasy nespoliehajú len na magnetické pole zeme, ako ich predchodcovia.
Zdokonalenou verziou kompasu je buzola. Prakticky sa jedná o to isté. Stále je tu strelka s kompasovou ružicou na dne, ktorá nás smeruje k severu. Stále sa jedná o menší predmet v nemagnetickom obale zaliaty olejom alebo inou látkou. Cez to všetko je buzola lepším spoločníkom. Českého vynálezca Josefa Ressela veľmi trápila navigácia v prírode. Neustále sledovanie mapy a dodržiavanie smeru chcel zjednodušiť, a tak vynašiel buzolu. Jej princípom je kompas usadený v plastovej doštičke, v ktorej prostriedku je veľká šípka. Táto šípka slúži na určovanie a sledovanie azimutu. Azi... čoho?
Azimut je orientovaný uhol, ktorý zviera určitý smer od smeru k severu. Pomocou neho môžeme na buzole sledovať smer, ktorý sme si vytýčili na mape. Vďaka tejto orientačnej výhode dokážeme s buzolou a mapou dôjsť takmer kamkoľvek. Limitovať nás budú len naše sily a možnosti. Ako azimut zistíme? Zorientujeme si mapu podľa severu, potom pomocou našej polohy a severu určíme azimut bodu, kam chceme dôjsť. Azimut je zobrazený na otočnom uloženiu kompasu. Keď budeme držať strelku vo chlieviku na dne buzoly, dostaneme sa k nami požadovanému bodu.
To záleží na tom, čo požadujeme. Ku klasickej orientácii, keď potrebujeme vedieť, kde je sever a kde juh, nám bohato stačí kompas. Je o trochu menší než buzola a na tento účel úplne adekvátny. Na druhú stranu, ak sa chystáme behať orientačné behy alebo si chodiť prírodou podľa mapy, viac sa hodí buzola. Okrem lepšej orientácie a určovaniu azimutu je vybavená väčšinou aj lupou a ďalšími pomôckami, ktoré zložitejších z nás iste poteší.