Ak sa vydávate do prírody na viac ako jeden deň, je dobré si na cestu pribaliť vhodné vybavenie. U nás na Rigad.sk takéto vybavenie nájdete. A možno vás prekvapí, že sa s jeho pomocou vonku často vyspíte rovnako pohodlne ako doma v spálni (ak nie pohodlnejšie).
Čo si predstavíte, keď sa povie slovné spojenie „spanie v prírode“? Niekto romantiku, praskajúci oheň a milióny hviezd, ktoré môžu mať vyššiu cenu ako päť hviezdičiek pri logu luxusného hotela. Niekomu však „spanie v prírode“ evokuje kliešte, divé zvieratá, ranný chlad a vlhký spacák. Všetko záleží na uhle pohľadu.
Zážitok zo spania vonku každopádne dokáže zlepšiť vhodné vybavenie. Nejde pritom len o „obligátny“ spací vak, aj keď prirodzene aj ten je dôležitý. Spacáky sú dnes vyrábané z čím ďalej pokročilejších materiálov, a tak si môžete zaobstarať odľahčený model, ktorého teplotný limit je porovnateľný s dvakrát či trikrát ťažším spacím vakom z doby pred desiatkami rokov. Aj preto nie je od veci svoje vybavenie čas od času aktualizovať.
Určitým prechodom medzi spacákom a stanom je žďárák. Ide o stan pre jedného, ktorý je jednoduchý na postavenie, nízkoprofilový a môže slúžiť aj ako obal na spacák a ďalšiu vrstvu izolácie v prípade zhoršenia poveternostných podmienok. Žďáráky sú ľahké a súčasne odolné, a tak nie je od veci si jeden pribaliť do batohu minimálne v prípadoch, keď si nie ste istí, ako sa v priebehu vašej cesty bude meniť počasie. Žďárák ochráni nielen vás, ale aj samotný spacák – lepšie sa totiž perie a hlavne lepšie suší. Navyše spacáku časté pranie vadí (hlavne jeho izolácii).
Akonáhle raz vyskúšate spanie v hamake alebo hojdacej sieti, už nebudete chcieť inak – mnohí užívatelia by si ju najradšej nainštalovali do spálne namiesto postele. Hamaky vrátane príslušenstva k nim (napríklad diek na zlepšenie izolácie zvonku alebo zvnútra) predávame od rôznych výrobcov a v rôznych prevedeniach, stačí si len vybrať.
Na zavesenie hojdacej siete vám budú stačiť len dva stromy vo vhodnej vzdialenosti od seba. Prvou výhodou je, že vás hamaka môže zbaviť strachu z pavúkov, mravcov a ďalších lezúcich háviet, čo ocenia najmä tí, ktorí z takých živočíchov majú fóbiu. A ak by ste chceli eliminovať aj komáre, môžete hamaku dovybaviť moskytiérou (teda za predpokladu, že už ňou nie je vybavená v základe). Ďalšia výhoda spočíva v už spomínanom pohodlí – pohodlnejšie lôžko v lese nenájdete. Aj keď ustlať si môžete aj v machu – len ten býva ráno dosť vlhký.
Zatiaľ sme sa bavili len o spaní pod širákom, ale v prírode môžete využiť aj iné možnosti, napríklad stan. Stany u nás nájdete vo variantoch pre jednu aj viac osôb a ich výhodou je, že vás minimálne čiastočne ochránia pred nepriazňou počasia. Od drsnej prírody ste ale aj v stane stále oddelení len tenkou vrstvou látky, takže ani prvky ako spacák alebo karimatku (o ktorej si niečo povieme ďalej), ktoré by sme inak využívali pri spaní pod širákom, nemožno podceňovať.
Stany mávajú rôzne strihy a tvary – starším variantom je tzv. „áčkový“ stan, tým novším potom iglu. Pri konštrukcii stanov dbajú výrobcovia nielen na odolnosť, ale aj na čo najnižšiu hmotnosť. Pokiaľ si totiž stan ponesiete na chrbte, a nie autom do kempu, potom sa vám môže každý gram navyše dosť predniesť.
Na ochranu pred vetrom a dažďom nemusíte priamo stavať stan. Hlavne pokiaľ ste priaznivci ultralightu, teda cestovania naľahko, môžete stan nahradiť celtou. Konštrukciu potom zvládnete vytvoriť na mieste z paracordu a/alebo vetiev a ďalšieho prírodného materiálu. Celta sa hodí napríklad aj pre prípady, kedy by ste sa radi vyspali v hamake, ale počasie vám príliš nepraje.
Neoddeliteľnou súčasťou vybavenia na spanie v prírode sú aj karimatky, ktoré môžu byť penové, samonafukovacie alebo nafukovacie. To je základné delenie – a každý si pritom môže vybrať ten druh, ktorý mu bude najviac vyhovovať (viac o karimatkách sa dočítate v rámci príslušnej kategórie). Karimatky slúžia ako podklad, ktorý vám nielenže zaistí vyššie pohodlie pri spánku mimo civilizáciu, ale súčasne pôsobí aj ako vrstva izolácie proti chladu zospodu, ktorý by ste inak mohli odniesť minimálne poriadnou nádchou, v horšom prípade aj zápalom obličiek alebo močových ciest.
Ako doplnkový sortiment v kategórii spanie v prírode vám ďalej ponúkame aj vankúšiky, vďaka ktorým už si hlavu nebudete musieť neprakticky podkladať smotanou mikinou, či deky a prikrývky, ktoré môžu slúžiť nielen ako ďalšia vrstva na zakrytie, ale aj ako podložka pri jedle či odpočinku vonku cez deň. Niektoré z týchto diek je možné súčasne použiť aj ako pončo, iné sú originálnymi kúskami a uloženkami z armádnych skladov, prípadne aj ich presnými, novodobými kópiami.