Tichý pohyb po chodbe, rozmiestnené jednotky na svojich miestach. Veliaci ukazuje päsťou na dvere. Čo bude nasledovať? Vyrážací technik vyberie nástroj, ktorý mu umožní otvoriť dvere, ktoré delia jednotku pred vstupom do objektu. Čo môže zvoliť? Používajú sa ako trhaviny, vyrážací brokovnice, tak aj tak zvané baranidlá a páčidlá. Aby sme lepšie pochopili ich význam a spôsob použitia, musíme si ich jednotlivo popísať a čo najlepšie si vysvetliť, ako vlastne fungujú. Poďme na to.
Jednou z možností, ako sa dostať cez zatvorené dvere, je baranidlo. Ako také sa používalo už pred tisíc rokmi. Keď sa jedna armáda potrebovala dostať skrze bránu, zostrojili baranidlo, ktoré svojou váhou a kinetickou energiou postupne bránu zdolalo. Podobne tomu je aj u dnešných baranidiel. Pravda, tvar a konštrukcia sa úplne zmenila. Baranidlá môžu byť buď pre jedného, alebo pre dvoch. Líšia sa váhou, ale aj úchopovými madlami. Najčastejšie je baranidlo tvaru valca. Na jednej strane má oceľový koniec, ktorým sa dvere otvárajú. Jeho súčasťou sú aj dve až štyri madlá - podľa toho či je to baranidlo pre jedného alebo pre dvoch. Pre jedného má madlá umiestnené na vrchnej strane. Sú za sebou v miernom sklone. Baranidlo pre dvoch má madlá na bokoch, aby tak obaja členovia mohli vynaložiť čo najväčšiu silu. Podstatným faktorom je váha baranidla. Preto sa veľmi často vylievajú betónom alebo podobnými médiami. Dôležité je, aby mali madlá ochranu rúk. Často sa stane, že kúsok dverí odletí. Rovnako tak môžeme dvere preraziť a bez krytu by sme sa mohli škaredo poraniť. Pri výbere baranidla pozerajme predovšetkým na váhu. Musíme sa rozhodnúť, na čo a ako budeme baranidlo používať.
Ďalšie možnosti sú pochopiteľne páčidlá. Čo je páčidlo? Ide o špeciálne tvarovaný kus kovu, ktorým si môžeme pomôcť napríklad skrze visiace zámky, ale aj samotné dvere. Veľmi zjednodušene môžeme vyhlásiť, že páčidlo je tyč so zahnutým koncom na jednej strane a takou motyčkou na druhej. Tak by malo aspoň vyzerať páčidlo pre tieto situácie. Zahnutá časť musí byť na konci sploštená, aby sa zmestila lepšie do medzier medzi flitrami a podobných priestorov. Druhý koniec, spomínaná "motyčka", má na jednej strane sploštený koniec a na druhej plochu, do ktorej sa dá mlátiť kladivom. Toto je veľmi dôležitý prvok. Ľahšie sa tak dostaneme tam, kam budeme potrebovať. Čo sa týka materiálu, jednoznačne voľme kov. Nie hocijaký, musí byť silný a odolný, aby vydržal čo najhrubšie zaobchádzanie. Môžeme sa poobzerať aj po páčidlu s gumovými úchytmi. Tento prvok značne zlepšuje mobilitu, predovšetkým, keby sme mali napríklad mokré rukavice.
Oba predmety sú veľmi využiteľné. Baranidlo síce použijeme len v taktickej stránke života, ale páčidlo má určite viac využití. Pamätajme na to, čo sme si povedali a nebudeme mať možnosť si sťažovať.