📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Laserové zameriavače sú sofistikované zariadenia, ktoré umožňujú jednoduchšie a rýchlejšie zameranie cieľa, na ktorý sa chystáme vystreliť. Svoje využitie nájdu pri taktických misiách rovnako ako pri love alebo športovej streľbe.

Prvé laserové zameriavače, ktoré sa začali objavovať v osemdesiatkových béčkových filmoch, boli pomerne mohutné a najskôr aj ťažké. Akčným hrdinom to evidentne nevadilo, ale technológie sa predsa len posunuli ďalej, takže takéto historické modely u nás samozrejme nenájdete.

Čo je to laser

Než sa však pozrieme na našu ponuku, pozrime sa krátko na to, čo to vlastne znamená laser. Ide o anglický akronym zo slov Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, čiže „zosilňovanie svetla stimulovanou emisiou žiarenia“.

Teoretické základy lasera položil už v roku 1917 slávny Albert Einstein. Ale až v roku 1960 sa laser dočkal prvej praktickej realizácie. Stojí za ňou Theodore H. Maiman zo Spojených štátov. Výsledkom lasera je prúd fotónov, čo je viditeľné laserové svetlo. A pretože je toto svetlo zosilnené, môže aj oslepiť. Aj preto sú hračky pubertiakov s laserovými svetielkami okolo letísk často klasifikované ako všeobecné ohrozenie. Nie je to totiž žiadna sranda.

Lasery na svoje fungovanie využívajú dvojicu rezonátorov či zrkadiel v aktívnom prostredí a zdroj energie. Výsledkom tejto prebytočnej energie sú práve spomínané fotóny, ktoré vidíme ako svetelnú čiaru, respektíve bodku na stene.

Laserové zameriavače ako jedna z aplikácií

K aplikáciám lasera začali byť už krátko po jeho vynáleze aj tie vojenské vrátane laserového zameriavania. To využíva laserového zdroja pripevneného k hlavni zbrane, či už krátkej alebo dlhej, a uľahčuje mierenie. A pretože sa laserové zameriavače pripevňujú k zbraniam, je pri ich výbere nutné myslieť aj na to, aby boli kompatibilné s montážou vašej zbrane.

Uľahčenie streľby

Teda aby sme to upresnili, laserové zameriavanie mierenia a streľbu skutočne len uľahčuje. Nejedná sa teda o samospasiteľné riešenie. Tí strelci, ktorí chcú mieriť skutočne presne, si môžu nastavenie svojej zbrane doladiť už „ručne“, respektíve očami. Laserový zameriavač totiž mieri presne rovno (no dobre, aj toto tvrdenie by kvantoví fyzici možno rozcupovali), ale neberie do úvahy balistiku a externé vplyvy typu vetra, ktoré môžu na strelu pôsobiť v priebehu jej letu. A čím vyššia vzdialenosť, tým je laser prirodzene menej presný.

Laser podľa farby

Spočiatku bolo najjednoduchšie vyrobiť laser červený, a tak sa až donedávna vyrábali výhradne zameriavače s červenou farbou lasera. V roku 2007 však prišla firma LaserMax s prvým zeleným laserovým zameriavačom a následne sa začali používať aj lasery modré alebo fialové. Príslušníci armády niekedy využívajú infračervené laserové zameriavače, ktorých svetlo nemožno zachytiť voľným okom - ale vojaci s nočným videním (NVG) ho vidia. A to je presne účel.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Výška / dĺžka
cm cm
Šírka
cm cm
Hĺbka
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál