Pri každom spacáku sa stretnete s číslami, ktoré stanovujú, do akých teplôt je daný model určený. Nie každému však môže byť na prvý pohľad jasné, čo presne tieto čísla znamenajú. Zatiaľ čo kedysi sa teplotné limity určovali tak trochu odhadom a každý výrobca pre ne mal iné pravidlá, dnes už definíciu teplotných limitov zjednocuje norma EN 13537. Aj o tej si v tomto článku niečo povieme.
Výber toho správneho spacáku je zásadný pre úspech každej misie. Nielen tej profesionálnej – máme na mysli aj viacdenné outdoorové akcie či expedície jednotlivcov, ktorí chcú svoj spacák ako dôležitú zložku svojho vybavenia maximálne prispôsobiť svojim potrebám. Teplotné údaje na spacích vakoch sú objektívnym spôsobom, ako zistiť, či bude konkrétny model do daných podmienok vhodný.
Správnym výberom spacáka optimalizujete váš tepelný komfort počas spánku, čím výrazne ovplyvníte úspech celej akcie, najmä v zime. V neposlednom rade sa výrazne znižuje pravdepodobnosť, že sa budete nad ránom musieť kvôli prechladnutiu evakuovať, alebo dokonca volať záchranárov.
To je ostatne hlavný dôvod, prečo je tak dôležité vedieť správne čítať teplotné parametre spacákov. Aby nedošlo napr. k tomu, že sa niekto v -10 °C pokúsi prenocovať v modeli, u ktorého je táto teplota uvedená ako extrémna. Prečo je to zlé? To si za okamih vysvetlíme.
Teplotné normy umožňujú efektívne posúdiť, aké teplotné podmienky spacák zvládne, respektíve aké zvládne jeho používateľ, keď sa v ňom pokúsi prečkať noc. Vďaka jednotným normám je navyše možné porovnávať – napríklad model, ktorý zháňate, s tým, ktorý ste už niekedy vyskúšali.
Medzi najuznávanejšie teplotné normy patrí európsky štandard EN ISO 13537, respektíve jeho novšia verzia EN ISO 23537. Táto norma definuje minimálne v európskych podmienkach jednotný spôsob testovania spacákov, a to tak, aby bolo možné objektívne porovnávať teplotné údaje u spacákov rôznych výrobcov.
Teplotné limity sa u jednotlivých modelov stanovujú v laboratóriu s využitím termálnych figurín, ktoré majú ľudské proporcie a simulujú reakcie ľudského tela v rôznych teplotách. Figuríny sú oblečené v spodnej bielizni a pod spacákom je rozložená izolačná karimatka tak, aby podmienky čo najvernejšie napodobňovali reálne situácie.
Vďaka týmto normám už údaje o teplotách nie sú len odhadom výrobcov, ale vychádzajú z presného merania. Preto si dnes môžu zákazníci vybrať presne ten typ spacáku, ktorý zodpovedá ich potrebám, a to nie metódou pokus-omyl.
Je však potrebné upozorniť, že aj keď sú teplotné limity u spacích vakov objektívne stanovené, stále sú iba orientačné, pretože každý človek je iný a každý cíti tepelný komfort niekde inde. Ostatne, to je vidieť už na tom, ako si kto v zime kúri. Zatiaľ čo niekomu na spanie bohato stačí 18 °C, inému je pri 21 °C zima.
Okrem individuálnych odlišností norma nerieši ani extrémne vplyvy, ako je vietor, vlhkosť alebo špecifiká reálneho použitia, napr. typy a kvalitu karimatiek a stanov. Ako je známe, vietor dokáže podstatne znížiť pocitovú teplotu.
A teraz sa už pozrime na jednotlivé definície teplotných údajov, ktoré si stanovuje výrobca pri každom modeli spacáku.
Maximálnu teplotu možno definovať ako hornú hranicu komfortného teplotného rozsahu spacáku. Ak teplota prekročí uvedenú hranicu, začne vám byť v spacáku horúco. To je ostatne jeden z dôvodov, prečo nás niekedy ranné slniečko pri letnom táborení tak skoro vyženie von. Vo väčšine spacákov sa totiž príliš dlho leňošiť nedá. Spotiť sa hneď zrána skutočne nechcete, najmä keď vás čaká celodenný výšľap.
Maximálna teplota je jednoducho horná hranica, pri ktorej môžete spacák používať bez toho, aby ste sa prehrievali alebo potili. Príliš teplý spacák môže spôsobiť diskomfort a narušiť spánok. Všeobecne je vhodné, aby bola pri spánku okolná teplota o niečo nižšia ako pri denných aktivitách. V súvislosti s maximálnou teplotou je dôležitá aj dobrá ventilácia. Ak si však kupujete spacák na zimné expedície, údaj T-max nemusíte príliš riešiť.
Tento údaj patrí z celej normy k tým najdôležitejším a je to smerodajná hodnota pri výbere konkrétneho spacáku. Komfortná teplota je definovaná ako teplota, pri ktorej sa osoba v spacáku cíti ešte pohodlne a nemrzne. Je to najnižšia teplota, pri ktorej môže dosiahnuť kvalitného spánku bez pocitu chladu priemerná žena (25 rokov, 60 kg a 160 cm). Nenechajte sa však pomýliť, tento údaj rozhodne nie je určený len pre ženy, ale pre všetkých jedincov, ktorí majú hranicu chladu posunutú trochu vyššie. Inými slovami, vnímajú chlad citlivejšie.
Druhý najdôležitejší údaj v hodnotení teplotných limitov spacákov je medzná či limitná teplota, označovaná ako T-lim. Tá je určená pre priemerného muža (25 rokov, 173 cm, 70 kg) a jedná sa o spodnú hranicu, pri ktorej je možné spať v pozícii „stočený do klbka“. Je to teplota, pri ktorej skúsená osoba, ktorá sa prispôsobila okoliu aj spacáku a so svojím oblečením sa v skrčenej pozícii nachádza v teplotnej rovnováhe, ešte nepociťuje chlad. Ak ale nie ste úplný otužilec, pravdepodobne chlad pocítite.
Pri tejto teplote už vzniká riziko podchladenia (hypotermie) a aj trénovaný jedinec sa začína triasť. Ani skúsený človek v niekoľkých vrstvách oblečenia sa v extrémnej teplote nebude cítiť komfortne. Podľa extrémnej teploty spacák určite nevyberajte, pretože pre väčšinu ľudí je v tomto limite už aj tak nepoužiteľný. A ak vstúpia do situácie ešte ďalšie faktory, ako napríklad spomínaný vietor alebo vaša choroba, existuje už tu pomerne veľké riziko ohrozenia zdravia alebo dokonca života (podľa večernej teploty vzduchu sa navyše nemožno orientovať, pretože je možné predpokladať, že sa v priebehu noci ešte ochladí).
Ako sme si už povedali, skutočná aktuálna teplota vzduchu nie je objektívnym meradlom toho, ako sa v spacáku budete cítiť. Vaše vnímanie tepla totiž môžu (a budú) ovplyvňovať ešte ďalšie faktory, napr.:
Ak je to čo aj len trochu možné, vždy si nastavte ako prioritu, aby ste spali na suchu a v suchu, pretože mokré veci odvádzajú teplo niekoľkokrát rýchlejšie. Všetky teplotné limity, ktoré sme uviedli vyššie, prirodzene platia pre kompletne suché spacie vaky. Majte na pamäti, že všetky testy prebiehajú v laboratórnych podmienkach, ktoré berú do úvahy teplotné, vlhkostné, veterné a ďalšie priemery.
Celková ochrana spacáka, garantujúca určitý tepelný komfort, navyše nezaručuje celkový pocitový komfort. Inými slovami, celým svojím telom môžete cítiť teplo, ale zároveň mať zmrznuté nohy alebo ruky. Norma skrátka podobné lokálne rozdiely vôbec nerieši, takže s nimi rátajte aspoň vy.
Vnímanie tepla ovplyvňuje v neposlednom rade aj kvalita a materiál spacáku. Tieto faktory môžete našťastie ovplyvniť správnym výberom spacáku. K tomu je potrebné zohľadniť podmienky, do akých sa chystáte. Inými slovami to, či máte v pláne táboriť v lete alebo v zime, či sa chystáte na hory alebo budete spať skôr v nížinách, či budete spať pod širákom, v chate alebo si postavíte stan.
Riaďte sa tiež odporúčaniami výrobcu pre daný model spacáku, ak sú k dispozícii. Iný spacák si vyberiete, ak spávate vonku na letných festivaloch, iný je vhodný na bivakovanie a trekking. Je vhodné mať aj určitú rezervu v teplotných hodnotách. Ak teda predpokladáte, že budete spať pod širákom pri teplotách okolo 5 °C, pokojne si zaobstarajte spacák, ktorého komfortná teplota sa pohybuje okolo nuly. Lepšie mať spacák trochu predimenzovaný než poddimenzovaný.
Údaje pri spacáku samozrejme platia pre úplne nový a nepoužitý spacák. Spacáky, rovnako ako akákoľvek iná výbava, postupne degradujú, a tak už sa napríklad pri rok alebo dva starom kúsku nemožno na štandardizované teplotné údaje úplne spoliehať. Na druhú stranu existujú možnosti, ako životnosť spacáku v čo najoptimálnejšej forme predĺžiť.
Predovšetkým je dôležité dodržiavať pravidlá skladovania, inými slovami neskladovať spacák v kompresnom obale. Ak máte tú možnosť, je ideálne ho rozložiť v skrini. Stlačený spacák totiž postupne prichádza o loft, čiže schopnosť udržiavať v izolačnom materiáli vzduchové kapsy. A degradovaná izolácia znamená aj zhoršené teplotné limity. Pri niekoľkodňovej túre kompresia spacáku až tak nevadí, ale ak ho necháte zabalený a stiahnutý popruhmi tri mesiace v kuse, ďalšiu sezónu už nemusí byť tak funkčný.
Údržba spacáku zahŕňa aj pranie. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu pre pranie konkrétneho spacáku – niektoré je možné prať v práčke, ale len na nízku teplotu a pri nízkych otáčkach, iné môžete čistiť iba ručne. Bez ohľadu na spôsob prania vždy vyberajte šetrné pracie prostriedky priamo určené na pranie outdoorového oblečenia a vybavenia, pretože klasické pracie prášky mimo iné zanechávajú na tkanine rezíduá, ktoré znižujú priedušnosť spacáku. Pri sušení spacák často pretrepávajte, hlavne v prípade, že obsahuje perie, aby zostal zachovaný jeho loft.
A aby ste spacák nemuseli tak často prať (pretože aj šetrné pranie ho aspoň minimálne degraduje), udržiavajte ho v čistote. Aj pri spánku v náročnom teréne ho vždy ukladajte na čistú podložku (karimatku) a nie priamo do trávy alebo na hlinu či piesok. A pokiaľ možno v ňom nespite nahí, ale vo vhodnej funkčnej spodnej bielizni a bez topánok.
Teplotné údaje na spacáku majú svoj význam pri výbere konkrétneho modelu na konkrétne účely. Je isté, že jeden univerzálny spacák jednoducho nezoženiete, takže ak chcete v lete vykonávať viacdňovú cykloturistiku a v zime bivakovanie, budete si pravdepodobne musieť zaobstarať dva spacáky. Alebo (pretože v zime nechcete mrznúť) sa v lete teplým spacákom len prikryť, v tom prípade však rátajte s vyšším objemom a hmotnosťou.
Najdôležitejšími údajmi uvádzanými medzi teplotnými limitmi sú komfortná teplota a hraničná či limitná teplota. Naopak extrémna alebo maximálna teplota pre bežné použitie až tak dôležité nie sú.
Nezabúdajte ale na to, že testovanie spacákov prebieha v laboratórnych podmienkach a existujú vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú teplotný komfort v spacáku už v momente, keď si doň vleziete priamo v teréne po celodennom výstupe.
Svoj nový spacák vyberajte starostlivo s ohľadom na vlastné potreby a bezpečnosť. U nás na Rigad.sk máme široký výber od renomovaných značiek a potrebné vlastnosti spacáku aj teplotné limity nájdete v rámci popisov pri jednotlivých produktoch.
Spanie vo spacáku si pokojne vyskúšajte doma ihneď po jeho zakúpení, aby ste mali predstavu o tom, ako bude vyhovovať vašim potrebám priamo v teréne.