📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako sa obliecť do extrémnej zimy?

20. ledna 2025Rady a tipyHana SedlákováČas čítania 6 minútPrečítané: 101x

Keď sa povie extrémne počasie, mnohí si predstavia himalájske expedície, niekto vedecké výpravy do Antarktídy a niekto každodenný život na Sibíri, na Aljaške alebo na severe Škandinávie. Vo všetkých týchto oblastiach dokáže byť zima veľmi krutá a je na každom, aby sa na ňu správne pripravil. A to sa týka aj obliekania, ktoré tu rozhodne nemôžeme „odfláknuť“. Pretože chyby tu príroda neodpúšťa.

Nedostatočné alebo nesprávne oblečenie (čo to vlastne je, to si povieme ďalej) môže mať tragické následky. Podchladenie, omrzliny a strata energie – to všetko môže dokonca byť aj príčinou náhleho úmrtia. Je teda dobré prírodu nepodceňovať a mať k nej rešpekt. Najprv si znovu zhrňme princípy vrstvenia oblečenia, pretože opakovanie je matkou múdrosti.

Princípy vrstvenia oblečenia

Existujú určité princípy vrstvenia oblečenia tak, aby skladba ako celok bola funkčná. To platí pre miernu zimu úplne rovnako ako pre extrémne podmienky, keď teplomer ukazuje údaje hlboko pod bodom mrazu.

Základnou vrstvou, ktorú si obliekate priamo na holé telo, je vrstva savá, ktorej úlohou je odvádzať pot a kondenzovanú vlhkosť ďalej od tela. Táto vrstva je niekedy synonymická s pojmom „funkčná bielizeň“, avšak zďaleka nejde len o trenky a ponožky. Do extrémnej zimy by ste si mali obliecť funkčné tielko (tričko) s dlhým rukávom a spodky s dlhými nohavicami.

Lanové družstvo v zime. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-lide-pesi-turistika-10254837/

Základom je správne vrstvenie outdoorového oblečenia.

Potom tu máme vrstvu strednú alebo izolačnú. Pri veľmi nízkych teplotách sa jedná o jedinú vrstvu, ktorú má zmysel zdvojovať. Nebojte sa teda obliecť si dve funkčné mikiny na seba. Naopak, dva nátelníky na seba veľký zmysel nedávajú a pri bundách (pozri nižšie) si vzhľadom na ich objem úplne nevieme predstaviť, ako by zdvojovanie mohlo fungovať. Primárnym účelom izolačnej vrstvy je chrániť pred chladom zvonku. Súčasne musí byť zachovaná priedušnosť tak, aby vlhkosť prenesená spodnou vrstvou mala kadiaľ postupovať ďalej od tela.

Bundy sú práve definované ako ochranná vrstva (o vhodných materiáloch si niečo povieme ďalej) a ich primárnym účelom je chrániť pred vetrom, snehom a dažďom. Správna bunda do nízkych teplôt by však mala slúžiť aj ako extra vrstva izolácie. Bez ohľadu na použitý materiál by bunda mala byť nepremokavá a vetruvzdorná.

Kľúčové časti tela a ako ich chrániť

Niektorí ľudia v zime zabúdajú na to, že by si mali chrániť hlavu. Pritom aj otužilci, ktorí sa chodia kúpať do ľadovej vody, nosia na hlave čiapku. V extrémnej zime by ste okrem samotnej čiapky mali nosiť aj kuklu alebo šatku. A chrániť aj tvár maskou alebo krémom proti omrzlinám, ak sa teploty pohybujú skutočne nízko.

Ruky chráňte pred omrzlinami vhodnými rukavicami. Viacvrstvovými, nepremokavými a ideálne s možnosťou pridať vložky. Do veľkej zimy sú vhodnejšie palčiaky, ale ak plánujete vonku vykonávať aj nejaké manuálne práce, bez prstových rukavíc sa nezaobídete. Môžete si so sebou zbaliť aj oboje, ale prezliekajte si ich ideálne niekde, kde je aspoň trochu teplo (napríklad v aute).

Nohy je obzvlášť dôležité udržiavať v suchu. Teplé ponožky, ktoré si na ne obujete, by teda mali dobre odvádzať pot. Vlhké ponožky so sebou prinášajú veľké riziko prechladnutia a omrzlín, takže pozor na to. Základom sú potom aj nepremokavé topánky s izoláciou a ak je vonku sneh, tak v kombinácii s návlekmi na nohavice.

No a nakoniec je tu zvyšok tela. Na povrchu by ste mali mať oblečené bundy a nohavice s vysokou tepelnou odolnosťou, pretože podcenenie prípravy môže byť v extrémnych teplotách skutočne nebezpečné.

Muž stúpa zimnou krajinou so skialpami na chrbte. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-snih-hory-24284368/

Ak vám začne byť skutočne zima až tak, že by vám mohli hroziť omrzliny, odporúčame sa zahriať termoforom, prípadne chemickými ohrievačmi rúk, nôh alebo tela.

Materiály vhodné pre extrémnu zimu

Do extrémnej zimy sa hodia ako prírodné, tak aj moderné syntetické materiály, samozrejme v zodpovedajúcej gramáži, hrúbke a ďalších vlastnostiach. Do funkčnej skladby oblečenia nie je vhodná bavlna, ktorá síce odsáva vlhkosť v smere od tela, ale na druhej strane ju sama nasáva, takže by ste po pár hodinách intenzívnej aktivity začali pociťovať nepríjemný chlad, v mrazivých teplotách navyše mrznúci priamo vám na tele.

Naopak úplne ideálnym materiálom do extrémov je ďalší prírodný materiál, merino vlna. Oceníte ju ako pri spodnej vrstve funkčnej bielizne, tak aj pri strednej, izolačnej vrstve ako základný materiál, prípadne kombinovaný s polyesterom. Merino vlna dokáže krásne zahriať, a to aj keď je vlhká, má antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti a ako taká nezačne tak ľahko zapáchať (a nemusí sa tak často prať).

U ochrannej vrstvy je často používaným prírodným materiálom perie. Páperové bundy sú nedoceniteľným spoločníkom členov himalájskych aj antarktických expedícií už odnepamäti. Nevýhodou peria je, že dokáže ľahko navlhnúť, a potom už tak dobre neudrží loft, teda schopnosť zadržiavať vzduchové vrstvičky, ktoré sú zásadné pri schopnosti bundy izolovať.

Preto býva perie dopĺňané o vrchnú vodeodolnú vrstvu, ktorá ale musí byť stále priedušná – inak by v páperovej izolácii kondenzovala voda nazbieraná ostatnými vrstvami cestou od tela nositeľa. A niekedy býva perie dokonca úplne nahradené modernými syntetickými alternatívami, ktoré si väčšinou každý výrobca nazýva podľa seba. A buď ich licencuje ostatným, alebo sú súčasťou výhradne jeho vlastných produktov.

Jeden z týchto materiálov nesie názov G-Loft, pričom jeho hlavným účelom je imitovať vlastnosti peria a súčasne minimalizovať jeho nevýhody. Jedným z benefitov je pamäťový efekt, vďaka ktorému sa aj skôr vlhký kus oblečenia dokáže vrátiť do pôvodného tvaru. Podobne sa správa aj konkurenčný Primaloft alebo Softie od spoločnosti Snugpak, ktorý tento britský výrobca používa u svojich spacákov, ale práve aj búnd.

Muž so zasneženým batohom v ľadovej krajine. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-snih-krajina-6730946/

Funkčná skladba oblečenia musí dýchať.

Tipy na detaily, ktoré hrajú rolu

V extrémnych zimách sa však nemôžeme spoliehať len na oblečenie v jeho štandardnej podobe. Aj keď na Rigad.sk nájdete množstvo modelov, ktoré zodpovedajú vyššie uvedeným vlastnostiam, existujú určité detaily, ktoré môžete doplniť, aby ste účinky zimy odvrátili čo najviac. Jednou z možností sú extra izolačné vložky do topánok a rukavíc.

Pri rukaviciach existujú dokonca dvojvrstvové varianty, pričom prvá vrstva je tenšia a do určitej miery chráni ruky, aj keď práve potrebujete vykonávať manuálne práce náročné na motoriku alebo ovládať displeje. Túto prvú vrstvu môžete doplniť o tzv. nadrukavice (overgloves), ktoré poskytujú skutočne nadštandardnú ochranu pred extrémne nízkymi teplotami.

Ak vám začne byť skutočne zima až tak, že by vám mohli hroziť omrzliny, odporúčame sa zohriať termoformi alebo chemickými ohrievačmi rúk, nôh alebo tela. Práve ohrievače sú praktickejšie, pretože pri termoforoch musíte niekde získať zdroj vody a tú navyše ohriať, čo sa v zime robí ťažko. Chemické ohrievače stačí väčšinou vybrať z ich obalu a vložiť do rukavíc, do topánok alebo pod oblečenie. Následne vás budú hriať niekoľko hodín vkuse. Sortiment chemických ohrievačov nájdete aj v našej ponuke.

Ďalšie detaily neprispievajú k izolácii, ale k bezpečnosti. Jedná sa o reflexné prvky, ktoré majú v mrazivých zimných podmienkach svoj význam. Po prvé, v zime je možné očakávať hmlu, po druhé sa pomerne skoro stmieva. Je tak vhodné nielen vidieť, ale aj byť videný, hlavne ak sa budete pohybovať v okolí frekventovaných ciest, prípadne sa v prírode vyskytnete v oblasti, kde prebieha lov.

Najčastejšie chyby pri obliekaní

A aké chyby ľudia v extrémnej zime pri obliekaní najčastejšie robia? Tak predovšetkým sú to chyby vo vrstvení. Všetkého veľa škodí, a to sa týka aj počtu vrstiev funkčnej skladby. Ako už bolo povedané, zdvojovať je vhodné iba strednú, izolačnú vrstvu. Akékoľvek iné zdvojovanie by bolo kontraproduktívne.

Ďalšou chybou je ignorovať ochranu tváre a rúk. Aj keď nám teplo uniká celým povrchom tela približne rovnomerne, ak si na hlavu nedáme kuklu/čiapku a na ruky rukavice, budeme zbytočne prichádzať o telesné teplo tam, kde sme ho mohli uchrániť. Preto je dôležité voliť vhodnú ochranu aj pre tieto telesné periférie.

Bez ohľadu na to, čo si na seba oblečiete, mali by byť všetky prvky odevu plne funkčné. To znamená odolné proti vonkajším vplyvom, ale zároveň priedušné. Chybou pri obliekaní býva často voľba zle padnúcich alebo nepriedušných kusov oblečenia. Funkčná skladba oblečenia musí dýchať. A čo sa týka veľkosti, príliš malé oblečenie by vás dusilo, ale naopak príliš veľké by mohlo znamenať, že sa vám pod neho dostane príliš veľa vzduchu a budete mrznúť. O obmedzeniach pohybu ani nehovoriac.

Inšpirácia z ponuky Rigad

V ponuke nášho e-shopu nájdete množstvo vecí, ktoré vyššie uvedené podmienky spĺňajú, a tak sa pri správnom kombinovaní hodia aj do extrémnejších mrazov. Poďme sa pozrieť na niektoré tipy, vrstvu po vrstve. Pretože práve pri oblečení do nízkych teplôt nie je vhodné robiť kompromisy.

Zimná bunda Insulated SJ12 Snugpak

Zimná bunda Snugpak Insulated SJ12 je príkladom modelu britského výrobcu, ktorý je postavený na syntetickom izolačnom materiáli Softie Premier, prevzatom zo spacákov. Táto izolácia dokáže do určitej miery udržať teplo, aj keď je vlhká. Vďaka zipsu krytému vo vnútri légou či predĺženým chrbtom je táto bunda použiteľná až do -20 °C, avšak ako komfortná teplota je tu udávaný údaj o päť stupňov vyšší.

Nohavice Sleeka Salopettes Snugpak

Ďalším kúskom, ktorý využíva izoláciu Softie Premier, sú nohavice Snugpak Sleeka Salopettes. Tie sú rovnako ako vyššie uvedená bunda stvorené do zimy a nepohody. Poskytujú svojmu nositeľovi teplo aj pohodlie pri minimálnom pohybe aj väčšej aktivite. Ponúkajú síce spoľahlivú ochranu „len“ do -5 °C, ale v kombinácii s vhodnou termobielizňou vydržia aj viac. Výhodou je aj nylonový lacl s trakmi pre ešte lepší tepelný komfort.

Zimná bunda Singi Down Fjällräven

Keď si chcete dopriať nekompromisný luxus, siahnite po zimnej bunde Singi Down od švédskeho výrobcu Fjällräven. Jedná sa o dlhý model klasického strihu, ktorého izolačným materiálom je perie (vrátane husieho prachového peria). K ďalším použitým materiálom sa radí organická bavlna a tiež polyester a polyamid, ktoré sú recyklované. Poteší tiež kapucňa s odnímateľnou umelou kožušinou, sťahovacie šnúrky v páse a na dolnom leme či suchý zips na manžetách. A všetky svoje nevyhnutnosti môžete uložiť do celkom deviatich prakticky umiestnených vreciek.

Zimná obuv Tibet Superwarm GTX Lowa

Topánky Tibet Superwarm GTX od renomovaného nemeckého výrobcu, spoločnosti Lowa, to sú kvalitné zimné topánky určené do tých najnáročnejších podmienok. Jedná sa o pánsky model s protišmykovou podrážkou Vibram Icetrek či podšívkou Gore-Tex Duratherm, ktorá je navyše doplnená o extra izoláciu PrimaLoft. Zvršok obuvi je vyrobený z hydrofóbneho nubuku z byvolej kože. Prevedenie topánok zaisťuje bezpečnú chôdzu po snehu aj ľade. Tento model u nás navyše ponúkame aj v dámskom prevedení.

Zimná fleecová čiapka Arctic Watch Hat Pentagon

Už sme si povedali, že v extrémnej zime je nevyhnutné chrániť si aj hlavu. K tomu môžete využiť napríklad túto zimnú fleecovú čiapku Pentagon Arctic Watch Hat, ktorá síce pochádza z relatívne teplého Grécka, ale pokojne si ju na hlavu môžete nasadiť aj na polárnom kruhu. Čiapka je vhodná ako pre outdoorové aktivity, tak aj pre profesionálov vrátane vojakov a policajtov. O izoláciu sa v tomto prípade stará superjemný a hrejivý fleece z vnútornej strany čiapky.

Balaclava Merino Expedition 230 Devold

Značka Devold, merino vlna a Nórsko. Tieto slová sú jasnou zárukou kvality. Produkty firmy, ktorá úspešne funguje už približne od 19. storočia, totiž využívali a dodnes využívajú aj členovia náročných expedícií. Balaclava Merino Expedition 230 je určená pre skutočnú zimu. Hodiť sa vám bude pri turistike aj outdoorových aktivitách, pri zimných športoch, vysokohorskej turistike, love a rybolove. Kukla udrží v teple vašu hlavu, krk a šiju, aj keď okolo zúria mrazy.

Kožené zimné rukavice Range Helikon-Tex

Ak sa vydávate do skutočne extrémne nízkych teplôt, potom budete potrebovať špičkové vybavenie bez kompromisov. Také sú aj zimné rukavice Range od spoločnosti Helikon-Tex, ktoré vďaka vnútornej podšívke z polyesterového rúna chránia pred mrazom. Inak sú vyrobené z pevnej a odolnej hovädzej kože, ktorá poskytuje ďalšiu ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ale zároveň je poddajná a príliš teda neobmedzuje motoriku. Jedná sa o súčasť kolekcie Bushcraft Line, ktorá je šitá na mieru zálesákom.

Zimné ponožky Winter Pro Lowa

Nemecká Lowa sa neorientuje len na špičkové outdoorové topánky, ale aj na doplnky vrátane ponožiek. Zimné ponožky Lowa Winter Pro, to sú robustné, vysoké ponožky určené prevažne pre zimné mesiace. Obsahujú prímes merino vlny, ktorá má okrem iného antibakteriálne vlastnosti a skvele odvádza vlhkosť. Rebrovanie ponožiek zaisťuje odvod prebytočného tepla a k ďalším špecialitám sa radí zosilnená bezšvová špička alebo ďalšie zosilnenie v oblasti Achillovej šľachy. Konštrukcia bola šitá zvlášť pre ľavú a pravú nohu.

Funkčné spodky Duo Active Merino 205 Devoldzima

Nakoniec tu máme ešte jeden kúsok od nórskej značky Devold, a síce funkčné spodky Duo Active Merino 205. Opäť vyrobené z merino vlny a navyše vďaka špeciálnemu spracovaniu tohto materiálu ešte príjemnejšie a ľahšie. Technológia Duo Active uľahčuje pohyb pri maximálnej redukcii zápachu. Merino vlna je v tomto prípade doplnená o syntetickú izoláciu, ktorá zaisťuje možnosť použitia tohto modelu aj v nižších teplotách.

Záver

Extrémne teploty naozaj netreba podceňovať. Povedali sme si, že je v nich potrebné viac ako kedykoľvek predtým starostlivo dodržiavať funkčné vrstvenie oblečenia, ale to nie je všetko. Je nutné chrániť telesné periférie od hlavy až po päty, pretože ak vonku zúria silné mrazy, o telesné teplo prichádzať nechcete a nezakrytý si radšej necháte len nos (ak je jasno, môžete – a mali by ste – si totiž chrániť aj zrak vhodnými okuliarmi).

Do naozaj veľkých zím sa chce málokomu, ale niekedy jednoducho nie je zbytí. Buďte teda pripravení, aby vás zima neprekvapila, a vybavte sa vhodným oblečením a doplnkami už preventívne. Prakticky všetko, čo na seba na zimu potrebujete, zaobstaráte u nás na Rigad.sk.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne