Mráz, ľad a hlboký sneh – zimný terén neodpúšťa chyby. Správny výber obuvi rozhoduje o tom, či si užijete pohodlie a istý krok, alebo vás čakajú zmrznuté chodidlá a boj s terénom. Či už hľadáte taktické topánky pre extrémne misie alebo outdoorovú obuv do divočiny, kľúčovým faktorom je správna izolácia, kvalitná podrážka a materiály, ktoré vydržia. V tomto sprievodcovi vám ukážeme, ako vybrať zimné topánky, ktoré obstojí v každej situácii – od ľadových hôr až po premrznuté lesné chodníky.
V tomto článku sa zameriame na zimnú outdoorovú obuv, takže tú mestskú môžeme s pokojom vypustiť. Hoci aj obuv do terénu si môžete nasadiť aj do mesta. Pozrime sa, podľa akých parametrov si môžete takéto topánky vyberať.
Vibramová podrážka s hlbokým dezénom zabezpečuje optimálnu priľnavosť a odolnosť na väčšine typov terénu, s akými sa stretnete v zimnom outdoore.
Outdoorová obuv na zimu by mala byť skôr vyššia než nižšia. Nízke varianty topánok sú vhodnejšie skôr od jari do jesene. Niektorí výrobcovia označujú svoje topánky ako „low“ (nízke), „mid“ (členkové) alebo „high“ (vysoké). A práve v druhej a tretej kategórii by sme sa na zimu mali poobzerať. Nižšie topánky sú ľahšie a vhodné pre menej náročné aktivity.
Konstrukcia obuvi hrá kľúčovú úlohu pri jej výbere. Čím menej švov, tým menšie riziko, že sa topánky časom stanú priepustnými pre vodu. A tie švy, ktoré sú už na topánke, bývajú občas nadvakrát prešívané, niekedy dokonca aj na trikrát. Za takýto luxus si niečo priplatíte, ale zase môžete očakávať predĺženú životnosť. Pri výbere uprednostnite topánky s jednoduchším strihom, pretože menej švov znamená menšie riziko presakovania vody.
Ďalšou témou ohľadom konštrukcie je šnurovanie. Zimnú obuv je potrebné poriadne utiahnuť a musí perfektne sedieť, inak vám hrozia nepríjemné otlaky a pľuzgiere. Práve kvalitné šnurovanie je tu dôležité. Vyššie modely obuvi často využívajú dvojzónový systém šnurovania, ktorý lepšie fixuje nohu a zaisťuje väčšiu stabilitu v náročnom teréne. A aj pri samotných šnúrkach je dôležité, aby boli kvalitné, rovnako ako kovové očká pre ich uchytenie na zvršku obuvi. Tie by mali byť ideálne koncipované tak, aby sa pri chôdzi nezachytávali o konáre a pod.
Zimné trekové topánky s membránou sú priedušné a zároveň odolné voči snehu a vode.
Pokiaľ ide o materiály, pri zvršku outdoorovej obuvi sa všeobecne stretávame s dvoma možnosťami. Prvou je koža, ktorá je rokmi overenou klasikou, druhou sú potom syntetické materiály, ktoré sú stále pokročilejšie. Koža pri obuvi sľubuje odolnosť a všeobecne aj dlhšiu životnosť, naopak syntetické materiály sú ľahšie a priedušnejšie. A tým aj funkčnejšie, pretože lepšie odvádzajú kondenzovanú vlhkosť smerom od chodidiel, čo je kľúčové pre zachovanie tepla.
Kožené topánky s membránou poskytujú vynikajúcu ochranu proti vlhkosti a udržia vaše nohy v suchu aj v snehu a daždi. Koža na povrchu je tiež odolnejšia voči oderu než syntetika, a preto lepšie chráni citlivejšie vnútorné materiály pred poškodením. Postupom času sa koža tiež lepšie prispôsobí vašej nohe. Kožené topánky sú však ťažšie a ako sme si už povedali, horšie dýchajú. A bez pravidelnej starostlivosti sa bude sľubovaná životnosť rýchlo skracovať.
U syntetiky to môžeme v zásade obrátiť, takže len v rýchlosti – topánky z umelých materiálov sú ľahšie, rýchloschnúce a dobre odpudzujú vodu. Sú priedušnejšie, takže kondenzovaný pot a vlhkosť môžu lepšie prenikať na povrch. Horšie sa však prispôsobujú nohe a nie sú zďaleka tak odolné proti oderu. Na druhej strane sú lacnejšie.
U syntetických zvrškov (ale nielen u tých) je dobré, keď ich budete mať doplnené o membránové technológie, ako je napríklad Gore-Tex. Tie fungujú tak, že vlhkosť z vnútra von síce prepustia, ale opačne už nie. Ich štruktúra je totiž mnohonásobne menšia než kvapka vody prichádzajúca zvonku, ale mnohonásobne väčšia než molekula pary vystupujúcej zvnútra. Skutočne jednoduchý princíp.
Podrážka topánok býva prevažne vyrobená z gumy, ktorá spolu s textúrou zabezpečuje priľnavosť k povrchu, a to aj k tomu klzkému. Práve lepšiu priľnavosť a menšiu pravdepodobnosť pošmyknutia niekedy zabezpečujú aj materiály, ktoré sú do gumy pridávané vo forme rôznych vlákien a podobne. Samozrejme treba dbať aj na textúru či vzor, ktorý by mal byť dostatočne hlboký, aby zabezpečil stabilitu.
V každom prípade by podrážka mala dobre izolovať od zeme, pretože zle izolujúca podrážka by znamenala, že by vám pri chôdzi bola zima na nohy. Väčšina outdoorových podrážok je kompatibilná s nesmekmi, čo zvyšuje stabilitu na snehu a ľade.
Existujú dva základné typy podrážok pre outdoorovú obuv vrátane zimnej. Ide o podrážku lepenú a vstrekovanú. Pri zimnej obuvi sa častejšie používa tá vstrekovaná, ktorá je považovaná za kvalitnejšiu. Jednoducho preto, že sa nemôže odlepiť od zvršku, pretože je s ním pevne spojená. Lepenú podrážku je však možné pri poškodení znova zlepiť. Pri poškodení vstrekovanej podrážky je už poškodená celá topánka.
Zimné topánky by mali mať kvalitnú izolačnú vrstvu, ktorá udrží chodidlá v teple aj pri extrémnych mrazoch. Izolačná vrstva by rovnako ako ostatné materiály obuvi mala byť priedušná, aby umožňovala cirkuláciu vzduchu. Tu však naozaj hovoríme skôr o topánkach, ktoré sú určené na dlhšie výpravy do prírody. Ak plánujete len krátke prechádzky, nie je nutné vyberať topánky s výraznou izoláciou.
Izolačná vrstva udrží vaše chodidlá v teple aj pri extrémnych mrazoch.
Ďalším faktorom výberu obuvi je jej správna veľkosť. Tá by mala byť všeobecne zhruba o číslo väčšia než u letných topánok, do ktorých nenosíte tak hrubé ponožky. Každopádne je dobré topánky pred kúpou vyskúšať, či vám naozaj sedia. Pri nákupe na e-shope to prirodzene nejde tak jednoducho, ale v prípade, že siahnete vedľa, vám topánky radi vymeníme za správnu veľkosť. Okrem toho je lepšie si topánky skúšať skôr popoludní, pretože v porovnaní s ránom bude chodidlo mierne opuchnuté.
Veľkosť by ste mali prispôsobiť aj prípadnej kombinácii s vložkami do topánok. A nakoniec, pri skúšaní by ste mali kontrolovať, či je v prednej časti topánky dostatok miesta pre prsty. To je dôležité ako prevencia otlakov a pľuzgierov.
Už v momente, keď si kupujete topánky, myslite na to, ako ich budete udržiavať. Pre správne fungovanie obuvi je potrebné ju pravidelne impregnovat a po každej túre ju náležite očistiť a nechať riadne vyschnúť. Iba tak vám vaša zimná obuv dlho vydrží, pokojne aj niekoľko sezón intenzívneho používania.
U nás na Rigad.sk nájdete skutočne široký výber zimnej outdoorovej obuvi. Pozrime sa spoločne na niektoré konkrétne tipy.
Zimná obuv Tibet Superwarm GTX Lowa® – model ponúkaný v pánskej aj dámskej verzii je vybavený podrážkou so špeciálnou protišmykovou úpravou Vibram Icetrek. O stabilitu nohy sa stará mimo iné dvojzónové šnurovanie a o účinnú izoláciu zase membrána Gore-Tex Duratherm. Zvršok je vyrobený z hydrofóbneho nubuku z byvolej kože. Tieto topánky ponúkame tiež v dámskej verzii.
Topánky Griffon Combat GTX® AKU Tactical® – kvalitné taktické topánky, ktoré využívajú napríklad príslušníci dánskej armády a ktoré si vás získajú svojím minimalistickým vzhľadom a pokročilými technológiami vrátane podrážky Davos Ranger alebo membrány Gore-Tex Insulated Comfort.
Topánky do stanu Insulated Snugpak® – veľmi špecifická kategória, ktorá vám ušetrí zmrznuté chodidlá pri zimnom prenocovaní v stane. Tieto topánky, ktorým sa hovorí aj Snugfeet, sú ľahké a skladné a súčasne príjemné na dotyk. Môžete ich vnímať ako trochu „prerastené“ papuče. Nohy v nich budete mať ako v bavlnke.
Výber zimnej obuvi do terénu nie je zložitý, ak dodržíte pár základných, jednoduchých pravidiel načrtnutých v tomto článku. Ponuka je rovnako ako pri iných kategóriách skutočne široká, takže vybrať tie správne topánky nemusí byť úplne jednoduché. Zamerajte sa hlavne na tú správnu veľkosť, na materiál, ktorý vám vyhovuje, aj na kvalitný zvršok a podrážku. Správnou údržbou sa vám zvolené topánky odvďačia dlhou životnosťou a bezchybným fungovaním.