📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Mráz nie je výhovorka: Osobná hygiena v zimnom outdooru

20. února 2025Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 4 minútyPrečítané: 105x

Dobrodružstvo v zimnej prírode má svoje jedinečné čaro. Ako si ale udržať osobnú hygienu počas viacdňovej výpravy bez prístupu k teplej vode? Mrazivé teploty si na starostlivosť o telo kladú špeciálne nároky – pod vrstvami oblečenia sa hromadí pot a pokožka sa vysušuje. Je ale hygiena v zime naozaj tak dôležitá, alebo sa pot a zápach pod všetkými tými vrstvami oblečenia jednoducho schová? V tomto článku vám prinášame praktické tipy, ako si zachovať čistotu, zdravie aj komfort v zimnom outdoorovom prostredí bez toho, aby ste zaťažovali prírodu.

Pri outdoorových aktivitách je dôležité udržiavať si určitý komfort, inak by vás to rýchlo prestalo baviť. To platí aj pre osobnú hygienu. Samozrejme, že v zimnej divočine nemôžete každý deň počítať s horúcou vaňou, dokonca ani s dokonalou čistotou a sviežosťou. Zároveň vás však môžeme uistiť, že pri minimálnej snahe nemusíte ani po niekoľkých dňoch vonku v mrazivom počasí zapáchať sami sebe a vášmu okoliu. Nehovoriac o tom, že nedostatočná hygiena môže viesť ku zdravotným problémom.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-muz-zima-hora-20471950/

Aj v zimnej divočine má dodržiavanie základnej hygieny svoj význam. V prvom rade ide o zdravie.

Špecifiká hygieny v zimných podmienkach

Pri pohybe v chladnom počasí na fyziologické procesy možno na chvíľu zabudnete, ale to neznamená, že sa im vyhnete. Kvôli vrstvenému oblečeniu aj extenzívnemu pohybu sa vaše telo bude ďalej potiť, a to dosť intenzívne. A funkčná skladba a priedušnosť materiálov vašich outdoorových odevov možno bude dokonalá, ale k určitej kondenzácii bude dochádzať tiež.

Mrazivé počasie súčasne zvyšuje riziko omrzlín a vysychania pokožky, a tak je starostlivosť o seba samého zásadná. Pri dlhšom pobyte vonku by napríklad zvlhčujúce krémy mali používať aj muži - a dokonca aj tí, ktorí inak niečím takým z hĺbky duše pohŕdajú. Komplikujúcim faktorom je však obmedzený prístup k vode a hydratácii, napriek tomu, že vonku sa práve životodarné tekutiny v rôznom skupenstve vyskytujú pomerne dosť.

TIP: Kde nájsť najmrazivejšie počasie v Česku? Dozviete sa z článku Kam za najväčšími mrazmi v ČR?

Prečo je hygiena dôležitá aj v zime?

Chladné počasie nečistoty ani baktérie neblokuje. Bez ohľadu na počasie navyše vaše telo nielen vylučuje pot, ale zbavuje sa odumretých kožných buniek a mastí sa. Práve kvôli týmto faktorom je potrebné dodržiavať pravidelnú hygienu aj v zime. Ak sa tak nestane, môžete sa dočkať diskomfortu, vyrážok či v horšom prípade infekcií.

Riziká spojené so zlou hygienou

Aj keď niektorí z nás môžu mať v zime tendenciu hygienu trochu zanedbávať, je potrebné si uvedomiť, že so zlou hygienou sa spájajú určité riziká. Potenie, trenie a nedostatočné umývanie môžu viesť k tvorbe vyrážok, zaparenín, oderov alebo plesní.

Pri nedostatočnom umývaní rúk môže dochádzať k určitým infekciám, ktorých dôsledkom môžu byť nevoľnosti, hnačky a zvracanie. Najmä na zimných výpravách už ide o dosť vážnu komplikáciu.

No a ak svoju pokožku nebudete zámerne dostatočne hydratovať, môže vám najmä na rukách a nohách praskať koža. Suchá pokožka na tvári potom znamená krátkodobo vyšší diskomfort, dlhodobo však rýchlejšie starnutie pokožky.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-muz-hora-tramp-9369626/

Ani na náročné zimné výpravy si nezabudnite pribaliť svoju osobnú hygienu.

Osobná hygiena na zimných výpravách

Umývanie rúk

Primárne by ste mali udržiavať v čistote svoje ruky a nechty. Aby ste zbytočne nemrzli, je dobré si na cestu zbaliť dezinfekčný gél. Prípadne vlhčené obrúsky (ktoré však rozhodne nezanechávajte pohodené vo voľnej prírode; vždy si ich zbaľte domov a vyhoďte do komunálneho odpadu). Vhodné je tiež prevariť si vodu alebo sneh na umývanie (nielen) rúk. Ak budete mať čisté ruky, zredukujete tým aj riziko prípadných infekcií.

Samotný sneh vám na umývanie rúk nepomôže. Síce môže odstrániť viditeľnú špinu, ale neodstráni baktérie tak, ako by to dokázala teplá voda s mydlom. Ak máte možnosť, môžete sneh roztopiť napríklad v ešuse a zohriať. Ale pokiaľ ide o akékoľvek mydlá, sprchové gély alebo šampóny, je dôležité zachovať rešpekt k prírode a obstarávať si výhradne biologicky odbúrateľné prostriedky (ak je to v daný moment možné).

Čistenie tváre a tela

Aj pri čistení tváre a tela máte v zime dosť obmedzené možnosti. Používajte suché šampóny a obrúsky a pri dlhšom pobyte vonku tiež zvlhčujúce pleťové krémy. Dlhý pohyb v mraze totiž pleť vysušuje a urýchľuje tvorbu vrások. Čo je niečo, čo asi nikto z nás nechce.

Starajte sa aj o svoje nohy a ruky, čím si zaistíte prevenciu plesní a omrzlín. Spotené končatiny si večer po chôdzi aspoň očistite vlhčenou utierkou. Vlasy si môžete umyť suchým šampónom.

Čistenie zubov

Ani na cestách nie je radno zabúdať na ústnu hygienu. No aj tá má v zime svoje špecifiká. Čistiť zuby si môžete jedine bez tečúcej vody, pretože k tej pri bivakovaní alebo spaní v nejakej turistickej útulni jednoducho nebudete mať prístup. Takže na to myslite, keď si budete baliť termosku, fľašu alebo hydratačný vak, a množstvo vody spotrebovanej na čistenie zubov pripočítajte k svojej bežnej spotrebe. Ak je vonku sneh, máte vyhrané, opäť ho môžete roztopiť a zuby si vyčistiť s jeho pomocou.

Hygiena oblečenia a výbavy

Oblasť hygieny však nezahŕňa iba tú osobnú časť, ale aj starostlivosť o svoje oblečenie a vybavenie. Kvôli kondenzácii vody je potrebné každý večer vysušiť oblečenie, ktoré budete druhý deň potrebovať. Toto sa najlepšie dosahuje založením ohňa. Predovšetkým syntetické materiály ale držte od ohňa v rozumnej vzdialenosti, aby nedošlo k ich vznieteniu či inému poškodeniu ohňom. Svoje oblečenie tiež priebežne vetrajte.

Z oblečenia je k znečisteniu najviac náchylná nie vonkajšia vrstva (ak nie je vonku blato), ale sacia vrstva čiže termobielizeň. Zapáchajúca termobielizeň nie je vôbec reprezentatívna ani zdravá. Pre viacdenné aktivity preto odporúčame merino vlnu, ktorá má prirodzené antimikrobiálne účinky a nezapácha tak ľahko ako iné materiály. No a zídu sa tiež ponožky s obsahom aktívneho striebra, ktorého vplyv je podobný.

Mali by ste sa starať aj o spacák, už len preto, že by sa nemal tak často prať. A tiež preto, aby ste aj nasledujúcu noc mohli spať v čistom. Do spacáku sa nevliezajte v topánkach a pri spaní si nechávajte na sebe termobielizeň s dlhými rukávmi a nohavicami, aby ste sa nepotili priamo do podšívky spacáku. Ak je to možné, zoberte si na cestu vložku do spacáku, ktorá sa oveľa ľahšie perie a zároveň v zime oceníte, že dokáže mierne zvýšiť tepelný komfort.

TIP: Neviete si rady s výberom vložky do spacáku? Poradíme vám v jednom z našich dřívejších článkov.

Toaletná hygiena

Aj v zimnom lese je čas od času nutné vykonať isté fyziologické potreby. S tou malou je to jednoduchšie, aj keď rozopínať nohavice sa nám v mrazivom počasí veľmi nechce. Ale čo v tých ostatných prípadoch? V zime je náročnejšie nájsť miesto, kde vykonať potrebu. Ak nie je zem úplne tvrdá, jednoducho v nej vykopte 15 až 20 cm hlbokú jamku a potrebu vykonajte tam.

Kedykoľvek je to možné, pokúste sa vykonať potrebu na horskej chate alebo na latríne turistickej útulne. Skrátka využiť existujúce zariadenia a zbytočne si nevytvárať ďalšie. Ale ak už využívate vlastnoručne vykopané priestory, potom uvažujte nad tým, kam vyhodíte toaletný papier. Jeho kúsky v rôznom štádiu rozkladu okolo turistických chodníkov rozhodne nevyzerajú nijak lákavo. Najlepšie je ho po použití spáliť (samozrejme, ak je v danom prostredí zakladanie ohňa možné).

U ženskej hygieny je vhodné použitie menštruačných kalíškov, z ktorých nevzniká odpad. U použitých vložiek a tampónov platí to, čo pre toaletný papier – nehádzať do prírody! V tomto prípade si so sebou zbaľte na cestu uzatvárateľné vrecká, do ktorých po použití hygienické potreby vložíte a pri najbližšej príležitosti vyhodíte do komunálneho odpadu.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/rozbresk-vareni-soumrak-kempovani-6831124/

Ak je to možné, noste si prírody biologicky odbúrateľné prostriedky a všetky odpadky si so sebou odneste späť do civilizácie.

Čo si so sebou zbaliť pre hygienu na zimnej túre

V rýchlosti si ešte môžeme zhrnúť, aké hygienické vybavenie si so sebou zbaliť na zimnú túru. Určite nezabudnite na dezinfekčný gél na ruky, vďaka ktorému môžete mať svoje ruky čisté aj bez vody. Toto vybavenie sa hodí nielen v zime a nielen na túry, ale prakticky kamkoľvek. Ďalej si zbaľte vlhčené obrúsky (tie, ktoré sú určené na čistenie tela a nie povrchov v domácnosti), suchý šampón a zvlhčujúci krém na ruky a tvár.

No a pravdepodobne nemusíme pripomínať náhradnú spodnú bielizeň a ponožky, pretože len ich pravidelná výmena pomôže predísť kožným problémom.

Záverom

Základnú hygienu je potrebné dodržiavať aj v zimných podmienkach – aj keď práve v tých sa nám do nej možno nechce. Je však nutné dbať na to, aby realizácia našej hygieny nemala, pokiaľ možno, nepriaznivý vplyv na životné prostredie. A starostlivosť o nohy a ruky je v zime zásadná pre prevenciu omrzlín a plesní.

Pre krátke jednodňové výlety vám budú stačiť základné hygienické potreby (dezinfekčný gél, vlhčené obrúsky). Pre víkendové túry už je dobré mať so sebou viac náhradného oblečenia, hygienické vrecká na odpad a vhodné produkty na starostlivosť o pokožku. Pri viacdenných expedíciách už je nutná systematická starostlivosť o seba aj svoje oblečenie/vybavenie, správne uskladnenie odpadov a prispôsobenie hygienických návykov okolným podmienkam.

Aj keď sú podmienky náročné, základná hygiena je dôležitá pre vaše zdravie aj komfort. Hygienické návyky v prírode chránia nielen jednotlivca, ale aj ekosystém. Dobrou správou je, že ak si to správne naplánujete, môžete v zime udržať dostatočnú hygienu bez nadmerného zaťaženia výbavy.

Štítky ZdravieZima

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne