Ženy patria všeobecne k rizikovým skupinám, čo sa prípadných útokov týka. Nechajme bokom dôvody k tejto nešťastnej skutočnosti a pozrime sa radšej na spôsoby, akými sa ženy môžu pred útočníkmi brániť. Veľkú časť sebaobranných prostriedkov nájdete aj v ponuke Rigad.
Pretože nežijeme v ideálnom svete, musíme občas siahnuť po obranných prostriedkoch. Bez ohľadu na to, či sa bránime pred agresívnym zvieraťom alebo ľudským útočníkom, mali by sme byť vždy pripravení - aby nás útok neprekvapil, ale aby sme sa mu boli schopní efektívne ubrániť, pokiaľ možno bez zbytočných zranení na ktorejkoľvek strane. To platí aj pre ženy, ktoré patria k rizikovým skupinám. Bohužiaľ, niektorí muži jednoducho nie sú gentlemani.
Bez ohľadu na to, ktorý z nasledujúcich obranných prostriedkov si vyberiete, mali by ste sa ho najprv naučiť používať (budeme hovoriť k ženám). Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku, to platí aj pre oblasť osobnej obrany. Cvičte doma, napríklad podľa videí z internetu, ale ešte lepšie je prihlásiť sa na kurz sebaobrany.
Sebeobrana sa dá samozrejme cvičiť aj bez nástrojov, napr. boj zblízka holými rukami, avšak ak je útočník ozbrojený, mali by ste byť ozbrojená aj vy. A naučiť sa nielen ako nástroje používať, ale ako ich používať cielene, efektívne, bez agresie, s chladnou hlavou a s minimom stresu.
Existujú špeciálne programy sebaobrany, ktoré sú zamerané špecificky na ženy. Avšak najdôležitejšia v tomto ohľade je prevencia a opatrnosť. Vyhýbajte sa rizikovým miestam a situáciám, a tým znížite riziko, že by ste museli využívať tú skutočnú sebaobranu, tak ako si ju všetci predstavujeme.
Tá môže mať podobu napríklad bojových umení. Krav Maga, jiu-jitsu, capoeira, karate, judo, to sú všetko možnosti, ako zvýšiť pravdepodobnosť, že útočníka prekonáte. A potom sú tu ešte zbrane a obranné prostriedky, o ktorých si niečo povieme ďalej a ktorých použitie býva niekedy obmedzené miestnou legislatívou danej krajiny.
Obranný sprej (niekedy tiež označovaný ako korenistý) patrí k najefektívnejším spôsobom sebaobrany pre ženy. Je bezkontaktný, môžete ho používať na vzdialenosť niekoľkých metrov, ale hlavne nie je letálny, čo znamená, že jeho cieľom nie je útočníka usmrtiť, ale dezorientovať a odradiť od útoku. Všetci vieme, ako to občas býva so zákonmi – ublížite útočníkovi a celá situácia sa môže obrátiť proti vám.
Obranné spreje nemusia mať len nudný vzhľad – môžu byť ergonomické a mať napríklad ružovú alebo tyrkysovú farbu. A tvarom pripomínať napríklad rúž, čo zvyšuje nenápadnosť pri protiútoku.
S obrannými sprejmi je vhodné sa oboznámiť vopred a naučiť sa ich používať tak, aby ste v najnevhodnejšej chvíli neboli prekvapení. Používanie obranných sprejov je síce intuitívne, ale v strese môžete byť ochromená namiesto útočníka. Preto je dobré vyskúšať si takéto spreje v tréningovej verzii, ktorá namiesto iritantu obsahuje inertnú a úplne neškodnú látku.
TIP: Ak je pre vás náročné si v našej širokej ponuke obranných sprejov vybrať ten pravý, môžete sa pozrieť na náš článok zameraný práve na tento segment.
Taktické pero je nástroj sebaobrany, ktorý má tú výhodu, že pôsobí úplne nenápadne. Skrátka ako úplne obyčajná písacia potreba. Nenechajte sa však zmýliť. Ide o pevné a odolné, ale zároveň ľahké riešenie, ktorým môžete útočníka zasiahnuť do slabého miesta (napríklad do lakťa alebo do kolena), a tak ho na nejaký čas vyradiť z hry. Opäť tým človeka vo väčšine prípadov iba zraníte (aj keď pozor na silné údery do spánku).
Takéto taktické pero môže byť osadené buď taktickým hrotom, alebo zaoblením v štýle kubotanu. A vo väčšine prípadov sa s ním navyše dá (opačnou stranou) aj písať.
Rovnako ako pri všetkých ostatných prvkoch sebaobrany, aj tu platí, že je vhodné sa s taktickým perom dopredu oboznámiť a naučiť sa s ním pracovať. Ideálne je využiť moment prekvapenia, pretože keď z kabelky vytiahnete pero a idete s ním proti mužovi s nožom, asi si bude myslieť, že ste padli na hlavu a prestane si dávať pozor. Priamy boj proti ozbrojenému útočníkovi ale stále voľte ako poslednú možnosť!
Taktické perá bývajú vybavené špeciálnymi doplnkami a nástrojmi, ako je baterka, ale aj napríklad korunka na zber DNA. Áno, aj takáto vychytávka, ktorú by sme čakali skôr v televíznych kriminálkach, môže čakať na svoju chvíľu vo vašom vrecku.
Len pre zaujímavosť, spomeňme ešte iný obranný nástroj, a síce dáždnik. Ten síce ponúkame (zatiaľ) len vo variantu pre pánov, ale gentleman ho môže žene na ceste domov požičať (keď už nemôže alebo nie je schopný ju sprevádzať). Zabezpečí jej tak ďalší prostriedok sebaobrany, ktorý bude rovnako nenápadný ako taktické pero. Zvlášť ak vonku prší (alebo bol dážď očakávaný). Obranné dáždniky fungujú na princípe úderu tupou silou, ale stále sa dajú použiť aj ako dáždnik.
A máme tu ďalšiu kategóriu obranných prostriedkov pre ženy. Signalizačná píšťalka je vec, ktorá zatiaľ asi v žiadnej krajine zakázaná nebola. Takže si ju pokojne pribaľte do kabelky kamkoľvek. Keď na ňu potom v tmavých uličkách alebo večernom parku zapískate, budete asi sami prekvapení silou zvuku. Vyššie desiatky decibelov zaručia, že sa zľakne aj ten najotrlejší agresor. Opäť tu pôsobí moment prekvapenia, ale tentoraz mu z toho bude zvoniť v ušiach.
Okrem toho, že signalizačnou píšťalkou útočníka celkom spoľahlivo vyplašíte, si s ňou môžete privolať aj pomoc. Píšťalka je počuť na stovky metrov ďaleko, a keď do toho ešte zakričíte „pomoc,“ útočník stratí istotu, že na jeho útok nikto nepríde. Na to, ako sú signalizačné píšťalky malé a kompaktné (dajú sa napríklad zavesiť na kľúče), sú veľmi výkonné a hlasné.
Špeciálnym signalizačným nástrojom nemusí byť len píšťalka klasického tvaru a štýlu, ale napríklad aj verzia vo forme obranného spreja. Jeho účinnou látkou však nie je iritant, ale stlačený vzduch. Takéto riešenie dokáže svojou silou klasickým signalizačným píšťalkám zdatne konkurovať. Jeho nevýhodou je obmedzený počet stlačení, respektíve použití. Ale zase predpokladáme, že tento spôsob sebaobrany nebudete musieť aspoň v stredoeurópskych podmienkach využívať tak často.
Osobný alarm môže mať aj podobu prívesku s tlačidlom, niečo v štýle centrálneho zamykania auta. V takom prípade nefunguje ako pohon vzduch, ale batérie. Ale práve pri batériách je potrebné dávať pozor na ich stav, pretože najmä v mrazivých zimných teplotách veľmi rýchlo degradujú a v momente, keď osobný alarm budete najviac potrebovať, môže zlyhať.
Taktná baterka síce nie je primárne prostriedkom sebaobrany, ale pri správnom použití sa ním môže stať. Pre tieto účely pridali výrobcovia k mnohým svojim modelom režim stroboskopu, ktorého účelom je dočasne oslepiť útočníka a tým ho vystrašiť. Takéto svietidlá môžu súčasne slúžiť aj ako prostriedok, ktorým na seba upozorníte okolie, čím si prípadne (podobne ako osobným alarmom alebo píšťalkou) privolate pomoc.
Taktické svietidlo môžete využiť aj v kombinácii s inými obrannými prostriedkami – ostatne kombinovať môžete ktorékoľvek dva (alebo tri aj viac) nástroje sebaobrany. Odstrašiť agresora môžete vizuálne aj zvukovo a do toho ešte vytiahnuť obranný sprej a strieknuť mu medzi oči kapsaicínovú nálož.
Aj ženy sa môžu brániť teleskopickým obuškom, ktorý je možné skryť do puzdra na opasku, do batohu alebo do oblečenia a použiť až v prípade najväčšej núdze.
Teleskopické obušky majú často psychologický účinok. Väčšina útočníkov si volí svoje obete cestou najmenšieho odporu a ak sa im do cesty postaví žena, ktorá sa má čím brániť, často cúvne ešte predtým, než dôjde ku konfrontácii. Čo, žiaľ, nebýva pravidlom (a to najmä u útočníkov pod vplyvom alkoholu alebo drog).
Teleskopické obušky síce vznikli už počas 2. sv. vojny, ale tie moderné, ako ich poznáme dnes, sa dostali na trh vďaka vývoju spoločnosti ASP v 80. rokoch 20. storočia. Keď obušok nepoužívate, má formu rukoväte. To dôležité je skryté vo vnútri. Pri ohrození stačí obuškom prudko mávnuť a on sa roztiahne a predĺži na približne trojnásobok pôvodnej dĺžky. Jeho materiál je dostatočne tvrdý, aby sa agresor stiahol.
Aj klasický nôž môže mať hlavne psychologický účinok. Nepredpokladáme, že by so sebou žena idúca zo stretnutia s kamarátkami alebo z divadla niesla obrovskú dýku s pevnou čepeľou, ale zatvárací nôž sa do vrecka alebo do kabelky zmestí. Ak sa chystáte do rizikového prostredia (napríklad sama večer do parku), odporúčame nôž vytiahnuť z batoha či z kabelky a schovať si ho čo najbližšie k rukám. Iba tak môže byť jeho použitie skutočne účinné.
Nože našťastie v našich podmienkach môžete nosiť prakticky bez obmedzení, čo však neplatí pre niektoré západné krajiny, ako je napríklad Nemecko. V niektorých krajinách sú nože obmedzené dĺžkou čepele, inde sú na ne strážcovia zákona alergickí úplne. Važme si toho, že u nás ešte polícia a sudcovia používajú zdravý rozum a vedia, že neozbrojený dobrý človek sa ozbrojenému zlému človeku pravdepodobne neubráni.
Čo u nás ale povolené nie je, je taser, ktorý v niektorých krajinách naopak povolený býva. U nás je vnímaný ako prostriedok pacifikácie páchateľov policajtmi. Našťastie aj bez tasera sa dá pomerne slušne ubrániť.
Osobné obranné prostriedky sú pomerne širokou kategóriou už kvôli tomu, že sú skrátka potrebné. Život niekedy nebýva prechádzka ružovou záhradou a nech robíme čokoľvek pre prevenciu útoku, niekedy mu jednoducho nezabránime. Preto výrobcovia prichádzajú s neustále novými spôsobmi, ako sa brániť útočníkom. Pokiaľ možno tak, aby ste z toho vy vyvázli so zdravou kožou a agresor minimálne živý.
A ak ste sa ocitli v nebezpečnej situácii a aktuálne sa nemáte čím brániť? Potom využite, čo máte po ruke. Celkom slušným „nástrojom skazy“ môže byť zväzok kľúčov alebo prsteň. Nevedeli by ste veriť, ako to bolí, keď sa niekomu pokúsite prsteňom preraziť nos (a niekedy sa vám to dokonca aj podarí).
Pri prostriedkoch osobnej obrany je samozrejme potrebné rešpektovať legislatívu, ale zároveň si uvedomiť, že lepšie je mať nejaké to naťahovanie so zákonom, ale prežiť, než opačne. Niektoré krajiny majú legislatívu týkajúcu sa osobnej obrany prísnejšiu, iné menej prísnu, ale stredná Európa je v tomto ohľade stále pomerne slobodným regiónom.
A nakoniec by sme vám ešte popriali, aby ste svoj tréning sebaobrany ani nástroje opísané v tomto článku nikdy nemusela použiť. Ale pre istotu si na ten tréning zájdite a aspoň obranným sprejom, taktickým perom alebo osobným alarmom si kabelku vybavte. Budeme sa opakovať, ale lepšie je byť pripravená než prekvapená.