Michalovi Ščepkovi sa počas služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky podaril unikátny počin. Ako jediný Slovák úspešne prešiel najnáročnejším vojenským výcvikom na svete u amerických špeciálnych jednotiek Navy SEALs. Ako tento extrémne tvrdý výcvik prebiehal? Dá sa na niečo také vôbec pripraviť? A aké „víťazné vlastnosti“ by mal uchádzač mať, aby mal šancu na úspech? To všetko sa dočítate v prvej časti nášho rozhovoru!
Michal pôsobil mnoho rokov v slovenskej armáde okrem iného ako prieskumný potápač. Dôležitým míľnikom v kariére aj v živote pre neho však bolo absolvovanie extrémneho taktického kurzu u Navy SEALs. Svoje unikátne skúsenosti premieta do projektu SEALTAC, kde organizuje pestrú škálu taktických, streleckých a iných kurzov spolu s ďalšími profesionálnymi inštruktormi, ktorí majú skúsenosti zo špeciálnych jednotiek.
Okrem toho Michal tiež pôsobí v Seredi ako silovo-kondičný tréner, ktorý pripravoval na zápasy napr. známeho bojovníka MMA Attilu Végha. V jeho ponuke nájdete aj možnosť online coachingu. K tomu všetkému sa v druhom diele nášho rozhovoru tiež dostaneme. Teraz ale nepredbiehajme a poďme Michala vyspovedať, aké to bolo u legendárnych Navy SEALs.
Dostať sa na kurz Navy SEALs a úspešne ho dokončiť sa podarí málokomu. Ako si sa tam ako vojak, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR, dostal? Mal si nejaké predchádzajúce kvalifikácie alebo zručnosti, ktoré ti k tomu pomohli?
Ako príslušník Ozbrojených síl SR so špecifickou funkciou som spĺňal základné požiadavky na výber. Musel som absolvovať rôzne preskúšania a previerky a následne sa zúčastniť tohto výcviku. Už vtedy som slúžil ako veliteľ prieskumného potápačského družstva s dostatočnou praxou vo vojenskom potápaní, čo bola jedna z podmienok.
Výhodou bolo, že som kedysi závodne plával a vo vode som ako doma. :-) Taktiež som súťažne strieľal a od malička som cvičil, behal, plával. Nikdy som od trénerov nič nedostal „zadarmo“ a vždy som musel v silnej konkurencii veľa trénovať. To, čo sa kedysi zdalo ako nevýhoda, na výcviku bolo výhodou.
Ako si sa na kurz pripravoval? A dá sa vôbec na niečo také dobre pripraviť?
Veľa som cvičil, behal, plával, robil nádychové cvičenia pod vodou a podobne. Na prípravnom výcviku na Floride mi bývalý príslušník 6. oddielu USN SEALs a môj mentor vždy s úsmevom vysvetlil, že môžem byť akokoľvek fyzicky dobrý, ale pokiaľ nebudem psychicky silný a odolný, tak sa zlomím a pôjdem domov!
A keby si vedel, do čoho ideš, urobil by si niečo inak?
Určite áno. Veľkým a nemilým prekvapením bol práve test „topenia“ tzv. „drown proofing“, kedy mi zviazali ruky a nohy a v bazéne sme museli robiť určité špecifické činnosti. Tu som sa skoro utopil a nechcel som veriť, že táto činnosť spolu so šľapaním vody s potápačským výstrojom je taká náročná. Toto by som trénoval určite viac, toto bolo extrémne náročné. Takýchto „extrémov“ bolo počas výcviku veľmi veľa, ale tam skôr rozhodovala psychická odolnosť a fyzická pripravenosť a tie som dal – našťastie. :-)
Na čo bol kurz Navy SEALS, ktorý si absolvoval, zameraný?
Tento kurz bol spočiatku hlavne zameraný na selekciu k tejto jednotke. Potom na vymodelovanie bojovníka podľa ich predstáv a na naučenie špecifických bojových zručností, ktoré sa používajú v operáciách týchto špeciálnych jednotiek. Od prieskumných činností cez zelenú taktiku malých jednotiek, strelecké zručnosti, výbušniny až po špeciálne operácie vo vode a kombináciu všetkého pri plnení rôznych úloh.
Koľko času si celkovo strávil v USA?
18 mesiacov.
A ako ťa brali ako Slováka? Všetko v pohode?
Tvrdiť, že ako seberovného by bolo veľké klamstvo. :-) Ale Slovák prešiel a takmer 90 % mojich spolužiakov nie. :-) Vždy sme ako Češi a Slováci považovaní za obyvateľov východnej Európy, ktorí tu mali roky socialistický režim a často mi to dali pocítiť.
Počas Hell Weeku ste boli nepretržite pod extrémnym tlakom a v totálnom diskomforte. Ale určite to nebolo len o tom „vydržať ten tlak“. Čo všetko u vás počas toho týždňa sledovali?
Počas Hell Weeku sa vás snažia dostať na úplné dno vašich fyzických a psychických možností a sledovať, či to vydržíte do konca. :-) Päť a pól dňa ste pod obrovským psychickým a fyzickým stresom. Do toho ste vždy mokrý, uzimený, špinavý od piesku a blata a počas toho dostávate rôzne úlohy, samozrejme pod tlakom rôzneho druhu...
Kedy ste sa v kurze začali učiť taktiku? A na čo bola zameraná?
Určitá taktika sa začala učiť už v prvej fáze. Veľa o taktike vo vode a v jej okolí (vodné operácie) sa preberalo v druhej fáze. V tretej fáze to už bolo o detailnej taktike malých jednotiek na suchu, vo vode a pri operáciách s použitím vrtuľníka.
Ako reálne boli podmienky, v ktorých sa cvičilo?
Myslím si, že vo veľmi reálnych podmienkach. Slepé náboje sme použili iba v jeden deň, keď sme sa učili kryť pred streľbou. :-) Ostatné dni sme už všetky streľby a taktiku robili len s „ostrou“ muníciou a s použitím granátometov. Taktiež vodné operácie sa odohrávali v reálnom prostredí civilných plavebných dráh, lodí, prístavov a väčšinou v noci. Po návrate z výcviku som absolvoval bojovú misiu v Afganistane, a to sa mi zdalo menej nebezpečné, ako tento výcvik...
Koľko ľudí kurz dokončilo? A tí, čo vydržali – mali nejakú spoločnú „víťaznú vlastnosť“?
Skončilo nás iba 27 (250 začalo). Vraj našou hlavnou vlastnosťou bola silná psychika a nastavenie mysle na splnenie úlohy a výcviku.
Na čom všetkom sa dalo vyletieť?
Snáď na všetkom, čo sa na výcviku robilo. Na splnenie každej úlohy sme mali dva pokusy. Prvý neurobíš, máš šancu na opravný. Ak ten neurobíš, končíš. Taktiež v ktoromkoľvek momente výcviku môžeš zazvoniť na zvon alebo povedať „I quit“ a je koniec.
Pre ilustráciu uvediem aspoň zopár disciplín: beh 4 nm (námorné míle), plávanie v oceáne 2 nm, SEAL prekážková dráha, šlapanie vody s potápačským výstrojom, behy s ruksakmi v piesku, test prežitia v bazéne so zviazanými rukami a nohami, test viazania uzlov pod vodou na nádych a veľa ďalších. Samozrejmosťou boli aj vedomostné testy z topografie, taktiky, potápania a zbraňových systémov.
Máš nejaký trik, ako to nevzdať a vydržať až do konca (fyzicky aj psychicky)?
Sústrediť sa na malé a blízke ciele. Tie dosahovať a cez ne si dať ďalší ciel a ďalši a potom sa ani nenazdáš a si v hlavnom cieli. :-)
Čo si si z kurzu u Navy SEALs odniesol do života?
Dokázať pracovať v diskonforte a stále na sebe pracovať práve v nie ideálnych podmienkach. Kurz ma extrémne veľa naučil, čo využívam v taktických výcvikoch a taktiež v športe.
Máš možnosť toto svoje unikátne know-how odovzdávať ďalej?
Určite áno. Veľa aplikujem do SEALTAC tréningov a tiež veľmi veľa do silovo–kondičných tréningov.
TIP: Chcete sa poriadne precvičiť v taktike a streľbe a získať skúsenosti od skutočných profesionálov? Kurzy SEALTAC rozhodne stoja za pozornosť. V ďalšej časti nášho rozhovoru s Michalom Ščepkom si o nich povieme viac. Zostaňte s nami!