Je jedno, kde na svete žijete, zrejme ste oboznámení so švábmi a akou bolesťou tento hmyz dokáže byť v prípade, že sa nasťahuje práve do vášho domu. V prípade nejakej katastrofy a vašej evakuácie je isté, že budú vo väčšine opustených domov ako na dovolenke. To znamená, že keď sa budú množiť úplne nekontrolovateľne, stanú sa aj o to väčšou hrozbou pre celé okolie.
Šváby prenášajú choroby, môžu kontaminovať povrchy vo vašom dome a dokonca aj pridávať alergickým reakciám niektorých členov rodiny. Ak máte pocit, že šváby napadli váš domov či evakuačnú lokáciu, potom je na čase sa ich zbaviť natoľko rýchlo, ako to len pôjde. Čím skôr problém vyriešite, tým nižšia šanca na to, že sa tu rozmnoží natoľko, že je nevyhubíte nikdy už úplne!
Šváby sú malé otravné stále sa hemžiace zvieratká, ktorí sa veľmi ťažko eliminujú potom, čo z vášho domova / lokácie už urobili svoju haciendu. Urobte preto všetko pre to, aby ste v rámci ich prevencie urobili skutočne každý možný krok. Musíte ich odradiť od toho, aby sa im u vás zapáčilo skrátka.
Šváby sú lákaní vlhkom, temnotou a teplom. Navyše ich môžu prilákať omrvinky aj jedlo na zemi alebo snáď na pracovnom stole. Zdržujú sa tiež pod spotrebičmi. Dokonca aj povaľujúci sa kartón, noviny a ďalší neporiadok okolo domu je môže prilákať.
Nezabudnite preveriť ohľadom ich akcie podkrovie, pôdu, pivnicu, všetky miesta, kam sa dá vliezť v dome skrátka. Tiež pod práčkou, sušičkou, chladničkou, drezom, ... Všetky tmavé kúty špeciálne a tiež skrine všetky pod nimi aj vo vnútri. Aspoň niekoľkokrát ročne na čokoľvek, čo by mohlo švábom pripadať ako ideálny hotel. Starostlivo prezrite aj všetky oblasti, kde držíte jedlo a extra podrobne tie v temnote a nepoužívané moc na akékoľvek znaky ich aktivity.
Akékoľvek stále vlhké miesto tiež môže prilákať šváby. Takže kúpeľne a koberce všade, tiež podložky. Na naozaj vlhké miesta je najlepšie použiť odvlhčovač. Opravte tiež čokoľvek kvapkajúceho ako prevenciu vlhka.
Dobrá cesta, ako sa rýchlo zbaviť švábov, je to, uvidieť tento problém čo najskôr. Šváby sa množia veľmi rýchlo, takže čím skôr je odhalíte, tým lepšie zastavíte tento atak ešte pred tým, než sa stane ťažko znesiteľný. Keďže sú to noční lovci, sú vonku hlavne po zotmení, vo dne sa skrývajú.
Šváby typicky sú von za dňa iba vtedy, keď sú zúfalo hladní z "preľudnenia", čo bohužiaľ naznačuje, že keď ho vidíte aj vo dne, tak je ich útok už zvyčajne dokonaný. To opäť logicky naznačuje, že nesmiete čakať, až sa veci dostanú do tohto štádia. Nesmiete skrátka čakať na svoje protiakcie proti švábom až do doby, než ich vidíte vo dne. Zbytočne si tak veci sťažíte. Ich infekcia domu za scénou je už potom v plnom rozpuku totiž.
Pozerajte sa neustále po akýchkoľvek náznakoch vpádu švábov. To vám odhalí rad vecí: ich výkaly za chladničkou, vnútri poličky, pod výlevkou, pozdĺž stien, ... Vec je ľahko sťažená tým, že sa ich výkaly budú líšiť vždy farebne aj konzistenciou podľa toho, čo sa im práve podarí nájsť a zožrať.
Raz môžu vyzerať ako malá zrniečka korenia, inokedy ako kávové zrná, čiernohnedé pelety veľkosti ryže atď. atď. Tiež to ale môžu byť hnedočierne rozmazané škvrny na zemi či poličke.
Tiež môžete preveriť akékoľvek malé úzke priestory pre obaly na obaly pre ich vajcia (tzv. "ootéky" - https://cs.wikipedia.org/wiki/Oot%C3%A9ka). Budú vyzerať ako malé okrúhle hnedé obaly. K nájdeniu potom budú pod kontaktným papierom (omotáva sa s ním niečo zvyčajne alebo slúži ako obrus a pod.), v knihe alebo aj poličkách prípravne alebo snáď puklinách v stene a zemi.
Podľa typu švába tento obal na vajcia ich môže obsahovať až 50, takže vám asi nemusíme pripomínať, ako rýchlo sa potenciálne asi množia.
Verte svojmu nosu - šváby vydávajú plesnivý / zatuchnutý / pižmový odér, akoby olejový, a ten rastie a silnie podľa toho, ako sa množia. Rozkladajúce sa šváby tiež produkujú podivný zápach. To všetko slúži ako maják na iné šváby (niečo ako feromón o hojnej hostine od kôrovcoch). Láka to šváby z okolia, takže ich zamorenosť rastie naozaj silno.
Keď cítite niečo doma, čo nepoznáte, alebo to je niečo plesnivého, zatuchnutého až pižmového, čoho sa nemôžete zbaviť, tak je na čase vykonať dôkladnú inšpekciu vášho domu / miesta na šváby a ich akcie.
Nájdenie švábov (alebo snáď ich aktivity) vo vašom domove neznamená, že je to špinavý neuprataný brloh. Znamená to len to, že váš domov / evakuačná lokácia má pár miest, ktoré sú pre šváby ako stvorené.
Šváby potrebujú teplo, jedlo, vodu a ochranu temnoty k tomu, aby sa im darilo. Keď u vás doma nájdu toto miesto, založí tu kemp a začnú s kolóniou.
Ak máte podozrenie z vpádu švábov, tak vykonajte všeobecné čistiace aktivity s prihliadnutím na udržanie nasledujúcich zvykov:
Prvá štandardná voľba pre počiatočnú aktivitu švábov je stará dobrá pasca (ideálne čo nejčasněji umiestnená) s jedom. Je to čistejšia a menej riskantná metóda pre vašich miláčikov a deti, ako pesticídy a spreje.
V momente, kedy máte dostupnú tú najefektívnejšiu nástrahu na šváby, tak ju obratom umiestnite všade, kde ste zahliadli miesta aktivity: trus v prvom rade a tiež v blízkosti vajíčok. Pozor na to, aby pasca bola neprístupná zvedavým deťom a zvieratám.
Pasca na šváby má jeden veľmi silný pozitívny efekt: ako zožerie jed šváb a umrie, tak jeho rozklad ucíti iní a prirúti sa na hostinu tiež. Mala by určite pritiahnuť všetky v okolí.
Môžu byť efektívne. Keď máte ale ratolesti alebo akékoľvek zvieratá doma, kúpte si netoxické výhradne.
Existuje verzia s lepidlom, ktoré ale nedopadne nijako na vajcia. Bude to teda chcieť v prípade masívnej invázie ešte niečo.
Ohľadom výberu pasce teda hľadajte niečo, čo vyslovene špecifikuje, že to ovplyvní aj ich hniezdo / vajcia a nielen hmyz, čo vstúpi priamo do nej. Pokiaľ možno kúpte niečo, čo dá švábom čas to odniesť domov. A pre maximálny výsledok aj tú, čo zabraňuje reprodukcii tým, čo sa látky dotkli.
Dajú sa dnes zohnať v širokej škále na trhu našom aj zahraničným, kde je predsa len ponuka o poznanie širšia (pozri Amazon a spreje ako Cynoff EC, Bengal Gold Roach Spray, Wisdom TC, Ortho Home Defense Max a COMBATMax).
Sprej, gél alebo pena je vysoko efektívna a ako sa zdá, populárny je hlavne gélový Vendetta Roach Gel - má aj tú pozitívnu vlastnosť, že nie je takou hrozbou pre astmatikov a alergikov. Chce to ale aj niečo na reguláciu rastu hmyzu (IGR - insect growth regulator) ako treba Gentrol.
Profesionáli hubiaci hmyz zase využívajú Bayer Tempo. Síce sa k podobným hračkám pre profesionálov dá dostať aj na webe typu Do It Yourself Pest Control, ale radšej zdôrazňujeme - vždy dôkladne čítajte inštrukcie a dodržte odporúčané dávkovanie a obsluhu! Keď to neurobíte, riskujete jednak svoje zdravie (aj okolie) a za druhé, potenciálnu nefunkčnosť na šváby zbytočnú.
Kyselina boritá je pre mnohých atraktívna voľba. Môžete ju aplikovať okolo vašich prístupových ciest k vášmu domu, vysoko živých "švábových diaľnic" alebo pod sporák apod.
Postihne nervový systém, žalúdok a kostru švábov. Je to vec účinná, ale pomalá - dá švábom typicky šancu dostať sa späť do hniezda. To je efektívne, pretože iní zožerú mŕtveho kolegu a sú otrávení tiež.
Kyselina boritá je pre ľudí pomerne bezpečná. Bežne sa vyskytuje v očnej vode. Ale pre istotu - nepoužívajte ju v miestach, kde sa jedí jedlo, nech ju sem šváby neroznosí.
Dá sa zohnať na západ od nás ako "Diatomaceous Earth (DE)" a je to plne ekologická voľba proti švábom. Chce to kremelinu vhodnú aj pre jedlo, ktorá je pre ľudí úplne neškodná.
Zrnká kremeliny majú veľmi ostré okraje, ktoré poškodzujú tela švábov a ďalších potvoriek u vás. Tak, ako skrze nej šváby lezú, tak rozrušuje ich vonkajšie schránky a pomaly sa prepracováva dovnútra. Tu potom tieto častice sajú tuky, vodu a vlhko z ich tiel. Dôjde teda k tomu, že sa šváb doslova dehydruje zvnútra von.
Mnohí z ľudí bežne sypú kremelinu na miesta na dvore, aby tu žiadny hmyz nemal šancu. Funguje to ale nielen na šváby, ale aj na kliešte, blchy, ...
Keď ale budete kremelinu aplikovať, dajte si pozor, nech ju neinhalujete, inak skončíte za 15-20 rokov so silikózou pľúc aj vy (https://cs.wikipedia.org/wiki/Silik%C3%B3za)!
Vaše vlastné nástrahy na šváby sú tiež jedna z možností, ako sa s touto hrozbou pobiť. Niekto zmieša kremelinu s kyselinou boritou alebo cukrom.
Aj profesionálni deratizátori sa zhodujú, že mix troch častí kyseliny boritej a jednej časti cukru je rýchla a efektívna cesta, ako zabiť šváby. Časom na ne zaberie aj jedlá sóda a cukor nastriekaný opäť na ich frekventované miesta. Opäť to totiž natahajú do hniezda a po čase umrú.
Dá sa použiť aj niečo kĺzavého a skleneného - fľašu od vína a niečo lákavého vnútri. Čokoľvek lepkavého a sladkého postačí (zhnitý banán). Drahšie a dobré veci typu med a javorový sirup je na ne škoda. Syntetický biely cukor je až-až. Čokoľvek, čo je prinúti vliezť dovnútra. Niekto prisahá aj na pivo. Bolo by to dilema, ale to sa snáď našinec skôr zapáli s cukrom...
Je dobré hrdlo fľaše namazať starým olejom, aby sa nedostali späť. Potom je každý deň zabite vriacou vodou. Pascu nastavte každý deň znova a znova, kým bude mať výsledky a potom radšej ešte cca mesiac potom (až sa všetko vyliahne).
Keď ste skúsili všetko a nič, tak nezostane, než pritvrdiť a povolať profesionálne zálohy. Najmä, keď sa nič stále nedeje a v noci po rozsvietení evidentne stále brúsi po dome.
Nečakajte s profesionálmi príliš dlho, pretože čím dlhšie to bude trvať, tým horšie to bude.
Šváby majú schopnosť dostať sa aj skrze tie najmenšie otvory a pukliny. Jedna z osvedčených metód je teda im v priamom pohybe po dome (aj zvonku domov) zabrániť. Aj vtedy, keď tu ale nebude jedlo, šváby totiž stále môžu usúdiť, že je to lepšie ako byť vonku a zahniezdi aj napriek jeho nedostatku a chodia loviť von. Žiadny pohyb = žiadne jedlo!
Rovnako ako v iných oblastiach, aj tu sa u zúfalých ľudských tvorov po čase objavil rad fám a povier, ktorým o domácich "proti-švábových" podujatiách údajne fungujú . Ako sa ale ukazuje, je to len fáma a nemá žiadny vedecký základ:
Ako web primárne survivalový si túto otázku u nich rozhodne nemôžeme odpustiť!