📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako vybaviť lekárničku na krátke výlety do prírody?

23. května 2021Rady a tipyDavid LekešČas čítania 12 minútPrečítané: 355x

Mať so sebou v prírode lekárničku je vždy veľmi užitočné. Nikdy neviete, čo sa môže stať, takže je lepšie, keď ste pripravení aj na to najhoršie. Pomôžeme vám zostaviť lekárničku na bežné výlety do prírody, vďaka ktorej sa ľahko vysporiadate s najčastejšími úrazmi a zdravotnými komplikáciami.

Lekárnička - akú vybrať?

Ak vyrážate do prírody, nie je od veci so sebou nejakú lekárničku nosiť. V prípade, že vyrážate na viacdenné výpravy mimo civilizáciu, mala by sa stať neoddeliteľnou súčasťou vašej výbavy. Stať sa môže čokoľvek a vždy je lepšie byť na krízové situácie a prípadné zranenia pripravený. Ako prvé, čo by ste mali riešiť, je samozrejme nejaké puzdro, v ktorom budete zdravotnícky materiál nosiť. Trh je plný zdravotníckych puzdier a sumiek, takže záleží len na vás, aký typ, tvar a veľkosť vám bude vyhovovať.

Ľahká prístupnosť je výhodou

Ak máte na batohu alebo inom vybaveniu MOLLE väzbu, môžete si zakúpiť nejakú MOLLE kompatibilnú sumku. Nie je problém ale zakúpiť klasické puzdro, ktoré je vo vnútri doplnené o organizér zdravotníckeho materiálu. Stačí ho potom len uložiť do batohu a v prípade potreby vytiahnuť a mať tak všetok potrebný materiál na jednom mieste. Zdravotnícke sumky, ktoré sú ľahko dostupné a môžete sa k nim rýchlo dostať bez toho, aby ste museli dlho hľadať v batohu, sú samozrejme praktickejšie, ale všetko sa dá prekonať. Hlavné je, že aspoň nejakú lekárničku máte.

Univerzálny obsah

Ak ste si vybrali zdravotnícku sumku alebo špeciálne puzdro, určite budete premýšľať o tom, čo do lekárničky vložiť. Keďže nikdy neviete, aké zranenia budete riešiť, je potreba nosiť čo možno najuniverzálnejšie vybavenie a zdravotnícky materiál, ktorý vám umožní ošetriť čo najväčšie množstvo zranení. Okrem toho by ste sa mali naučiť dané vybavenie / materiál používať. Ak so sebou niečo máte, ale neviete, ako to použiť, je to zbytočná záťaž, ktorá vám nijako nepomôže. Vždy si tak o uloženom vybaveniu niečo prečítajte, prípadne sa pozrite na nejaké videá, kde je práca s konkrétnou zdravotníckou pomôckou vysvetlená. V článku sa budeme baviť o univerzálnej outdoorovej lekárničke, ktorá by vám mala pomôcť vyriešiť najčastejšie zdravotné problémy a zranenia, ktoré vás môžu v prírode stretnúť.

Čo by teda v lekárničke nemalo chýbať?

Možno vás to prekvapí, ale ako prvá vec, ktorú by ste po otvorení lekárničky mali nájsť, je zoznam všetkých materiálov a zariadení, ktoré je v nej uložené. Prečo? Môže sa stať, že nebudete lekárničku používať vy, ale niekto iný. V krízovej situácii sa hrá o čas, a tak je dobré, aby každý, kto sa k lekárničke dostane, mohol rýchlo zistiť, či v nej potrebný materiál vôbec je a nestrácal čas zbytočným hľadaním.

Vodeodolné puzdro na lekárničku

Ak sa bojíte, že by sa vám do lekárničky mohla dostať voda, nie je problém zaobstarať vodeodolné puzdro, ktoré udrží všetok uložený materiál v suchu.

Obväzový materiál

Základom každej lekárničky by mali byť obväzy. Obväzy sú veľmi univerzálne a poslúžia vám v prípade, kedy potrebujete prekryť rany, zastaviť krvácanie alebo pripevniť k rane nejaký ďalší zdravotnícky materiál. Obväzov existuje celá rada, každopádne v prípade núdze je dôležité mať aspoň nejaký. Zakúpiť navyše môžete špeciálne armádne vreckové obväzy, ktoré sú uložené vo vodotesných obaloch, takže s nimi nie je problém ani v prípade, že sa cestou niekde "vykúpete" alebo zmoknete. Ideálne sú tlakové obväzy, ktoré slúžia pri zastavovaní krvácania, alternatívou tiež môže byť nejaké špecializované škrtidlo alebo tourniquet. Pre najčastejšie poranenia vám ale budú stačiť tlakové obväzy.

Ovínadlo, páska, náplasti

Ak sa vydávate do prírody, budete sa pravdepodobne pohybovať v náročnom nespevnenom teréne. Určite by ste si tak mali pribaliť nejaké pružné ovínadlo, ktoré vám poslúži v prípade, že si napr. vyvrtnete členok. Na fixáciu obväzov by sme vám odporučili kúpiť aj zdravotnícku lepiacu pásku a samozrejme menšiu zásobu náplastí. Náplasti vám pomôžu nielen v prípade, že sa snažíte ochrániť ranu pred nečistotami a prípadnými infekciami, ale aj v prípade, keď si napr. rozodrete pätu. Existuje veľké množstvo najrôznejších náplastí vrátane špeciálnych hojivých náplastí na pľuzgiere, takže sa poobzerajte aj po niečom podobnom. Pokiaľ už máte so sebou obväzy, pribaľte ešte štvorčeky gázy, ktoré sú ideálne pre jednoduché a rýchle preväzy rán. Od veci nie je ani trojrohá šatka, ktorá býva súčasťou každej lekárničky a skvele poslúži pri potrebe znehybnenia hornej končatiny.

Základná paleta liekov

Ako ďalší základ vašej výbavy pre jednodňové a víkendové výpravy mimo civilizáciu by sme do lekárničky určite zaradili lieky. Pokiaľ beriete nejaké lieky pravidelne, určite si aspoň plato pridajte aj do svojej outdoorovej lekárničky. Ideálne je nájsť nejakú malú krabičku, do ktorej uložíte všetky lieky. Ak budete mať všetky lieky na jednom mieste, budete mať istotu, že ich pri otvorení lekárničky nestratíte. Navyše budete vždy presne vedieť, kde máte lieky uložené. Blistery, v ktorých sú lieky uložené, toho navyše často moc nevydržia, takže je naozaj lepšie je mať uložené v praktickej krabičke.

Aké lieky zabaliť?

Proti bolesti odporúčame Aulin, ktorý je naozaj účinný a dokáže vás dostať aj z naozaj neznesiteľných bolestí. Proti zápalom a bolesti vám poslúži nestarnúca klasika - Ibalgin. Ak trpíte na najrôznejšie alergie, nie je od veci pridať do lekárničky tiež nejaký Zyrtec alebo akýkoľvek iný liek proti alergii, ktorý máte odskúšaný a viete, že vám pomáha. Často vás tiež môže prepadne bolesť hlavy alebo horúčky, takže nič nepokazíte, keď si vezmete pár Paralenov. Rozhodne nie je nič príjemné, keď váš v prírode ďaleko od domova prepadne hnačka, takže si pre prípad tejto nepríjemnosti radšej pribaľte živočíšne uhlie. Lieky sú veľmi skladné, takže nie je problém so sebou nosiť aj väčšie množstvo. Keďže ale zostavujeme lekárničku na klasické víkendové výlety, nemusíte to s množstvom preháňať.

zdravotnícke lieky pre vašu potrebu

Ak beriete nejaké lieky pravidelne, rozhodne by ste si ich mali pribaliť aj do vašej lekárničky. Nikdy neviete, na ako dlho sa niekde "zaseknete", takže je lepšie ich mať aspoň ako poistku. Rovnako tak

Hmyz dokáže zavariť

Možno sa vás to netýka, ale niektorí ľudia veľmi zle znášajú bodnutie hmyzom. Môže sa u nich objaviť alergická reakcia, ktorá môže spôsobiť aj vážne komplikácie. Pre základné ošetrenie tých najbežnejších bodnutí hmyzom si pribaľte aspoň nejaký gél proti bodnutiu hmyzom. Hodiť sa vám bude hlavne v prípade, že do prírody vyrážate s deťmi. Naozaj veľké nepohodlie vám pri dlhších presunoch môžu spôsobiť najrôznejšie zapareniny. Možno sa to zdá ako maličkosť, ale ak "máte vlka", môže sa celý výlet premeniť na nočnú moru. Preto by sme odporučili aspoň malé balenie Bepanthenu, ktorý okrem zaparenín upokojí tiež najrôznejšie vyrážky a popáleniny.

Dezinfekcia nesmie chýbať

Chýbať by nemalo ani menšie balenie nejakej dezinfekcie pre vyčistenie rán. Zvoliť môžete klasický peroxid vodíka alebo kožný roztok Betadine. Ten má oproti peroxidu jednu výhodu - nepáli. Ide tak o ideálnu alternatívu, ak so sebou máte v prírode deti. Veľmi nepríjemné sú nielen v poľných podmienkach zranenia očí, takže pre prípad núdze odporúčame zaobstarať napr. Ophthalmo-Septonex. Ide o očnú masť s dezinfekčnými účinkami, ktorá dokáže pomôcť pri zápaloch, poškodeniu rohovky alebo po tom, čo sa vám do očí dostane nejaká nečistota.

Zdravotnícke nástroje

Čo sa týka konkrétnych nástrojov, záleží na tom, čo dokážete používať. My sa opäť zameriame na to najuniverzálnejšie, čo by vám mohlo v outdoorových podmienkach pomôcť aj s minimálnymi znalosťami a skúsenosťami. Chýbať by tak nemali nožnice s guľatou špičkou, vďaka ktorým sa dostanete k rane bez toho, aby ste museli pre zranenie dávať dole oblečenie. Niekedy je dôležité, aby ste sa zraneným vôbec nehýbali, takže nožnice sú naozaj dôležitou súčasťou lekárničky, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Neoddeliteľnou súčasťou každej lekárničky by mala byť tiež kvalitná pinzeta, ktorá vám uľahčí vyberanie triesok alebo kliešťov. V prípade, že sa stane niečo vážnejšie alebo budete musieť ranu zväčšiť, aby ste ju mohli ošetriť, nie je od veci so sebou mať aspoň jeden kus skalpelovej čepelky. Môžete ju zakúpiť vo sterilnom balení. Nezaberá takmer žiadne miesto a môže sa hodiť, takže prečo ju nepřibalit. Chýbať by nemali ani latexové rukavice, vďaka ktorým do ošetrovaných rán nezanesiete nečistoty a minimalizujete riziko infekcie.

Ďalšie vychytávky

Ďalším veľmi praktickým vybavením je izotermická fólia. Fólia slúži na udržiavanie telesného tepla, vďaka čomu chráni pred prechladnutím a zároveň zamedzuje prepúšťaniu sálavého tepla, takže dokáže ochrániť aj pred prehriatím. Z tohto dôvodu má fólia dve strany. Ak chcete udržať teplo, prikryjete zraneného striebornou stranou k telu, ak ho chcete pred teplom chrániť, tak využijete zlatú stranu. Svoje využitie si nájde aj v prípade, že je vám v noci zima a potrebujete si trochu zvýšiť tepelný komfort. V takom prípade ju môžete vložiť do spacáku a spať na nej, prípadne ju využiť ako núdzovú prikrývku. Samozrejme obsah každej lekárničky sa líši človek od človeka. Vyššie uvedené sú len základné odporúčania pre všetkých, ktorí sa chystajú na kratší výlet do prírody a chcú byť pripravení na bežné problémy a zranenia, ktoré ich môžu v prírode stretnúť.

Majte ale na pamäti, že je dôležité si najskôr zistiť, ako a na aké poranenia sa dané vybavenie používa. Jedine tak môžete obsah vašej lekárničky využiť na 100 %. Venujte tak čas aj štúdii a o ošetrení najčastejších zranení si aspoň základné informácie načítajte.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne