📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako správne zavesiť hamaku

27. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 10 minútPrečítané: 1867x

Či už plánujete len tak si niekde užívať chvíle voľného pokoja / čas s priateľmi alebo rodinou či sa snáď do lesa chystáte na dlhšiu akciu, budete sa musieť najskôr naučiť, ako si správne uviazať vašu novú hamaku. Našťastie väčšina sa dodáva s natoľko jednoduchým obrázkovým návodom, že by ho pochopil aj váš pes. To je ale len jedna časť problému, tiež je dôležité vybrať si správne miesto pre optimálne zavesenie.

Dvaja ľudia ležiaci v hamake pri západe Slnka

Spanie v hamake má svoje čaro a prednosti (postavíte ju za pár minút a nie za pár hodín ako poriadne prístrešia, dá sa spať aj v močiaroch, ...), ale pre človeka zvyknutého na rovnú a neuhýbajúcu sa spaciu podložku to môže byť šok. Naviac sa tu niečo nedá robiť vôbec - tak napríklad v hamake na bruchu rozhodne nezaspíte.

Keďže hamaka nevyžaduje čistenie krajiny a okolia a prakticky žiadne kolíky, tak hamaka je určite tým typom vonkajšieho prístrešia, ktorý má jeden z najmenších vplyvov na prírodu a okolie. Keď ju použijete so závesným systémom, ktorý rešpektuje stromy a neničí ich, je hamaka asi tá najprirodzenejšia cesta, ako byť v prírode nevidený a s minimálnym dopadom okolo.

Ľudia, ktorí si budujú hamakový kemp (alebo ju len zavesí na deň), tak nasledujú tieto 3 veľmi jednoduché pravidlá:

  1. Vyberte pre svoju hamaku správne miesto: uplatňujte v maximálnej miere princíp "žiadne stopy v okolí". Ako napríklad nedávajte ju príliš blízko k vodnému zdroju, používať miesto a štýl, ktorý neničí stromy a tiež neuškodí pri mieste pozrieť sa pod a okolo hamaku, či nevypadnete / nespadnete na nejaký nebezpečný kameň alebo iný objekt.
  2. Použite správne stromy a široké popruhy: to znamená žiadny mŕtvy strom v okolí a ani mŕtve vetvy (resp. to isté rozumne okolo). Nemalo by tu mať ani hniezdo / stanovište nič vzácneho, čo budete rušiť evidentne (stavanie na diaľnici vysoké).
  3. Vyberte si správnu výšku (40-50 cm nad zemou) a optimálny uhol (30° cca medzi zemou a popruhom) pre zavesenie hamaky.

Kde hamaku ideálne zavesiť?

Obvyklé princípy táborenia platia aj tu, takže to isté sa dotýka aj "hamakování vonku" alebo spaní v hamake pod širákom. Vtedy sa držte týchto štyroch pravidiel:

  • Skontrolujte si veci u majiteľov krajiny (lokálnych zákonov), či je možné na určitom type pozemku zavesiť hamaku. Nie každé miesto a štát to totiž umožňujú. Ich popularita však rastie a keď aj vy budete vešať hamaky zásadne veľmi zodpovedným štýlom, určite nebudú problémy ani nabudúce. Rešpektuj prírodu, tú platí vždy.
  • Zaveste si hamaku najmenej 70-80 metrov od zdroja vody. Aj keď je to lákavé, zavesiť ju v blízkosti jazera alebo pri potoku, tak rušíte tým tzv. ochranné pásma (Riparian zone / habitat) pozdĺž vodných tokov pobrežnej zóny, oblasti s kvitnúcimi rastlinami, stromy a živočíchy. To sú oblasti veľmi citlivé a dnes stále ničené ľuďmi, ktorí nerešpektujú túto zónu.
  • Keď nájdete potenciálnych kandidátov na zavesenie hamaky, preskúmajte je naozaj dôkladne. Pozrite sa po čomkoľvek tu vzácnom na stromoch a pod nimi. Tiež si dajte pozor na hniezda vos, jedovaté rastliny, huby, ... Tiež je dobrá praktika chodiť na miesta, kadiaľ už niekde išiel a niekto trempoval tu, pretože keď to urobíte, zdupete len polovicu krajiny na rozdiel do toho, keby ste vyrazili, kam chcete aj vy. Keď sa nebudete zbytočne motať napríklad do hustej vegetácie s tŕňmi (a nebude tú nutnosť ich čistiť), určite to zlepší zážitok aj vám.
  • Nikdy hamaku nedávajte naprieč cestu, cez akú chodia ľudia a zvieratá. Môže to byť potenciálne s negatívnymi dôsledkami na obe strany. Vy sa nevyspíte a možno vyprovokujete samca v ruji / zamotá sa v tme do siete a splaší. Tiež ju nedávajte na miesta, kde je logická cesta vedúca k vode. Keď ste mimo dlhší čas, tak nie je zlý nápad hamaku zložiť, aby sa v nej niečo zbytočne nechytilo. Pokiaľ na ňu ale máte niečo (celta) a nevyzerá ako sieť na vtáky, a ste mimo prebité cesty, tak by to snáď nemal byť problém...
Žena ležiaca v zavesenej hamake nad mrakodrapmi

Jedna z veľkých výhod hamaky je to, že sa dá zavesiť prakticky kdekoľvek na svete, kde sa ocitnete - bohato stačia dva jablčné stromy u vás v záhrade, rovnako ako rúrky a stĺpy v civilizácii. Keď sa vám v podobnej situácii podarí zaspať a odpočinúť si, máte náš neutíchajúci obdiv!

Prečo je nutné vybrať pre hamaky tie správne stromy a popruhy?

Vaša optimálna vzdialenosť pre zavesenie hamaky závisí na jej veľkosti, dĺžke a dizajnu. Po niekoľkých postaveniach na rôznych miestach bezpochyby aj vy vypozorujete, čo sa vám osvedčilo a funguje aj pre vás. Sú tu ale aj ďalšie veci, okrem vzdialeností medzi stromy, na ktoré sa oplatí myslieť:

  • Nevešajte vašu hamaku na stromy a konáre, ktoré sú nezdravé alebo majú mŕtve vetvy. Môžete zraniť jednak seba, svojho psa, priateľov, ekosystém okolo v prípade, že strom, aký ste si vybrali, sa porúča smerom k zemi. Stromy by tiež mali byť dostatočne robustné (12-15 cm je ideál).
  • Vždy používajte popruhy bezpečné pre stromy. Ostré lano alebo povraz typu Paracord sa zareže do kôry zo 75% jeho plochy stromu a dosť pravdepodobne ho tak zabijete. Je preto potrebné používať popruhy čo najširší (minimálne 2-3 cm). Je jedno, či budú z polyesteru alebo nylonu. Čím plochejšie, tým lepšie. Nikdy nepoužívajte ani drôt alebo oceľové lanko. Tiež do stromu nič nebúchajte ani neskrutkujte.
  • Znížte stres stromov tým, že pre každé vlákno použijete iný strom. Tiež by viac ľudí nemalo používať rovnaké stromy. Individuálne (malý) vplyv na prírodu by totiž aj tak mal byť vždy čo najširšieho rázu.

Aj keď viac hamak umiestnených nad sebou vyzerá zaujímavo, tak je to zostava, ktorá stromy zaťažuje. A riskujete aj bolestivý pád u vyšších úrovní, čo odnesú aj tí nižší.

Ako zavesiť vašu hamaku v správnej výške a uhle?

Nasledujúce tipy by mali vyhovovať väčšine ľudí. Preštudujte si ale v tejto veci priložený návod, keď budete na vážkach. Dá sa ale konštatovať, že čokoľvek je pre vás príjemné, keď si do hamaky nakoniec vleziete, je prijateľné a pokojne tak spite. Nie je potrebné ťahať so sebou ešte uhlomer a meter!

  • Skúste mať uhol 30 stupňov medzi pútkom a zemou. Aj keď by to jedného mohlo lákať k tomu, aby si hamaku vyšponoval, čo to ide (my ľudia sme totiž zvyknutí z domu na dokonale rovnú spaciu plochu), tak to vytvára tlak na stranách, ktorý pre vás po otočení pocitovo bude zrejme obmedzujúci. Skúste si to sami nakoniec a uvidíte, aký konkrétny uhol sa vám u tej či onej hamaky osvedčí.
  • Zaveste svoju hamaku do správnej výšky (40-50 cm nad zemou). Keď je váš najnižší bod hamaky (keď ste už vy v nej) v tejto výške, tak vystúpenie aj vstúpenie sem je veľmi ľahké ešte. A je tu aj ten faktor, že keď spadnete z tejto výšky, mali by ste to prežiť bez akejkoľvek úhony.
  • Spite vo svojej hamake trochu na šikmo. Čo je tým myslené a prečo vôbec? Rieši to problém s nekontrolovateľným miernym prehnutím chrbta neprirodzene späť, ku ktorému tu dochádza. Keď sa ale s telom presuniete asi tak nejakých 10-15° od centrálnej línie, akonáhle sem vleziete, tak budete ležať vo viac horizontálnej polohe.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne