Ste nadšenci aj pre zimný Bushcraft? Od túlania prírodou vás neodradí ani teplota pod bodom mrazu a ak to tak je, potom sa vám bude hodiť týchto päť surovín, ktoré vám sama príroda ponúka a rozhodne na ne narazíte aj v zimnom období, z ktorých si uvaríte skvelý čaj pre zahriatie tela a nakopnutie organizmu. Čo je viac, než využiť darov prírody a zahriať sa nad hrnčekom teplého čaju. Poďme sa na tieto suroviny spoločne pozrieť.
Tento druh čaju, pri ktorom sa využíva najčastejšie smrekové ihličie, je asi najznámejšou a najvyužívanejšou surovinou, z ktorej si čaj v prírode môžete pripraviť. Ak sa teda rozhodnete pre čaj zo smrekového ihličia, určite neoľutujete, pretože ihličie zo smreku je bohaté na vitamín C a ten sa v zime obzvlášť hodí. Je dobrý pri ochoreniach dýchacích ciest, pretože terpén, ktorý aj mimo iné látky ihličie obsahuje, rozpúšťa dobre hlieny. Každopádne s konzumáciou smrekového čaju to nepreháňajte, pretože terpén nie je úplne to pravé orechové pre vaše obličky, ale v rozumnej miere neuškodí. Čaj najlepšie pripravíte tak, že si dáte variť vodu (ak nemáte vodu, môžete využiť aj sneh), či už na rozložený oheň, alebo máte so sebou varič. Vodu priveďte k varu, ale nazbierané vetvičky, stačí ich pár, vložte až potom, čo vodu prestanete variť, pretože ak pripravíte čaj týmto spôsobom, je najväčšia šanca, že nezničíte varom obsiahnutý vitamín C. Vetvičky, ak máte tú možnosť, môžete nazbierať najlepšie z popadaných konárov alebo vyrúbaných stromov. Nemusíte kvôli tomu šklbať živé stromy. Samozrejme ak nie je vyhnutie a za celý čas nestretnete padlú vetvu, o čom ale pochybujem, potom tri odtrhnuté vetvičky nijako neuškodia. Vždy lomcujte špičky konárov, to sú najmladšie časti, ktoré sú najviac bohaté na vitamíny a minerály. Čaj z ihličia sa dá pripraviť aj z borovice, ktorá je tiež považovaná za veľmi bohatý zdroj vitamínov a minerálov a nakopne vašu imunitu. Ale nie je to iba ihličie, z ktorého si môžete pripraviť poriadny lesný čaj. Poďme sa pozrieť aj na ďalšie lesné suroviny, ktoré môžete využiť.
O dubovej kôre už ste určite počuli. Je známa skôr vo forme mastí, ktoré majú skvelé hojivé a regeneračné schopnosti. Ale málokto už vie, že z dubovej kôry si môžete pripraviť aj čaj. Ak si predstavujete, že jednoducho vyrežete kus kôry z duba, tak zase tak jednoduché to nie je. Vždy musíte na čaj použiť kôru z mladých vetiev, Více takže nepátrajte po vysokých duboch, ale po mladých stromčekoch a z ich vetvičiek potom stačí orezať kôru, ktorá nám dobre poslúži pre uvarení skvelého teplého nápoja pre zahriatie. Je dobré spomenúť, že čaj je skvelým pomocníkom pri otravách žalúdka jedlom a hnačkových ochoreniach, a tiež pomáha lepšie tráviť. Ak pripravíte z dubovej kôry silnejší odvar, pomôže vám s omrzlinami, popáleninami a hojením rán. Čaj pripravíte tak, že si dubovú kôru pokrájate a v už studenej vode jej 10 minút povaríte. Potom je čaj pripravený na konzumáciu. Dubová kôra je bohatá na triesloviny, ktoré majú pozitívny vplyv pre imunitný systém a má antioxidačné účinky.
Možno vás zarazilo, že spomínam hubový čaj, keď sa jedná o zimné potulky prírodou. To ale vôbec nevadí, pretože sú určité druhy húb jedlých, ktoré rastú aj v zimnom období. Jednou z nich je takzvané Judášovo ucho, ktoré určite budete dobre poznaťako čiernu slizkú špongiu, často využívanú do čínskych pokrmov. Predtým sa tiež nazývala boltcovitka béžová, a to hlavne preto, že svojím tvarom pripomína táto zvláštna huba boltec ucha. To pre vás môže byť prvým poznávacím znakom. Hľadať ju môžete predovšetkým na vetvách bazy čiernej, ale skúsiť môžete aj akékoľvek listnaté stromy. Má rada vlhké prostredie, preto sa s ňou môžete stretnúť aj v zimnom čase. Judášovo ucho je zrôsolovatené na dotyk a farbou červenohnedé až hnedé. Na vetvách rastie vždy niekoľko plodníc pri sebe. V prírode sa môžete stretnúť buď s čerstvými, alebo suchými plodnicami. Tými suchými sa nenechajte odradiť, pretože ich môžete využiť rovnako dobre, ako tie čerstvé. Táto huba má preukázateľné antioxidačné účinky. Čistí cievy, znižuje zrážanlivosť krvi, takže predchádza vzniku infarktu a podporuje peristaltiku čriev. Čaj pripravíte tak, že hrsť húb povaríte 15-20 minút. Huby, ktoré sú už povarené, môžete využiť zároveň do nejakého jedla, nemusíte ich vyhadzovať.
Vrátime sa k našim blahodarným ihličnanom. Čaj totiž nemusíte pripravovať len z ihličia, ale aj z takých šišiek sa dá uvariť veľmi zdravý nápoj, ktorý vás na vašich cestách zaručene zahreje a dodá telu energiu. Šišky borovice sú pre tento účel ideálnou prírodnou surovinou, ktorú možno použiť na vývar. Opäť obsahujú vitamíny, triesloviny a ďalšie zdraviu prospešné látky, ktoré zvyšujú imunitu a sú vynikajúcou alternatívou pred liekmi pri respiračných ochoreniach. Odvar z borovicových šišiek je tiež dobrý pri infekciách močových ciest a zápaloch obličiek. Čaj zo šišiek môžete uvariť aj pri zimných potulkách prírodou, pretože sú opäť k nájdeniu po celý rok. Príprava čaju je opäť jednoduchá. Dve borovicové šišky, najlepšie rozdrvené, zalejte cca 3 dcl vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Ak chcete, je lepšie výluh zliať, pretože piť kúsky šišiek nie je práve dvakrát chutné. Nápoj máte pripravený, teraz už len stačí vypiť u plápolajúceho ohníku a vychutnávať si čaro zimnej prírody.
Čudujete sa tomu, prečo spomínam práve žihľavu? Keď práve potrebujete hľadať suroviny v zimnej prírode? Môže sa zdať, že akonáhle napadne pokrývka snehu, tak žihľavy miznú. Ale nie je to tak úplne pravda. Žihľava totiž rastie počas celého roka, takže nie len vo vegetačnom období. Budete ale musieť lepšie hľadať. Zbierať žihľavy v zime nebude tak jednoduché, ako zbierať ihličie. V zimnom období totiž žihľava odráža lístky iba pri koreňoch, čo pre zber bude náročnejšie a o to viac, ak budete musieť naozaj hľadať v prírode, ktorá bude mať snehovú pokrývku. Žihľava zabraňuje zadržiavaniu vody v ľudskom tele, to znamená, že po vypití budete chodiť častejšie na toaletu, takže pozor na to, aby ste to s pitím žihľavového čaju neprehnali. Kto z nás chce chodiť často na záchod v mrazivom počasí, že? Uvarení žihľavového čaju je opäť rovnaké, ako u predošlých surovín. Stačí rastliny očistiť od prípadnej hliny a hmyzu, aj keď nejaký ten proteín tiež nie je na škodu, a potom iba zaliať horúcou vodou a nechať 15 minút lúhovať.
Takže aby sme si to zhrnuli. K príprave lesného čaju vám postačí oheň, ktorý môžete buď rozrobiť, alebo využiť niektorého z našich varičov. Voda, ktorú najlepšie prenesiete v čutore, alebo môžete použiť namiesto vody sneh, ak nemáte k dispozícii vodu, ani ju nemáte kde načerpať. Potom budete potrebovať niektorú zo surovín, z ktorej čaj vylúhuje, no a nakoniec nádobu, v ktorej čaj uvaríte. Nádobu vyberajte tak, aby bolo možné ju použiť na priamom ohni, takže vhodný bude napríklad ešus. Pokiaľ si budete chcieť uchovať nápoj stále teplý a nechcete ho vypiť ihneď, odporúčam tiež termohrnček, ktorý vám čaj dlho teplý udrží.
Takýto hrnček teplého čaju v zimnom mrazivom počasí vám určite pobyt v prírode spríjemní. A čo je hlavné, zahreje zmrznuté telo! Je skvelé, že môžeme čerpať z toľkých lesných surovín aj v zime. Matička príroda nás proste nikdy nenechá v štichu, ak vieme, ako na nej!