📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čím nahradiť klasickú dezinfekciu?

12. listopadu 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováČas čítania 6 minútPrečítané: 4177x

Dezinfekcia zabraňuje šíreniu patogénov, infekcií a chorôb, a tiež dokáže hojiť otvorené rany. Čo robiť, ak sa ocitnete v situácii, keď je dezinfekcia potrebná, ale nemáte žiadnu pri sebe?

Na čo dezinfekcia slúži?

Dezinfekčných prostriedkov a prípravkov nájdete na trhu celý rad. Každý druh dezinfekcie je účinnejší na iné použitie. Dezinfikovať môžeme najrôznejšími chemickými prostriedkami, ktorými sa dajú rany potierať, polievať aj nastriekať. Môžete si však zakúpiť aj dezinfekčné prípravky na báze sprejov alebo peny. Najdôležitejšou úlohou dezinfekcie je zbaviť postihnuté miesto nežiaducich mikroorganizmov, ktoré by mohli napríklad v otvorenej rane urobiť neplechu. Pokiaľ je totiž postihnuté miesto napadnuté baktériami a patogénmi, môže sa hojenie komplikovať a v tých najhorších scenároch môže dôjsť aj k celkovej sepse organizmu. Rozumejte otrava krvi, ktorá je život ohrozujúca. Je síce pravda, že ľudské telo má tú neskutočnú výhodu v dokonalej schopnosti dobre regenerovať, a to nielen zranenie. Faktom však je, že pokiaľ sa dostane nejaká zlá baktéria do čerstvej rany, nemusí si s ňou ľudský organizmus už tak hravo poradiť. A práve preto tu máme dezinfekciu, ktorá dokáže tie zlé baktérie vykoreniť a zaistiť nám šance na dobré hojenie. Každé zranenie, hoci aj najmenšia ranka, by malo byť dezinfikované bezodkladne po úraze. Jedine tak je najväčšia šanca na nezavlečenie infekcie a dobrý poúrazový stav! No áno, lenže čo robiť, keď sa zraním a práve dezinfekciu nemám pri sebe?

Prírodná dezinfekcia

Ocitli ste sa niekde na ceste a ste zranení. Hoci by to mala byť povinnosť, práve nemáte pri sebe dezinfekciu na rany. Rozhodne nad tým nemávajte rukou, pretože ranu aj jej okolie musíte najskôr vyčistiť aspoň prúdom vody, prípadne ju zbaviť zanesených nečistôt. Pokiaľ máte hotovo, zháňajte sa urýchlene aspoň po prírodných zdrojoch, ktoré môžu byť alternatívou za chemickú dezinfekciu. Ktoré bežne dostupné prírodné aj iné zdroje to sú?

Vojvodí alkohol

Samozrejme alkohol, pokiaľ ho máte vy alebo niekto blízky pri sebe, môže pomôcť s dezinfekciou rany. Za starých čias, keď neboli dostupné chemické prostriedky ako dnes, sa alkohol na dezinfikovanie používal tradične. Alkoholom navyše môžete riešiť aj vnútornú dezinfekciu, ak zjete nejaké zlé jedlo. Spoľahlivo si s ním vydezinfikujete aj tráviaci trakt. S vnútornou dezinfekciou to však nepreháňajte, aby nemala opačný efekt!

Soľ nad zlato

Nájdete ju v každej domácnosti. Dokonca ju môžete mať práve pri sebe, ak radi varíte aj na treku. Áno, je to práve soľ, ktorá dokáže ranu dobre vydezinfikovať a zničiť prípadné baktérie. Dajte si však pozor na priame použitie soli. Mohlo by vás to dosť bolieť, a tak je lepšie použiť radšej soľný roztok. Ten pripravíte jednoducho. Rozmiešate lyžičku soli v pohári vody a dezinfekcia je na svete. Ranu a jej okolie roztokom potierajte. Pokiaľ sa práve nachádzate v blízkosti mora alebo oceánu, môže s dezinfekciou rany tiež pomôcť.

Kyslý na chuť, dobrý na čistenie rany

Áno, hádali ste správne. Je to práve citrón, ktorý môže byť skvelou prírodnou alternatívou klasickej dezinfekcie. Hojiť s ním môžete aj popáleniny. Opäť je lepšie pripraviť si citrónový roztok, ktorým ranu ošetríte.

Zlaté včielky

Už od pradávna bol používaný med nielen ako sladké dochucovadlo. Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam ho používali už naši starí rodičia pri hojení rán. Niektoré druhy baktérií nedokážu totiž v sladkom zlatistom moku prežiť. Použiť med môžete na ranu a jej okolie priamo. Nebojte sa med do rany votrieť.

Ocot

Octom môžete vydezinfikovať nielen poranenia, ale aj prostredie, v ktorom je to potrebné! Síce vám nebude výsledkom vábna vôňa, ale spoľahlivo zničí baktérie aj vírusy. Ocot má takmer každá gazdinka v špajze, a tak sa na neho nebojte pokojne opýtať v najbližšom možnom príbytku!

Eukalyptus

Známejší je skôr pri liečbe prechladnutia. Kašeľ a nádchu dokáže zahnať rovnako spoľahlivo ako baktérie okolo vašej rany. Predtým bol tento strom na nájdenie skôr u protinožcov v Austrálii. Dnes je už rozšírený po celom subtropickom pásme. Ak ste teda práve v týchto končinách, myslite naň. Môže vám byť nápomocný!

Harmanček

Odvar z harmančeka je hocikedy nenahraditeľný a dodnes sa hojne využíva na liečbu pooperačných rán. Má protizápalové účinky a pokiaľ s ním budete potierať aj preventívne svoju ranu, určite nič nepokazíte. Skvelý je aj na trávenie. Ak vás postihnú nevoľnosti na ceste, potom odvar pokojne pite. Skvelý je fakt, že harmanček je celkom dobre dostupná bylina aj na našich lúkach.

Aloe vera

Skvelá rastlinka s antiseptickými a upokojujúcimi účinkami. Rozrobené listy tejto rastliny môžete prikladať priamo na ranu. Môžete ju použiť aj na popáleniny, spáleniny slnkom aj obareniny.


Prírodných dezinfekčných prostriedkov okolo nás je množstvo. Drvivá väčšina z nich sa často používa aj ako zložka chemických dezinfekčných prostriedkov. Pri akomkoľvek väčšom úraze je najvhodnejšou cestou vyhľadať samozrejme bezodkladne lekársku pomoc. Avšak môžu nastať aj situácie, kedy je potrebné siahnuť po alternatívach. Čo sa v outdoorovom svete stáva viac ako často! Je potrebné ešte spomenúť fakt, že správne vybavená lekárnička, v ktorej samozrejme dezinfekcia nechýba, by mala byť základným vybavením, ktoré so sebou na cesty nosíte!

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne