📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Aká je optimálna hranica pre nesený počet vecí vo vašom evakuačnom batohu

31. března 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 962x

Keď príde na nesenie survivalových vecí, tak väčšina ľudí má v tejto veci sklony to trochu preháňať, pretože často neveria svojim znalostiam. Hocikto je tiež toho názoru, že je asi lepšie predsa len mať vecí o trochu viac než príliš málo. Tí prísnejší z nás zase nosí len to, čo skutočne potrebujú, nielen chcú, no a potom tu máme minimalistov, ktorí si vystačia s lesom a jednou dvoma vecami v ľadvinke, poprípade len s KPZ (Krabička Poslednej Záchrany) podľa zásady: "Čo nie je v lese a pri mne, to nepotrebujem!“. 

Muž stojaci v prírode s batohom hľadiaci na hory

Nájsť onú delikátnu a perfektnú rovnováhu a ideálny stav, to je vec, ku ktorej sa asi len priblížite, a to navyše až po hojnom dlhoročnom testovaní. Ale to nič, je to normálne - nakoniec, vyzrejete s vekom, mení sa vaše znalosti, vybavenia, najhoršia ročná sezóna, nároky tela na lieky, ... takže nelipnite na svoju škodu zbytočne z nostalgie na niečom starom. Pri stavaní univerzálnej sady na prežitie ale majte toto slovo stále pred sebou - musí byť predovšetkým univerzálna!

Menšia nesená váha má ale aj svoje veľké výhody - spotrebujete menej energie pri nesení vášho batohu. A to ďalej znamená, že vaša kalorická potreba je stabilne nižšia, keď ho potom neurčitú dobu nosíte (ak idete iba odniekiaľ iba raz, napríklad z práce domov, tak sa to dá pokojne aj ľahko prehnať). Nezabudnite ale, že často budete chodiť / skrývať sa pri nejakej katastrofe v teréne, ktorý je už dnes nepriechodný a človek má čo robiť, aby sa ním predral zdravý a bez batohu, nieto pár týždňov bez jedla a so 75 kg batohom vecí a 30 kg zbraní.

U podobnej batožinu, ktorú plánujete nosiť stále po katastrofe a teda každú vec v nej, zvážte nie dvakrát, ale desaťkrát. Veci, čo pre vás nie sú esenciálne, by ste mali pre vaše výlety vytriediť. Je to ideálny čas skúsiť a zistiť, aké veci a na čo by sa hodili, aké už menej a čo je vyslovená tragédia.

Tipy, ako sa rozhodnúť, koľko vecí je potrebných vo vašom batohu

Keď budete dávať dohromady nejakú tú evakuačnú sadu (či už pre bežný presun, presun do nového kempu, evakuačnú batožinu typu "bug out bag", sadu na prežitie katastrof, ...), tu sú tipy, ako to moc neprehnať a napriek tomu byť stále efektívni.

Potom, čo ste sa rozhodli v konečnej podobe, čo práve do tejto vašej sady dáte, tak urobte toto:

  1. Vytiahnite z batohu absolútne všetko a dajte si to pred seba na zem. Položte si veci tak, nech na nich vidíte a teraz sa na všetky tieto veci v kľude opäť zadívajte.
  2. Dôkladne sa spýtajte u každej veci, či je daná vec pre vás esenciálna?
  3. Keď je, tak vec položte na hromadu pre veci nutné.
  4. Keď až tak dôležitá nie je, dajte ju na hromadu s nepodstatnými vecami.
  5. Potom sa pozrite skrze menej dôležité. Je možné, že niektoré z týchto vecí vám život vonku uľahčí, urobí zábavnejším alebo snáď zvýši úroveň určitej vašej osobnej zručnosti / znalosti. U jedného každého si budete musieť rozmyslieť, či je to naozaj tá najlepšia cesta obetovať práve tejto veci ďalšie miesto a váhu.

Každá drobnosť vám pridáva váhu, ktorá sa nakoniec spočíta a bude podozrivo vysoká. Čím dôkladnejší v tom teda budete, tým ľahšieho batohu sa potom dočkáte. A chodiť s ľahkým batohom je vyslovená rozkoš! Dokonca ani nepotrebujete v lete toľko vody, toľko sa s ním nepotíte atď.

Proste identifikujte veci potrebné, menej potrebné a potom je (bez milosti) vytrieďte. Mimochodom, keď si v tejto veci vôbec neveríte a vždy ťaháte veci navyše, môžete to zveriť partnerovi a jeho kritickému oku a mysle.

Ďalšie tipy, ako zredukovať váhu vami nesených vecí vo vašom batohu

Zásada "20% telesnej váhy"

Zvážte, či sa nepokúsite zraziť všetky vaše nesené veci v danej sade za pomoci pravidla "maximálne je vhodné niesť 20% vašej váhy". Ak ste teda 80 kg chlapík, nemali by ste ťahať viac ako 20 kg. Vaša osobná telesná kondícia a tréning v tejto veci hovorí veľa, ale čo až si zlomíte v zime pri potoku nohu a budete aj napriek tomu stále nutkaní všetko ťahať?

Vezmite vami naplánované veci do evakuačnej batožinu čo najskôr na testovaciu cestu

Potom, čo ste sa rozhodli nad finálnou podobou vašej evakuačnej batožiny, tak je na čase prehnať ju (a vás s ňou) praktickou ukážkou. Skúste si tento batoh nasadiť a robte si mentálne alebo reálne poznámky, ako sa vám v ňom chodí a ako by ste ho do nabudúce zmenili v tom či onom smere.

Noste len veci, čo sa dajú použiť viackrát

Snažte sa, pokiaľ možno, vždy dať prednosť veciam, ktoré majú čo najviac použitia. Tak napríklad, pončo sa dá použiť ako pršiplášť aj ako záložný prístrešok. Dá sa tiež zohnať mačeta kombinovaná s pílou, na buzole zase máte pravítko a lupu, ...

Majte do evakuačnej batožiny len tie najľahšie veci

Riaďte sa pri jeho stavbe zásadami pre minimalistické a ultraľahké kempovanie a cestovanie. Existujú pre nich celé produktové rady.

Tiež sa dajú nájsť podobné veci menšie alebo ľahšie (titánový spork, titánový hrnček, ...). Určite tiežnechajte doma zbytočnú váhu. Tak napríklad, nie je nutné ťahať konzervy (25% váhy je kovový obal!) a čokoľvek s vodou (opäť špeciálne konzervy! - voda je tu totiž minimálne štvrtka váhy a to zbytočne, takže nesiete u konzerv vo vode celú polovicu zbytočne!). Tiež voľte u neseného jedla skôr kaloricky efektívnejšie cesty ako napr. tuky (majú skoro 900 kalórií na 100 g), nie škroby a cukry (majú 400-500 kcal na 100 g), ktoré sú pre ľudstvo zvyk a chuťový zážitok cca posledných 10 tisíc rokov.

Ľudia na prechádzke v prírodnom parku

Dobre padnúci a spoľahlivý batoh, to je tiež vec, na ktorú by ste pri tvorbe vašej unikátnej evakuačnej sady tiež nemali rezignovať. Možno nebudete mať šancu svoju chybu napraviť, takže podobné nákupy robte s extrémnou opatrnosťou a až po dôkladnom výbere.

Odporúčané produkty

Aké konkrétne veci je teda vhodné dať do vášho evakuačného batohu?

Logicky táto vec do značnej miery závisí na vašich konkrétnych potrebách a lokálnych nárokoch. Tiež na dobe trvania a čase v poli. Nemožno teda byť úplne špecifický. Dá sa ale navrhnúť zopár všeobecných zásad, ktorými sa riadiť.

Tak napríklad tu máme 5 C a 10 C survival podľa Davea Canterburyho, a ako rýchly základ je to určite viac ako v pohode:

5 C:

  • Cutting - niečo na rezanie / sekanie sa v prírode najhoršie replikuje (nože, multitooly)
  • Combustion - niečo na zapálenie ohňa, nech sú už podmienky suché alebo vlhké
  • Cover - potrebujete niečo na ochranu pred živlami - vášho tela aj prístrešia (celta, plachta)
  • Container - nutná je aj nádoba - čokoľvek na varenie vody + varenie jedla
  • Cordage - niečo na viazanie - trebárs Paracord

10 C:

  • Candle light - niečo na svietenie - poslúži ale aj LED lampa
  • Cotton bandana - niečo na ochranu hlavy, aspoň 90 x 90 cm sa dá použiť na výrobu podpaľovača, na lekárske účely, filtráciu vody, ...
  • Compass -, je nevyhnutný aj kvalitný kompas alebo ešte lepšie, buzola!
  • Cargo tape -lepiaca páska na rýchle opravy
  • Canvas needle - masívna ihla pre šitie výzbroja

Je možné, že práve vy používate iné metódy pre výber vecí ku prežitiu v lese / v urbanistickej zástavbe. Tým lepšie pre vás aj vaše prežitie, pretože väčšina moderných ľudí podobné veci radšej rovnako ani nerieši...

Odporúčané produkty
Autor článku
Petr Hájek
Petr rád trávi čas v prírode, obvykle ako turista. Rád skúša nové veci z oblasti prežitia a to nielen v prírode, rád testuje nové produkty a objavuje nové značky, ktoré vstúpia na trh s produktmi pre prežitie. Jeho životné krédo je: "Aj ten najhorší deň v lese je stále lepšie ako ten najlepší deň v práci!".

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne