Karimatka je neodmysliteľnou súčasťou outdoorovej výbavy, ktorá nám zabezpečuje lepší a pohodlnejší spánok. Rovnako tak, ako je tomu pri každej výbave, tak aj karimatiek je na trhu veľa druhov. My sa skúsime zamerať na to, ako by mala vyzerať správna karimatka, ktorá svoje využitie nájde predovšetkým v letnom ročnom období.
Niekto si môže povedať, k čomu vôbec karimatku, keď si môžem v lete ľahnúť rovno na zem. Samozrejme, že sa dá vyspať aj bez nej, ale kvalita spánku sa potom odráža od toho, ako veľmi pohodlne sa nám počas noci leží. Ak sa človek chystá do oblastí, kde nie je možnosť ustlať si zrovna v mäkkej tráve, potom je taká karimatka veľmi užitočným vybavením na cestách. Jednou z najdôležitejších funkcií karimatky je izolovanie tepla ľudského tela od chladnej zeme. A verte, že aj v lete dokáže byť zem pekne studená. Takže okrem pohodlia dokáže taká karimatka ochrániť pred prechladnutím, a to možno považovať za veľmi dôležitú vlastnosť. Môžete mať ten najlepší spacák s vysokým teplotným komfortom, ale bez karimatky to nebude ono!
Áno, opäť budeme mať pri kúpe karimatky chrobáka v hlave. Ktorú karimatku zvoliť? Pred samotným nákupom si budeme musieť položiť opäť pár otázok, na ktoré by sme si mali v zápätí odpovedať. Presne to bude dôležitou úlohou, ktorá povedie k správnemu výberu. Kde budem karimatku najčastejšie využívať? Preferujem pohodlie? Potrebujem, aby bola karimatka skladná? A keďže sa teraz bavíme o letných karimatkách, tak počítam s tým, že sa ich budete chystať používať v lete. Ak už poznáte odpovede na tieto otázky, potom vám prinášame prehľad vlastností jednotlivých karimatiek.
Penové karimatky sú s nami už od nepamäti. Sú to práve tie jedny z prvých, ktoré uzreli svetlo sveta. S úplne prvou penovou karimatkou prišla známa firma, zaoberajúca sa výrobou outdoorového vybavenia. Bola to firma Karrimor a možno už ste si stihli aj všimnúť, že karimatka získala svoje pomenovanie práve podľa menovanej spoločnosti. Penové karimatky sú vyrobené zo syntetického materiálu, ktorý je schopný skvele izolovať teplo vďaka vzduchovým vreckám. Niektoré penové karimatky môžu nasiakavať vodu, ale aj to má svoje riešenie. Na karimatku sa nanáša ešte špeciálna tenká strieborná či zlatá vrstva, ktorá má za úlohu práve vodu neprepustiť. Na prilepšenie sa dá dnes tiež zaobstarať karimatka z takzvanej EVA peny. Taká karimatka je už oveľa pohodlnejšia, pretože je pružnejšia a je menej nasiakavá. Je síce drahšia ako klasická penová karimatka, ale za to pohodlie to určite stojí. Čo sa týka vhodnosti pre letné mesiace, potom sú penové karimatky určite vhodné. Sú ľahké a ľahko sa balia.
Sú ľahké a rozmerovo skvele skladné. Ich skôr zlé izolačné vlastnosti, ktoré nafukovacie karimatky bohužiaľ mali, sa vyriešili pridaním izolačných vrstiev do nafukovacích komôr. Ak hľadáte niečo, čo vám zaistí naozaj komfortný spánok, potom sú to práve nafukovačky. Karimatku si môžete nafúknuť do takej tvrdosti, ktorá vám pre spánok bude najlepšie vyhovovať. Navyše prípadné nerovnosti na povrchu, na ktorom sa chystáte spať, len tak neucítite. Niekoho môže odradiť práve ono nafukovanie karimatky. Avšak nie je potrebné sa toho báť, pretože dnes majú tieto karimatky špeciálne ventily, ktoré podporujú rýchle nafukovanie aj vyfukovanie karimatky. Nafukovacie karimatky bývajú vyrobené z nepriepustných materiálov, takže prípadná vlhkosť sa k vám len tak nedostane.
No a teraz už naprostý trhák medzi karimatkami. Samonafukovacie karimatky sa stali veľmi obľúbenou výbavou všetkých outdoorových nadšencov. A to predovšetkým pre svoje skvelé vlastnosti. Samonafukovačka totiž skvele izoluje teplo, nezaberá priestor a poskytuje komfort. Spĺňa teda vlastne všetky očakávania, ktoré pri výbere karimatky väčšinou máme. Jedinou jej nevýhodou je hmotnosť. Nie je to práve jedna z najľahších variantov, a preto je dobré zvážiť, či nám to bude vadiť alebo nie. A ako samonafukovanie funguje? Jednoducho. Karimatku rozbalíte, povolíte ventil, ktorý sa väčšinou nachádza v rohu karimatky, a nafukovanie začína. Na konci je však potrebné karimatku dofúknuť do požadovanej tvrdosti, čo je ale dobré tiež nepreháňať. Karimatka sa potom môže ľahšie poškodiť o ostré predmety.
Dôležitým faktorom, ktorý musíme pri výbere novej karimatky sledovať, je hodnota tepelného koeficientu. Tá nám udáva, ako dobre bude schopná karimatka izolovať teplo. Čím je hodnota tepelného koeficientu väčšia, tým lepšie potom karimatka teplo izoluje. Hodnotu môžeme nájsť označenú ako veľké písmeno R alebo R-value. U karimatiek sa hodnota R bude pohybovať v rozmedzí 1,0 až po 9,5, čo je považované za veľmi dobrú izoláciu. No a keďže my teraz hľadáme karimatku vhodnú do letného obdobia, tak sa pozrieme na hodnoty, ktoré sú pre leto vhodné. Ak začneme u hodnoty R1, potom musíme počítať s tým, že izolačné vlastnosti takej karimatky nebudú ktovie aké. Avšak do nenáročného terénu a podnebia na leto postačí. Potom tu máme hodnotu R2.1. To sú karimatky, ktoré sú označované ako trojsezónne a sú teda vhodné aj do letného obdobia. Karimatky s hodnotou R2.1 už izolujú chlad od zeme oveľa lepšie a ak sa nechystáte do extrémne náročných podmienok, potom v pohode vystačia po väčšinu roka.
Rozhodne by sme sa mali zamerať na výšku karimatky. Výška totiž značne ovplyvňuje ako dobré izolačné vlastnosti, tak aj spánkový komfort. Určite tiež nezabudnite na veľkosť karimatky. Napríklad u nafukovacích a samonafukovacích ich veľkosť ovplyvňuje aj následnú nosnosť. Zistite si tiež, ako dobre sú odolné materiály, z ktorých je vybraná karimatka vyrobená, aby ste ju nepoškodili hneď pri prvom malom kamienku.
Pri spánku telo naberá novú energiu do ďalšieho dňa. Je teda dobré nepodceňovať výber výbavy, ktorá k spánku slúži. Vyberať máte rozhodne z čoho! Teraz už len ujasniť si, čo potrebujete a hor sa na nákupy. Veríme, že váš výber bude teraz jednoduchší a vy pri ňom nestratíte hlavu!