📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čo robiť, keď vás napadne pes?

12. října 2021Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 7 minútPrečítané: 2123x

Stret s rozzúreným psom je situácia, ktorú rozhodne nechcete. Viete, ako sa účinne chrániť, aké sú vaše práva v krajnej núdzi a prečo sa nemusíte obávať právneho postihu, keď na elimináciu útočníka nasadíte všetky dostupné prostriedky?

Legislatíva

Skôr, než si vysvetlíme, ako sa účinne chrániť a tiež brániť pred rozzúreným psom, je potrebné si v krátkosti vysvetliť niekoľko jednoduchých pojmov.

Voľný pohyb psov zvyčajne upravujú mestské vyhlášky. V niektorých mestách sa môžete stretnúť s vyhláškou, kde sa voľný pohyb psov, teda psov bez vôdzky, zakazuje. Avšak existujú mestské vyhlášky, kde voľný pohyb psov je skutočne možný a mestá často vyhradzujú príslušné územia, kde je voľný pohyb umožnený.

Odporúčané produkty

K čomu nesmie dôjsť?

Majme na pamäti, že za svojho psa, nech sa chová akokoľvek, je vždy zodpovedný jeho majiteľ. Z toho jasne vyplýva, že nie je prípustné, aby došlo k napadnutiu, ak sa pohybujete v blízkosti vyhradených zón alebo kdekoľvek inde.

Nejde len o vyhradené zóny. Rovnaké podmienky platia v ostatných prípadoch. Keď sa pes podhrabe pod plotom a zaútočí, odbehne od majiteľa a napadne iného psa alebo dokonca konkrétnu osobu, prípadne vnikne na cudzí pozemok a urobí akúkoľvek škodu, potom vedzte, že od tej chvíle v celej veci figurujete ako poškodená osoba.

Majiteľ je za chovanie psa plne zodpovedný, čo vyplýva z logiky veci, pretože zviera nejde trestne stíhať. Veľakrát samotné zviera za mizerný výcvik svojho pána ani nemôže, ale to už sme skutočne inde...

Právo je na strane napadnutého

Pri napadnutí psom platia rovnaké pravidlá, ako pri nutnej obrane a krajnej núdzi. Z toho vyplíva, že môžete užiť všetky primerané prostriedky na odvrátenie útoku. Pri skutočnom ohrození života je úplne prípustná obrana, ktorá nie je primeraná a môže viesť až k smrti samotného psa. Hoci je pes spoločníkom človeka už desiatky tisíc rokov a napospol ich máme všetci radi, stále platí, že právo na nutnú obranu máme všetci a zákon stojí na strane napadaného. Znovu opakujeme, že posúdenie nutnej obrany je silne individuálne a nemožno ho rámcovo ani podľa akýchkoľvek tabuliek škatuľkovať.

Veríme, že našim čitateľom nemusíme vysvetľovať, že inak sa bude posudzovať napadnutie ratlíkom a inak napadnutie "veľkým" psom.

Veľkosť psa majiteľa nezbavuje žiadnej zodpovednosti. Ak je známy majiteľ psa, potom je jeho povinnosťou uhradiť náklady na prípadné liečenie zranenia a samozrejme aj škody na odeve, ktoré bývajú veľmi časté.

Majiteľ psa má zákonnú povinnosť odovzdať psa k riadnemu vyšetreniu, aby sa vylúčila prípadná nebezpečná nákaza. Napríklad besnota. Aj napadnutému odporúčame návštevu lekárskeho zariadenia, ak dôjde k akémukoľvek zraneniu na tele. Lekár má povinnosť vystaviť potvrdenie o ošetrení, ktoré bude okrem iného použité pri preukazovaní porušenia majiteľa psa.

Ako odvrátiť útok?

Pri samotnom napadnutí mnohokrát postačí zadupatie smerom k útočiacemu psovi a rázny a hlasný výkrik. Utekaj! Upaluj! Záleží! Zadupať a vykríknuť vie každý, ale bohužiaľ. Ani táto obrana nie je 100% a môže sa stať, že útočiaceho psa tento spôsob obrany naopak vyprovokuje k ráznejšej akcii. Znovu opakujeme. Bráňte sa vždy podľa konkrétnej situácie.

Ako sa brániť?

K odehnání psa môžete použiť predmety, ktoré máte bežne pri sebe. Dáždnik, palicu, zväzok kľúčov, klacek alebo napríklad pracovný nástroj. V tlači pred rokmi prebehla správa, že k zúfalej obrane vlastného života pred svorkou psov nezostalo poškodenému nič iné, než vziať do ruky lopatu. Aj takéto prípady sa bohužiaľ stávajú...

Pasívna obrana

Keď už pes bezprostredne útočí, potom podľa názorov odborníkov je najlepšie sa schúliť do klbka, pričom neurobíte chybu, ak si budete rukami chrániť hlavu a krk, čo sú v tejto pozícii najzraniteľnejšie miestá. Zvlášť na krku, kde jedno uhryznutie môže mať fatálne následky.

Je potrebné pripomenúť, že najlepšou obranou nie je útok. Naopak. Vyhýbajte sa situáciám, kde je možné útok predpokladať. Keď viete o mieste, kde sa vyskytuje mnoho psov, u ktorých si nie ste istí, aké bude ich konanie, potom odporúčame sa podobným miestam vyhnúť oblúkom.

Po napadnutí sa snažte zabezpečiť svedkov a neváhajte privolať mestskou, prípadne štátnu políciu. Pri vážnejšom napadnutí vás alebo okoloidúceho je samozrejme naporúdzi privolanie lekárskej pomoci.

Ako spoznáte, že sa pes chystá zaútočiť?

Hoci nemožno nijako paušalizovať, sú určité telesné signály, ktoré napovedajú, že sa pes môže rozhodnúť k bezprostrednému útoku. Ktoré to sú?

  • zježená srsť
  • sústredený, uprený pohľad
  • podráždené vrčanie
  • vycerené zuby a ohnutý pysk
  • postoj, ktorý znateľne ukazuje, že pes preniesol váhu na predné nohy
  • chvost psa bude vysoko zdvihnutý a napriamený
  • napriamené uši

Všetky signály pred samotným útokom nemusia byť prítomné. Môžu niektoré chýbať, mnohokrát dominuje veľmi výrazne jeden, dva...

Čo môžete urobiť preto, aby si pes útok rozmyslel?

Pokiaľ pes stojí pred vami a ešte nedošlo k útoku, ale spozorujete jeden z vyššie menovaných znakov, ktoré môžu predchádzať útoku, potom rozhodne nerobte nasledujúce:

  • vyhnite sa očnému kontaktu - v prírode všeobecne znamená dlhý očný kontakt výzvu k boju
  • nerobte prudké pohyby
  • nezdvíhajte ruky
  • neutekajte
  • pomaly ustupujte (cúvajte)
  • nestavajte sa v bok

Záver

Na záver je potrebné povedať, že právo na ochranu vás, detí alebo ostatných stojí na vašej strane. Pokiaľ dôjde k vopred nevyprovokovanému útoku psa, môžete použiť prostriedky, ktoré hrozbu eliminujú. V krajnom prípade aj prostriedky, ktoré môžu mať za následok smrť útočiaceho zvieraťa všeobecne. Po útoku sa pokúste miesto zdokumentovať napríklad fotoaparátom v mobile, zabezpečiť svedkov napadnutia a privolanie polície, prípade lekárskej pomoci je opäť vaším právom.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne