📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako ošetriť topánky pred prvým jarným použitím?

16. května 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 6 minútPrečítané: 947x

Jarná revízia šatníka

Prvý jarný deň v roku 2022 je už za nami a je najvyšší čas urobiť revíziu šatníka a pozrieť sa, čo si na seba vezmeme. Hoci pri bežných zvrškoch máme celkom jasno, je tu ešte jeden druh oblečenia, ktorý je základom všetkého. A to sú práve topánky. Môže sa stať, že po dlhej zime odložené topánky určené do teplých mesiacov ani nespoznáte. Môžu byť len zaprášené a špinavé. Niekedy sa stane, že ich môže ozdobiť pleseň.

Pokiaľ chcete, aby topánky podávali maximálny výkon, je potrebné sa o ne starať. A prvé ošetrenie po zimnej odmlke je úplným základom. Preto skôr, než si jarnú obuv obujete, starostlivo ju pripravte na prevádzku. Ako? O tom bude nasledujúci článok.

Čo ak mám plesnivé topánky?

Môže sa stať, že na pôde alebo v pivnici máte vlhko. A stačí pár mesiacov, aby vám vaše obľúbené topánky často na nepoznanie “ozdobila” pleseň. Tu je každá rada drahá. Pleseň, najmä na koženej obuvi, už môže byť taká rozsiahla, že topánky nepôjde zachrániť.

Najčastejšie rady, ako sa zbaviť plesne na topánkach:

1. Topánky poriadne vykefujte a zbavte všetkej viditeľnej plesne.

2. Vytrite topánky liehom. Niekedy sa odporúča aj ocot.

3. Vytrite chlórovým bielidlom.

Počítajte s tým, že celá procedúra od očistenia po vytretí bude trvať najmenej jedno popoludnie a výsledok bude bez záruky. U dofarbovanej kože je tiež riziko, že môže púšťať farbu.

Očistenie obuvi

Nezabúdajme, že plesní je tisíce a tisíce druhov a na všetky nemusí tento technologický postup fungovať, takže je vysoká pravdepodobnosť, že sa s obľúbenými topánkami budete musieť rozlúčiť.

Prvou vecou, ktorú treba urobiť po prinesení topánok z pôdy alebo pivnice, je ich vyčistenie. Tu priamo nezáleží na materiáli, preto táto rada funguje univerzálne.

1. Najprv za sucha a jemnou kefkou zbavte topánky všetkých nečistôt.

2. Vo vlažnej vode alebo mydlovom roztoku hubkou utrite povrch. Dajte pozor na množstvo vody. Všetkého veľa škodí.

3. Topánky nechajte vyschnúť. Vyhnite sa priamemu slnku a pokladaniu na kúrenie. U kožených topánok môže dôjsť k popraskaniu.

4. Impregnácia proti vlhkosti

Impregnácia proti vlhkosti

Muž si impregnuje topánky pred prvým jarným použitím

Impregnácia zabraňuje prenikaniu vlhkosti do vnútra obuvi. Schopnosti impregnácie sú však po niekoľkých mesiacoch "odstávky" takmer zanedbateľné. Preto urobíte najlepšie, ak topánky opäť naipregnujete. Môžete použiť rozličný rad kvalitných prípravkov, alebo si topánky môžete nechať odborne naimpregnovať.

Najčastejšie prípravky sú impregnačné spreje, ktoré môžete použiť na topánky s goretexovou membránou alebo bez. Moderné impregnácie nelepia na membráne a neznižujú tak ich životnosť.

Voskovanie

Vosk je ideálny pomocník na impregnáciu topánok, ktoré sú z brúsenej kože. Je potrebné mať na pamäti, že vosk vám pravdepodobne zmení vzhľad obuvi – svetlé odtiene pravdepodobne stmavnú.

Vosk natierajte za studena a starostlivo rozotierajte. Nanášajte rovnomerne a skôr po menších vrstvách.

Ako ošetrovať konkrétne druhy obuvi?

Tento druh obuvi čistite jemnou kefkou alebo handričkou pomocou vlažnej vody. S vodou to nepreháňajte a očistené topánky nechajte prirodzene uschnúť. Rozhodne na urýchlenie schnutia nepoužívajte priame zdroje tepla ako radiátor alebo prudké slnko.

Vodoopudivosť membrány Gore- Tex ľahko obnovíte pomocou impregnačných sprejov. Avšak je potrebné dbať na pokyny výrobcu a používať iba tie impregnačné spreje, ktoré sú na Gore-Tex vhodné.

Topánky s povrchom velúru a nubuku

Topánky s týmto povrchom nikdy nekrémujeme. Samotné čistenie musí byť jemné, pretože dôjde k vydieraniu vlasov. Znečistenie sa odstraňuje pomocou krepy alebo bielej mazacej gumy.

  • Povrch z hladkej ušne

Nečistôt sa zbavujeme jemnou a mäkkou kefkou a vlhkou hubkou. Suchú ušnicu nakrémujte a nechajte opäť vyschnúť. Je potrebné sa riadiť pravidlom, ktoré hovorí, že na obuv z usne patria iba tie predpísané na usňovú obuv. Na vyleštenie odporúčame samoleštiacu emulziu.

Čistenie obuvi kefkou a sprejom
  • Lakové usne

Povrch nalakovanej usne je veľmi náchylný na mechanické poškodenie, pretože akýkoľvek škrabanec je na ňom okamžite vidieť. V tomto prípade je vysoká opatrnosť pri čistení úplne na mieste. Nečistoty odstraňujte mäkkou handričkou, ktorú môžete navlhčiť, prípadne je možné čistiť aj za sucha.

  • Mazané usne

Obuv z mazanej usne je potrebné občas riadne premazať pomocou mazadiel a olejov, čím sa useň naimpregnuje, zmäkčí a jej nosenie bude oveľa pohodlnejšie. Svetlejšia useň po nanesení mazadiel obvykle stmavne, s čím je potrebné počítať. Všetko nanášanie mazadiel sa vykonáva na suchej obuvi.

  • Textilná obuv

Obuv z klasického textilu čistíme jemnou kefkou a vlhkou handričkou. Na textilnú obuv používajte iba predpísané impregnačné spreje a rozhodne také topánky nedávajte do práčky.

Záver

Majte na pamäti, že životnosť obuvi predĺžite iba tým, že sa o ňu budete riadne starať. Na každé konkrétne topánky používajte predpísané prípravky. Vyhnete sa neskorším nepríjemnostiam. Po čistení nikdy nedávajte topánky na priame slnečné svetlo ani nad radiátor. Zvlášť, ak máte kožené alebo koženkové topánky, ktoré vám môžu veľmi rýchlo popraskať.

Schnutie musí byť prirodzené a odporúča sa teplota okolo 30 stupňov Celzia.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne