📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Sada na prežitie pre ľudí z miest a blízkeho okolia

28. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 21 minútPrečítané: 303x

Prežiť krátkodobú katastrofu alebo dlhší kríze v meste alebo blízko neho predstavuje (brané prísne zo survivalového hľadiska) svoju vlastnú unikátnu sadu problémov a výhod. Nepreniknuteľné bludisko betónu týčiaci sa nad vašimi hlavami okolo je unikátne prostredie obsahujúce ako veci, čo vám môžu pomôcť, tak aj tie, čo vám môžu uškodiť. Rovnako ako každá iná oblasť / biom, kde ste snáď prinútení prežívať. Či ide už o oblasti suché, vyprahnuté púšte alebo snáď rozsiahle zelené lesy.

Loď sa plaví na Vltave pri Karlovom moste

Moderné mestá sú síce aktuálne centrá obchodu, kultúrneho života, ľudí a práce, v prípade akýchkoľvek dlhších problémov sa ale bezpochyby stanú aj rovnakým centrom smrti pre mnohé (závislí na dýchacích prístrojoch alebo umelej obličke napríklad). Moderná civilizácia je navyše čím ďalej tým viac závislejší na čím ďalej väčšom počte vecí: internet, lacná nafta, elektrina, ...

Aby ste prežili v betónovej džungli, bude to z vašej strany vyžadovať špeciálnu sadu pre prežitie / survival kit adaptovaný špeciálne pre tento terén. Len preto, že ste v srdci civilizácie (v porovnaní s miestom mimo nej), ešte to neznamená, že snáď môžete podceniť prípravu alebo ísť len tak naľahko. Keď to totiž neurobíte, len zbytočne k sebe katastrofu pozývate o to viac napríklad kvôli zabudnutej lekárničke. Aj tentokrát to bude z vašej strany vyžadovať sadu príslušných vecí na strane jednej a zručností okolo na tej druhej. Jedine táto kombinácia zaistí najlepšie šance.

V tomto článku sa teda budeme prísne zaujímať len tým, ako zostaviť slušnú sadu na prežitie katastrofy pre ľudí žijúcich práve v mestách. A tiež si zdôvodníme, prečo je niečo dobrá voľba a prečo by ste ho prípadne mali mať aj vy.

Základné veci na prežitie sú aj v mestách po katastrofách rovnaké

Či už prežívate len päť minút alebo päť mesiacov, vaše základné survivalové priority a potreby sa nemení, nech ste zrovna v nezmapovanej divočine alebo v meste.

Stále potrebujete zohnať ony základné zdroje a veci, ako iná osoba: musíte mať čo dýchať, prístrešie, vodu, jedlo a mať ako zaistiť si prežitie v boji prípadnom.

Čo, kedy a ako tieto zdroje pre vaše telo poskytne je variabilné lokálne, tiež sa bude líšiť to, ako sú lokálne jednotlivé zdroje zľahka či horšie k zohnaniu, ale základné veci sú aj tu rovnaké.

Musíte mať čistý vzduch na dýchanie, musíte udržať svoju telesnú teplotu aj v prípade teplotných extrémov, musíte mať prístup k čistej vode, keď chcete zostať hydratovaní.

Tiež musíte byť schopní zabezpečiť si stály zdroj kalórií v rámci napájania vášho tela energiou. To všetko spolu s ďalšími vyššie povedanými vecami a nakoniec tu máme nutnosť vysporiadať sa so všetkými agresívnymi lokálnymi hrozbami, ktoré vaše prežitie ohrozujú fyzicky alebo mentálne.

Niektoré z priorít ale môžu byť v mestách dosť inak nastavené. Tak napríklad vzduch, ktorý často berieme ako daný, nemusí byť práve v mestách ľahko k mání z dôvodov požiarov, únikov chemikálií z firmy a toho, že vás EMP zastihol práve vo výťahu v 15. poschodí.

Aj jedlo bude zaujímavá zmena - aj keď sa spočiatku zdá, že obchody s jedlom zabaleným a konzervovaným sú ľahko prístupné a bez problémov, faktom je, že (minimálne spočiatku) masívny objem ľudí bez zásob a nepripravených (ktorých bude väčšina) vezmú všetky tieto obchody útokom a v minúte bude po nich.

Aj keď sa opäť zdá, že keď je v meste predsa toľko prípojok a kohútov, že nebude voda problém, ale to je opäť len naoko. Slušné zásoby balenej vody sú aj tu nevyhnutné, keďže táto civilná infraštruktúra je veľmi náchylná na akékoľvek poškodenie. A to nielen zo strany pohrôm výhradne ľudských, ale aj tých prírodných. Navyše, nebude zrejme fungovať ani stoka a kanály. Všetky tieto pre nás garantované veci v mestách sú veľmi náchylné (aj počas mieru!) na preťaženie, na útoky, ale aj nehody.

Bezpečnosť bude aj jedným z najväčších problémov, aj keď tu budú ľudia, čo sa obetujú pre iné nesebecky, sú tu aj iní, čo to vidí opačne a radi si polepší na váš účet. A tiež to pre pár bude životná zlatá šanca, ako z toho všetkého niečo vytrieskať bez ohľadu na obete okolo. Divočina je hrozivá, ale milióny ľudí v mestách by vás mali desiť ešte viac.

Matematika je tu prostá a neúprosná - viac ľudí rovná sa viac zločinu. To následne hneď po tom, čo sa zásoby znížia. Človek je ten najhorší predátor na celej krajine a práve v meste ním budete obklopení zo všetkých strán dosť možno. Musíte preto ochrániť jednak seba a za druhé, svoje veci.

Aké vybavenie niesť pri prežitiu v mestách po katastrofách?

Nie je to všetko ale len zlé v urbanistických oblastiach. Ako sme naznačili, každé prostredie má svoje výhody a nevýhody, ktoré je nutné rešpektovať. Jedna z tých masívnych "pre-vecí" pre mestá je práve veľkosť toho všetkého. Keď je to všetko rozprestreté na všetky jeho zákutia, nie je to také zlé. Navyše musíte byť v správny čas na správnom mieste. Ak budete súčasťou davu, tak ak neurobíte niečo naozaj šokujúceho, nikto si vás nevšimne.

V oblastiach, kde ľudia dochádzajú, nebudí pozornosť preplnené batohy, kufre a ďalšie podobné veci. To vám umožní uniesť skutočne enormný objem zásob a vybavenia bez toho, aby ste budili pozornosť - ak je váš štýl a čas zodpovedajúci zvyšku davu a situácii. Popularita veľkých tašiek pre mužov aj ženy je v tejto situácii viac než zrejmá a užitočná. Nosenie niečoho podobného mimo davy na tisíchlavej dedine určite pozornosť vzbudí.

Dokonca aj pre ľudí, čo nechcú ani v meste radšej riskovať batoh a nič väčšieho, dá sa nemálo z výbavy nosiť po vreckách, v ľadvinke, v peňaženke, ... Aj vyslovene urbanistická prežívacia sada sa môže stať neviditeľnou a nebudiací údiv. Nech sa už teda rozhodnete práve podľa vašich podmienok v tom vašom meste nejako a pre určitú sadu a typ batožiny, v ďalších kapitolách je spomenutých pár vecí, ktoré je dobré si pri prežitiu v mestách uvedomiť a vlastniť.

Bicykle stojaci v centre mesta

Bicykel je jedným z najviac podceňovaných prostriedkov ľudskej prepravy. Neexistuje totiž nič viac energeticky efektívnejšieho ako práve kola: spotrebuje sa tu cca tretina energie oproti chôdzi (a to ani nehovoríme o e-kolesách), sú tiché, dá sa s nimi na kadejakú poľnú a turistickú cestu, nevyžadujú benzín, za cenu auta vybavíte skvelým byciklom celú rodinu, za 24h na nich môžete byť na hraniciach štátu, keď ste dobrí, ...

Aké vybavenie pri prežitiu je unikátne pre mestá po katastrofách?

Jedna vec, ktorú musíte mať na pamäti, keď sa pripravujete na prežitie v urbanistickom prostredí, je to, že väčšina dverí / portálov a brán, na aké v meste narazíte, budú zatvorené a zamknuté, aby zabránili vpádu ľudí ako ste vy.

To naznačuje, že musíte do svojej sady na prežitie pridať aj veci, ktoré vám (v extrému) zabezpečí, že toho budete môcť dosiahnuť (v rámci extrémneho prežitia nie kradnutia hneď prvý deň). Dá sa predpokladať, že nemálo ľudí v meste tiež nebude riskovať toto prostredie, ale najkratšou cestou z mesta odídou, aby skúsili šťastie v poliach / v lese.

Prežitie v meste ale bude vyžadovať jednak kliešte na drôty a ostnatý drôt, ale aj veci na páčenie zatvorených dverí, stolov a skriniek. A tiež zručnosti, ktoré to všetko prekonajú smerom pre vaše dobro, keď veci naozaj budú zlé. Bude to skrátka chcieť regulárnu sadu na vstup do budov a zamknutých miest. Snažíte sa ale získať niečo, nie to zničiť / kontaminovať, takže opatrne.

Ale aj vtedy, ak ste dobrý chlapec alebo dievča a nikdy by ste nič neukradli, tak je faktom, že lokálne policajné prehliadky na cestách rozhodne prinesú niekoľko otravných otázok, prípadne usúdi, že ste všetko nakradli a zastrelí vás. Nikdy neviete, ako zle budete potrebovať niečo a či to bude kde vôbec získať či na ako dlho to bude vaše. Snažíte sa ale prežiť, a to čo najmenej nápadne, takže je na vás poznať lokálne podmienky, zákony a hrozby aj potreby.

Bude na vás aj to, spoznať, kedy je pre vaše prežitie dôležitejšie pozornosť nebudiť a kedy zase áno. To posledné, čo potrebujete, aby si vás niekto lokálne (agentúra či ľudia) označil naďalej do škatuľky, do akej nechcete a na koho je lepšie občas hodiť okom skôr než že by ste boli dôveryhodný člen komunity. V extrému vás potom bude čakať súd.

Už dnes sa do radu miest v meste a úradov tu nesmie nosiť zbrane a nože, takže sa dá predpokladať, že síce elektrické detektory nepôjdu, ale ľudská stráž niekde na kľúčovom mieste mestskej infraštruktúry stále byť môže a prehliadky budú bežné.

Bude na vás poznať zákony a vedieť, kedy a čo si môžete dovoliť a čo je už jasne za hranicou. Samozrejme niečo na obranu v meste potrebujete vždy, ale radšej by ste sa nemali hneď prvý deň / týždeň dostať do hľadáčika zvyškov polície ako zlodej.

Nemať nič na obranu uprostred mesta je holý nerozum aj dnes s fungujúcou infraštruktúrou. Predstavte si, aká asi situácia bude, keď nepôjde pár týždňov / mesiacov elektrina?

V meste narazíte na gangy, psychopatov, miestne kriminálne živly a tiež rovnako zúfalých ľudí, čo pre prežitie urobia čokoľvek. U tých vzbudíte pozornosť svojou dobrou výbavou celkom určite. Je možné, že nechajú načas svoje zločinecké kariéry a radšej sa pôjdu starať o vlastnú rodinu a problémy, ale ťažko odhadnúť ich pohnútky a závery. Určite sa nemotejte zbytočne v mieste ich výskytu.

Ďalšia špecifická mestská nepríjemnosť je fakt, že sú tu viac koncentrované jedovaté a patogénne látky (špeciálne prenášané dažďom a dymom). Dýchanie tak bude hocikde ťažké ba rovnako prínosné pre vaše zdravie asi ako upratovaní grafitu zo strechy vybuchnutej elektrárne v Černobyle.

Môže tiež dôjsť ku kolapsu budov, ciest, požiarom nekontrolovaným, navyše je tu vyššie riziko získania chorôb a akýchkoľvek podobných patogénov chemických, biologických alebo rádioaktívnych. Dýchacia maska tiež bude nevyhnutná.

Keď to porovnáme s prostredím mimo-mestským, tak jediná doba, kedy potrebujete dýchaciu masku, je vtedy, keď ste po vetre lesného požiaru alebo je tu popolček kvôli sopke / z jadrovej elektrárne. Tiež sa môže objaviť silná búrka piesočná, ale tie u nás nie sú problém. Skôr záplavy a bleskové záplavy.

Ako vyzerá vaša takmer dokonalá sada pre prežitie v mestách po katastrofách?

Nasledujúca sada poslúži rovnako ochotne väčšine dedikovaných ľudí z urbanistickej oblasti, rovnako ako vo väčšej všeobecnejšej sade na prežitie. Ako je ale dobrým a nepísaným zvykom, aj táto bude vyžadovať mierne úpravy a ohnutia práve na tie vaše konkrétne podmienky.

Tu je teda najprv základná sada:

  • Zbraň - ideálne pištoľ, pokojne kompaktná, čo sa lepšie schová aj do ľadvinky alebo vašeho špeciálneho vrecka niekde treba. Chce to niečo skrátka k odpútaniu sa bezpečnému do nebezpečnej osoby. Keď pridáte ešte páčidlo či baseballovú pálku, bude to budiť pozornosť, takže sa opierajte jednoducho o kus dreva použiteľný k tomu istému.
  • Multitool - je kompaktný a príde k slovu pri skrutkovaní pod. veľmi často. Kliešte sa vám môžu hodiť aj k menšiemu lekárskemu zákroku. Dá sa nahradiť aj švajčiarskym armádnym nožom alebo takým tým multitoolom v tvare kreditnej karty.
  • Svietidlo - spoľahlivé, prijateľne výkonné a napriek tomu dostatočne malé. Nemalo by vo vrecku príliš prekážať.
Chrám uprostred mesta v Nepále

Rovnako ako ľudia snažiaci sa prežiť práve v tom svojom unikátnom prostredí okolo nich, aj vy sa musíte naučiť, čo láka nekalé živly a ako to minimalizovať. Asi vás nijako nešokuje, keď ako jediný budete mať v tichom meste pustený generátor a niekto na vás večne bude búchať so žiadosťou o to či ono. Rovnako tak lákajú svetla a pach. Čokoľvek podozrivého. Snažíte sa prežiť v meste, takže naozaj nepodceňte žiadny detail!

  • Lanyardom pridržiavané puzdro - dá sa sem umiestniť peňaženka a vaše ďalšie identifikačné karty a podobné drobnosti. Malo by byť schované pod košeľou a opäť nanajvýš diskrétne a neviditeľné davom.
  • Pakľúče a planžety - vylomenie / odomknutie drobných a dozických zámkov skrutkovačom, páčidlom aj otvorenie asi bude váš denný chlieb, keď veci budú v meste naozaj zlé. Trénujte túto pre vás kľúčovú zručnosť (dvojzmyselnosť mienené) preto radšej už teraz.
  • Malá lekárnička - je viac než isté, že sa vám do rúk niečo zapichne, spadne do oka, porežete sa v zle osvetlenej pivnici o hrdzavý plot (netreba prepadať strachu z tetanu, ten žije len v miestach bez kyslíka - pod zemou treba) a pod. Ta naozaj najmenší sa dá niesť kdekoľvek, trebárs na klobúku.
  • Dobre padnúce šaty a topánky zodpovedajúce sezóne - nezabúdajte, že sa zrejme budete veľa a často pohybovať po svojich, utekať pred zlodejmi, príliš zvedavými ľuďmi, ... Neuškodí ani okuliare na ochranu zraku, pretože z čohokoľvek sa budú pri agresívnej operácii ulamovat kovové piliny a pod.

A tu máme rozšírenejšiu väčšiu variáciu:

  • Batoh - dá sa použiť aj niečo menšieho (pár sumek), ale nenoste nič nie príliš pohodlného (jedno-ručný kufor manažérsky). Zvoľte si batožinu tak, aby zodpovedala vášmu štandardnému oblečku práve v meste. Alebo štvrti, kde práve budete. Vždy sa snažte splynúť s pozadím a tým skôr medzi potenciálne nebezpečnými ľuďmi v meste.
  • Zbrane - pištole, nôž, korenistý sprej, teleskopický obušok, taktické pero, ... Ich optimálny počet aj rozmiestnenie bude opäť na vás.
  • Nástroje - multitool, štiepačky na drôt, planžety, pakľúče, kliešte, niečo na písanie + blok, malá rolička lepiacej pásky. Malá sekerka alebo páčidlo.
  • Zdravotnícka sada - mala tu byť už aj gáza, veci na nepriedušné uzavretie a zalepenie hrudníka, náplasti, tabletky podľa názoru a potrieb, ... Tiež obväzy, náplaste, lekárska lepiaca páska, antiseptiká (odreniny a porezanie budú častým návštevníkom), veci na bolesť, hnačka, ...
  • Prikrývka - či už zvolíte bezpečnostnú mylarovú termo-fóliu, alebo regulárnu väčšiu cestovnú prikrývku (cca 30 cm zložená), určite by ste sa nemali pripravovať o jej praktický vplyv na vašu telesnú teplotu aj morálku.
  • Oblečenie - opäť to, čo vyššie + akákoľvek vhodná vec na dážď. Bude to tiež chcieť klobúk a pončo. Tiež pracovné rukavice (budete neustále prenášať / vŕtať sa v tom najhoršom neporiadku civilizácie). Okuliare odolné na pád a UV protekciu.
  • Dýchacia maska - niečo ako N95 alebo N99 z USA bude ideálne.
  • Svietidlo - pokojne môže byť taktické. Hlavne dostatočne silné (zase nie zbytočne) a záložné batérie + puzdro na všetko, do ktorého automaticky zídete v tme rukou. Niekto pridáva aj svetlá jednorazové chemické.
  • Záložná batéria / Power-banka - je jedno, či máte GPS, smartphone alebo chcete poháňať iný moderný e-gadget, ... To sú veci, ktoré vám budú užitočné, takže držte je dobre nabité. Bude to asi chcieť aj dlhší USB kábel.
  • Mapy a Kompasy / Buzoly - mapa mesta a bezprostredného okolia (v nepremokavom obale ideálne) bude bohato stačiť. Postačí aj menší kompas pre naozaj základné nájdenie smeru.
  • Fľaša na vodu a filtračný systém k nej - mali by ste zbierať a filtrovať vodu tak, ako sa pohybujete mestom / mobilne. Aj survivalová slamka na pitie sa vám môže hodiť v týchto dňoch u kaluží pod.
  • Jedlo - pri krízi a s životom zberača budete páliť kalórie ako nič, takže musíte zodpovedajúcim spôsobom jesť (loviť myši - stačí pár desiatok paštét a máte jedla, čo chcete, holuby a podobné veci asi zvládne jesť málokto, ale keď to dokážete, tým lepšie pre vás) . Určite neberte nič konzervovaného a zaváraného (štvrtina váhy je voda a ďalšia štvrtina obal). Snažte sa zostať u tukov (3 kg na tri dni je až-až) namiesto rezancov (6 kg v rovnakej energii). Nespoliehajte na to, že nájdete moc jedla. Skôr hlodavcov a ľudských "hladovcov".
  • Vaše osobné dáta je dobré mať v zálohe aj digitálne na pamäťovej karte alebo USB disku.
  • Povrazy - stále má aj dnes čo povedať starý dobrý Paracord.
  • Super-lepidlo
  • Spork - ak máte pocit že je pre vás nevyhnutný. Nahradí ale dva aj tri jedálenské nástroje zároveň, takže nám užitočný rozhodne pripadá, nakoniec, niečo a nejako jesť musíte?
  • Veci na založenie ohňa - oheň je potreba z viacerých dôvodov, ale každému je jasné, že priťahuje pozornosť a tým skôr v noci. Jeden-dva zapaľovače, vetru-vzdorné zápalky a kresadlo bude ažaž.
  • Veci na ústnu hygienu - dentálna hygiena je dôležitá a to tým skôr v situácii, kedy ste na tom s príjmom potravy na nič a jete všeličo, čo by ste inak nevzali do pusy. Predtým si ľudia zuby čistili sadzami, takže ich smelo napodobnite. Je škoda si kvôli zrovna tomuto detailu (tj. nečistiť zuby) zarobiť na celoživotné problémy neskôr...

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne