Doručenie pod🎄 stíhame pri objednaní do 18.12. do 12:00!

Sebaobrana diel 5 - Sebaobrana žien a detí

28. dubna 2020Rady a tipyRojek LukášČas čítania 16 minútPrečítané: 1068x

Hoci ma napadá hneď niekoľko žien, na ktoré by si mali všetci muži na svete dávať pozor, väčšina žien, dievčat, ale aj detí je v obrovskej nevýhode proti hroziacemu riziku zo strany agresora. Navyše útoky na túto skupinu sú spravidla úplne iného charakteru než útoky na mužov. Tu nehrá rolu šarvátka v krčme kvôli miestu pri bare, kdeže. Tu ide väčšinou o niečo iné, čo smeruje sebaobranu do iných rozmerov.

Žena pri tréningu boxu

Ako je to teda so sebaobranou u žien? To by som vám rád priblížil v tomto článku. Keďže sa jedná o trochu niečo iné, rád by som tu zopakoval niektoré veci z minulých článkov tohto seriálu. Preto sa pozrieme na právne ustanovenia nutnej obrany. Čo myslíte, má žena nejaké výhody, alebo je to úplne rovnaké? Ďalej si povieme, čo by so sebou mali ženy nosiť na dennej báze. Povieme si, ako by mala vyzerať stratégia pri možnom útoku a čo robiť, keď dôjde na najhoršie. Na konci sa okrajovo povenujeme sebaobrane detí. No čaká nás toho veľa, takže sa poďme vrhnúť na vec.

Motívy útokov na ženy

Ako som už spomenul v predchádzajúcich riadkoch, útoky na ženy mávajú iné podtexty než útoky na mužov. Kým muži sa nepohodnú v krčme, pohádajú napríklad práve kvôli žene alebo sa stanú cieľom skupinky, ktorú práve napadlo, že by mohli niekoho zbiť, u žien to býva iné. Samozrejme, tiež sa môžu pohádať, tiež môže ísť o vyeskalovanú situáciu, ktorá vznikla z úplnej prkotiny tak, ako to vieme my muži.

Ak sa pozrieme na genetickú výbavu, ženy sú menšie, majú oveľa menej svalovej hmoty a sú tým pádom aj slabšie. Evolúcia po ženách nechcela, aby lovili, chránili jaskyni alebo viedli vojny. Chcela po nich, aby sa starali o rodinu a zachovali tak ďalší chod populácie. Je teda úplne logické, že sú ženy oveľa častejšie obeťami lúpežných prepadnutí, útokov so sexuálnym podtextom, domáceho násilia alebo bohužiaľ stále častejšieho znásilnenia.

V Českej republike je každý deň znásilnená jedna žena

Túto smutnú štatistiku dopĺňajú čísla, ktoré hovoria, že sa množstvo týraných a sporných žien stále zvyšuje. Inými slovami, keď ste žena, musíte sa vedieť brániť oveľa viac. Jasne, ženy sú od prírody v niektorých veciach múdrejší, vedia lepšie komunikovať a vycítiť. To však nemusí vždy pomôcť. Skrátka je potreba vedieť sa brániť, a to všetkými možným prostriedkami. Od prevencie, cez komunikáciu až po odvrátenie násilia. Než sa pozrieme na určité rady a príklady, ako je to vlastne so zákonom a ženami?

Priaznivejšie zákony, alebo nie?

Rovnako ako u mužov aj u žien platia ustanovenia o nutnej obrane. To hovorí, že čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo stále trvajúci útok či hrozbu, sa nepovažuje za trestný. Sebaobrana však nesmie byť celkom zjavne neprimeraná útoku. Čo to znamená? Ak vás niekto napadol a vy sa budete brániť aj napríklad neprimerane, zákon bude stáť za vami. Samozrejme záleží na množstve rôznych faktorov.

Ale späť k otázke: Sú zákony pre ženy miernejší? Nie sú. Zákony platia rovnako pre každého občana. Avšak pri skúmaní celej situácie, ak sa dostane do rúk orgánov verejnej moci, sa prihliada k najrôznejším okolnostiam, ktoré môžu byť označené za poľahčujúce. To samozrejme platí aj u mužov, ale u žien sa k nim prihliada na základe indispozícií viac. Poľahčujúca okolnosť je napríklad stres, uľaknutie a vlastne aj to, že sa jedná o ženu. Ak je to žena s dieťaťom, jedná sa o ďalšiu poľahčujúcu okolnosť, pretože bránite seba aj dieťa, ktoré sa samo brániť nemôže. Ak vás zaujíma, kde sú tieto poľahčujúce okolnosti zapísané v zákone, musím vás sklamať. Jedná sa len o demonštratívny výpočet, v zákone presne stanovené nie sú. Záleží na sudcovi a obhajcovi, ako si s týmito okolnosťami poradia. Môžu konať na základe judikatúry, teda rozsudkov, ktoré prebehli v minulosti.

V praxi sa potom vďaka poľahčujúcich okolnostiam môže z úplne zjavne neprimeranej obrany stať neprimeraná, alebo sa na ich základe môže znížiť prípadný trest.

Čo so sebou do kabelky či vrecka?

Nechcem znieť sexisticky, ale je všeobecne uznávanou pravdou, že ženy potrebujú obranné prostriedky viac než muži. Preto nie je žiadna hanba, keď si so sebou do kabelky žena či dievča pribalí nejakú tú vychytávku, aby ukázala útočníkovi, že nie je úplne fajn v sebe mať 2 000 000 voltov, alebo očnú sliznicu plnú korenistého spreja. Myslite teda na seba ale aj na svojich blížnych, keď niekam idete a využite niektoré z nasledujúcich prostriedkov:

Korenistý sprej

Skladná a veľmi užitočná pomôcka, ktorá dokáže zvrátiť priebeh celého útoku. Korenisté spreje po stlačení poistky uvoľní stlačenú tekutinu, ktorá vytryskne až na vzdialenosť niekoľkých metrov. Verte, že tu tekutinu nechcete mať ani na ruke, nieto v očiach. Je dôležité si držať odstup od potenciálneho útočníka. Korenistý sprej držať v jednej ruke blízko pri tele, v línii očí, aby ste vedeli, kam mierite. Druhú ruku majte mierne pokrčenú smerom k útočníkovi. Pevný postoj, nohy na šírku ramien a vo vzdialenosti jedného kroku. Teraz útočník vie, že to myslíte vážne. Tento postoj je skvelý pre prípadné použitie korenistého spreja. Stále si držte odstup minimálne dva metre. Ak by k vám urobil rýchly krok, najskôr musí prekonať natiahnutú ruku, preto sa nedostane ku korenistému spreju tak rýchlo, ako by chcel, a vy môžete konať.

Elektrický paralyzér

Paralyzéry pre mňa nie sú nikdy na prvom mieste, pretože na ich použitie ste nútení prísť s útočníkom do kontaktu, na rozdiel od korenistého spreja. Avšak sú veľmi efektívne a stále sa zmestia do kabelky. Kondenzátor nabitý na prasknutie čaká na stlačenie poistky, aby uvoľnil často aj niekoľko miliónov voltov. Takýto šok má na organizmus protivníka obrovský vplyv. Opäť odporúčam držať si čo najväčší odstup. Jednu ruku majte napnutú pred sebou a druhú pripravenú s paralyzérom. Je dobré, aby páchateľ nevidel, čo držíte v druhej ruke. Inak by mohol sústrediť svoj útok práve na paralyzér. Nemusíte sa báť, že by paralyzér prebil do vás. Proti tomu sú poistené.

Osobný alarm

Toto zariadenie, osobný alarm, môže vyzerať napríklad ako prívesok, ktorý ste dostali od priateľov. Ľahko sa zavesí na kabelku a batoh, kde pôsobí pomerne vkusne. Ak príde nebezpečenstvo, stačí za alarm zatiahnuť, tým sa rozpojí poistný obvod a zariadenie začne vydávať veľmi vysoký a nepríjemný zvuk. Spolieha sa na to, že tento zvuk spôsobí uľaknutie páchateľa a poskytne priestor pre útek do bezpečia.

Ako sa správať a na čo si dať pozor?

Rovnako, ako som radil v druhom článku [2. časť] tohto seriálu, najlepšou sebaobranou je prevencia pred možným rizikom. Vhodný výber trasy, chodenie v skupinke a tak ďalej. U žien to platí opäť dvojnásobne. Sú bohužiaľ jednoduchším cieľom pre prípadných útočníkov. Na ulici sa vyhýbajte dlhým telefónom a snažte sa sledovať okolie, aby ste mali prehľad. Ak by ste snáď zaznamenala niečo, čo sa vám nepáči, prejdite na druhý chodník, alebo zmeňte trasu. Ponúka sa používanie MHD, čo je často dobrá voľba. Odporúčam si sadať blízko k vodičovi, ale nie chrbtom k dverám. Zároveň chodievajte na MHD včas, nečakajte zbytočne v nočných hodinách dvadsať minút na zastávke. Ak viete, že budete čakať, čakajte napríklad vo večierke či podobnom mieste.

Ak idete autom, neberte stopárov a nezastavujte len tak niekomu. Môže sa jednať o pascu. Ak budete potrebovať zviezť, čo je samo o sebe zlá varianta, sústreďte sa na manželské páry, mužov s deťmi, ženy. Nikdy nehovorte, kam idete, najskôr je nutné dozvedieť sa, kam idú oni. Vždy sa snažte dostať z ľudí čo najviac informácií.

Pokiaľ sa jedná o situáciu, keď k vám má prísť napríklad opravár alebo techník, nebuďte sama doma, alebo pôsobte dojmom, že doma sama nie ste. Funguje zapnutie rádia alebo televízie v inej miestnosti. Alebo napríklad utišovanie hlasitosti konverzácie s tým, že manžel spí po nočnej. Ak sa tieto možnosti neponúkajú, navoďte dojem, že každú chvíľkou očakávate napríklad brata, priateľa, manžela atď. Je nutné do tejto stratégie zapojiť aj deti, ak je to potrebné.

Stratégia obrany

Ak všetky preventívne opatrenia zlyhali a vy ste sa ocitla v situácii, kedy musíte čeliť situácii, keď sa cítite ohrozená, je nutné zachovať chladnú hlavu a premýšľať. Ženy sú všeobecne lepšie v deeskalácii situácie a upokojenia. Na rad teda prichádza psychologická sebaobrana.

Psychologická sebaobrana

V tejto časti je nutné dobreodhadnúť situáciu a zvážiť zámery osoby , s ktorou máte konflikt. Je agresívny? Len tak pláca, alebo to myslí vážne? Pil, mal drogy? To všetko sú faktory, ktoré menia situáciu. Ako som spomenul, ženy sú v tomto ohľade vynaliezavejší. Správny tón komunikácie, a predovšetkým ukážka toho, že sa nebojíte, je lepšia, než pozerať do zeme a niečo si brblať pod fúzy. Veľmi dôležitý je pevný a sebaistý postoj, ktorý dá najavo, že ste sebaistá a že máte situáciu pod kontrolou. Skúšajte si podobné konverzácie v skupinkách, trénujte ich.

Fyzická sebaobrana

Hoci na ňu nikto nechce ani pomyslieť, môže na ňu dôjsť. Tu je dobré mať pri sebe obranný prostriedok, napríklad taký, aký som spomínal vyššie. Ak ste sa ocitla v tejto situácii, je nutné brániť sa všetkým dostupným. Kopte, pretiahnite ho kabelkou po hlave, kričte o pomoc.

Nemyslite si, že ak budete pasívni, útok prestane, alebo nebude tak hrozný. To je jedna z najväčších chýb.

Pamätajte na stabilný postoj, útočte na triesla, slabiny, oči, krk, uši. Škrabkajte a hryzte. Nebojte sa toho. Snažte sa dostať sa zo zovretia a čo najskôr utiecť preč do bezpečia. Pri úteku kričte o pomoc a hneď ako to pôjde, zavolajte ju. Nezabudnite zvážiť všetko okolo seba, aj dáždnik alebo kabelka sú veľmi dobré improvizované obranné prostriedky. Lepšie je samozrejme pri sebe mať priamo obranný prostriedok.

Ako a čo precvičovať?

Minulý článok [4. časť] bol o bojových športoch, umeniach a systémoch, ktoré sa hodia pre sebaobranu. U žien to nie je inak. Sústreďte sa predovšetkým na bojové systémy a semináre, ktoré vás dokážu čo najlepšie pripraviť na to, čo na vás môže čakať vonku na uliciach. Zlepšite svoju fyzickú kondíciu, ale aj psychickú silu nacvičovaním rôznych stratégií a situácií.

Našťastie si mnoho ľudí uvedomuje situáciu, v ktorej sa ženy pri útoku ocitajú. Preto sú lekcie a semináre zamerané len pre ženy. Tu sa lektori sústredí na výhody, ktoré ženy majú, ukazujú, ako jednoduchými princípmi zneškodniť útočníka. U žien neprichádza do úvahy použitie páky na kĺbový systém. Tu sa spolieha na moment prekvapenia, žiadny útočník totiž nečaká, že bude žena vzdorovať takým spôsobom. Rýchly úder na nos či oči tak môže celú situáciu zvrátiť a poskytnúť čas na útek a privolanie pomoci. Preto odporúčam každej žene, s ktorou niečo podobné riešim, navštívte aspoň raz či dvakrát podobný seminár. Mnoho z nich napríklad prebieha vonku na ulici, aby bolo prostredie čo najviac reálne. To sú skúsenosti na nezaplatenie. Ideálne je navštevovať podobné semináre pravidelne.

Sebaobrana u detí

Tohle téma je trochu zvláštne. Deti by sa nemali dostávať do situácií, ktoré by vyžadovali sebaobranu. Bohužiaľ situácia je samozrejme iná. Nemôžeme dať dieťaťu na prvom stupni základnej školy do aktovky paralyzér a korenistý sprej. Ich neschopnosť obrany je jeden z dôvodov, prečo existujú školské družiny a škola nekončí v päť popoludní, kedy v zimnom čase môže byť už tma. U detí to je predovšetkým na rodičoch. Správna výchova a neustále opakovanie pravidiel o nemluveniu s cudzími ľuďmi, nenastupovaniu k nikomu do auta či neotváraniu nikomu, koho nepoznajú. Naviac je moderná doba, preto deťom bez váhania kúpte telefón a aktivujte sledovanie polohy. Naučte ich chodiť bezpečnou a stále rovnakou cestou, komunikovať s vami každé zdržanie či dorazenie domov. To sú absolútne nevyhnutné základy, ktoré sú pre bezpečie potrebné. A ak by sa snáď malo nedajbože niečo stať, nech utekajú, zavolajú vám, volajú o pomoc. Za mňa je beztak dôležité, aby ich do určitého veku do školy niekto doviedol a rovnako tak aj zo školy. Nezabúdajte s nimi tiež hovoriť. Môžete sa dozvedieť o podivnom pánovi, čo chodí na ihrisko, alebo o niekom, kto za nimi už dvakrát išiel až k vchodu do domu. Rovnako tak o násilníkovi z vyššej triedy, ktorý robí problémy.

Nic nepodceňujte

Tým sme zhrnuli ďalšiu tému, ktorá je pre sebaobranu veľmi dôležitá. Či už sa jedná o ženu alebo o dieťa, nikdy nič nepodceňujte. To sú chyby, ktoré si môžete vyčítať celý život.

V ďalšom článku sa dozviete, ako je to s nosením zbrane a čo vlastne zákon dovoľuje. Tým tento seriál uzavrieme, ale nebojte, čaká nás ich ešte veľa. Zatiaľ sa lúčim, ďakujem za pozornosť a pamätajte: Stay SAFE

Odporúčané produkty

Seriál o sebaobrane

  1. Úvod, ako to vidí zákon
  2. Tipy pre efektívnu sebaobranu
  3. Neprimeraná obrana
  4. Najvhodnejšie bojové športy
  5. Sebaobrana žien a detí (práve ste dočítali)
  6. Sebaobrana strelnou a expanznou zbraňou
Odporúčané produkty
Autor článku
Lukáš Rojek
Lukáš je dlhoročným nadšencom do outdooru a military. Jeho záľubu v chladnej a palné zbrane doplňuje športom a získavaním nových skúseností. V našom Magazíne sa sústredil ako na ľahšie témy, tak i na tie komplikovanejšie. Momentálne ho môžete vidieť na našom YouTube kanáli, kde Vám predstavuje naše produkty.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne