Sekera je priateľom človeka už tisíce rokov. Najstaršie dochované nástroje, ktoré boli sekere podobné, majú vek 8000 rokov. Vtedy však sekery boli kusy opracovaných kameňov. Do podoby, ako ich poznáme dnes my, boli transformované o tisíce rokov neskôr, kedy sa začali sekery používať hlavne ako sečné zbrane, ktoré s obľubou používali napríklad Vikingovia alebo Kelti.
Keď sa presunieme späť do dnešnej doby, tak zistíme, že sekera je hojne využívaný nástroj naprieč profesiami. Najviac ju používajú drevorubači, ale veľmi často je využívaná napríklad v rezbárstve alebo v mäsiarstve. Tiež pre hasičov je to nástroj, ktorý neodmysliteľne patrí k jeho výstroji.
Pretože každá profesia má na sekeru určité špecifiká, vzniklo viac druhov sekier, na ktoré sa teraz pozrieme.
Každá sekera sa skladá z hlavy a z poriska, Ktoré tvoria rukoväť nástroja. Porisko býva väčšinou drevené, ale môžeme sa tiež stretnúť s poriskom z kompozitu.
Je to sekera používaná pre budovanie campu, ale skvelú prácu odvedie tiež treba okolo rodinného domu. Pripravíte s ňou drevo na veľký táborový oheň a zvládne sťať aj stromy s menším priemerom. Veľkosť poriska sa pohybuje od 45 do 70cm. Hmotnosti univerzálnych sekier sú s veľkým rozpätím, práve vďaka svojej univerzálnosti. Váha sekier sa pohybuje okolo 1000g, ale môže sa vyšplhať aj na 1,5-2kg.
Ako už názov napovedá, toto by mala byť jasná voľba v prípade, že chcete sekeru vhodnú do batohu. Sekera perfektne zastane prácu štiepania dreva na oheň, ale nezľakne sa ani Sťatia malých Soušek alebo osekávania konárov. Camp s ňou asi nepostavíte, ale prístrešok určite zvládne.
Veľkosť poriska býva kvôli skladnosti menšie. Pohybuje sa okolo 30-40cm a váhovo do 700g.
U štiepaciej sekery je asi využitie úplne jasné. Líši sa od klasickej sekery hlavne váhou hlavy, ktorá býva aj niekoľko kilogramov. Na rozdiel od klasických sekier nebýva tak ostrá - používa sa skôr tupšie ostrie.
Sekera vhodná pre opracovávanie dreva. Využijú ju najviac tesári alebo nadšenci, čo radi vyrezávajú. Táto sekera sa vyznačuje hlavne tým, že ju môžete držať hneď za hlavou, ľahko sa s ňou manipuluje a býva veľmi ostrá. Dĺžka poriska sa pohybuje okolo 50cm a váhovo sa pohybujeme okolo 1kg.
Sekera sa zdá byť veľmi multifunkčným nástrojom, ale než ju tak začneme používať, musíme si uvedomiť, že tým znížime jej funkčnosť alebo životnosť.
So sekerou by sa nemalo:
vrhať - výnimkou sú vrhacie sekery, priamo na to určené
Sekať do hliny či piesku - na tento účel sú určené napríklad vojenské lopatky alebo krompáče
Sekať mäkké klince - zničíte tým celé ostrie sekery
Páčiť klince - môže prasknúť porisko, ktoré je týmto namáhané a na účely páčenia nie je prispôsobené
Pracovať vo vode - sekera potom ľahko podlieha korózii
Rozbíjať tvrdé predmety - sekera nie je kladivo! Zabiť so sekerou kolík ku stanu alebo niečo přiklepnout nie je problém, ale silnejšie údery hlava sekery nemusí vydržať a môže prasknúť. Výnimkou sú štiepacie sekery, ktoré sú tomu prispôsobené.
Sekera je perfektný pomocník na chatu i do domácnosti, to je nesporné, je ale nutné ju brať so sebou do prírody? Ak vyrážate naľahko alebo ste vyznávači ultralight, určite odporučím miesto sekery zabaliť nejaký odolnejší nôž, Ktorým možno naštiepať drevo do drievkača a pomocou dreveného polienka aj sťať chudé sušičky na prístrešia.
Ak vám nevadí väčšia váha sekery alebo sa pripravujete stavať nejaké robustnějšie prístrešie alebo budovať camp, bude pre vás sekera vynikajúci pomocník. Rovnako tak, ak viete, že medzi stavbou vám zostane veľa času, môžete ho skúsiť využiť k nejakému rezbárskému výtvoru a vyrezať si lyžičku alebo napríklad obracačku. Precvičíte sa v základných zručnostiach a vyrobené nástroje vám urobia radosť.