📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať slnečné okuliare?

10. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 567x

Slnečné okuliare chránia vaše oči pred škodlivými UV lúčmi, znižujú únavu očí v jasných podmienkach a chránia vaše oči pred poletujúcim neporiadkom a ďalšími problémami. Nájdenie správneho páru je kľúčové pre váš komfort a zdravie, či už šoférujete auto alebo ste vášnivý turista.

Žena s nákupnými taškami v prírode so slnečnými okuliarmi

Moderný človek sa bez dobrých a spoľahlivých slnečných okuliarov určite nezaobíde, pretože má tendencie zdržiavať sa aj na miestach, kde by to pre neho bolo po čase neznesiteľné / vyslovene nezdravé.

Väčšina moderných slnečných okuliarov ponúka 100% ochranu pred UV lúčmi, čo je vec, ktorú nájdete vždy vytlačenú na ich tele / visačke / štítku / sklách. Tiež toto logo umiestňujú výrobcovia na obal.

Typy slnečných okuliarov

  • Slnečné okuliare pre voľný čas - najlepšie pre každodenné nosenie a rekreačné aktivity. Slnečné okuliare pre voľný čas sú skvelé pre to, keď potrebujete ochrániť oči pri svojich rekreačných aktivitách ľahšieho rázu. Ochránia vám je pekne pri jazde na bicykli do práce aj po meste. Nie sú ale vytvorené pre náročnejšiu záťaž vo voľnom čase a v akčnejšom prostredí dozaista dôjdu vzápätí úhony.
  • Slnečné okuliare športové - tieto sú navrhnuté pre aktivity ako je behanie na horách, turistika, jazda na bicykli, ... športové okuliare sú typicky veľmi ľahké a dobre sadnú a drží za všetkých aktivít. Ideálny spoločník pre svižnejšie akcie. Lepšie rámčeky a šošovky sú často aj viac odolné na fyzické poškodenie, ako slnečné okuliare pre voľný čas. Športové slnečné okuliare tiež typicky majú chytľavé a priľnavé tvarované nosové prepážky a konca okuliarových rúčok. A to prečo? Aby vám držali pekne na nose aj vtedy, keď sa potíte. Často tiež disponujú vymeniteľnými šošovkami, takže sa dajú upraviť na konkrétne svetelné podmienky vždy.
  • Slnečné okuliare na ľadovce - ako napovedá ich meno, tak sú špecificky navrhnuté pre ochranu vašich očí od intenzívneho svetla vo vysokých výškach a svetla odrážajúceho sa od snehu a ľadu. Majú zvyčajne možnosť sa uzavrieť / rozšíriť (resp. je to podľa výrobcu vymeniteľná extenzia, nádstavec okolo nich) tak, aby vám slnečné lúče blokovali aj zo všetkých strán okolo očí.

Aké majú moderné slnečné okuliare vlastnosti?

  • Polarizované šošovky - čo sa týka polarizovaných šošoviek, tak tie majú výrazne zredukované odrazy a odlesky svetla. Je to dôležité hlavne vtedy, keď milujete vodné športy alebo ste na ne špeciálne citliví. Niekedy reagujú s farbivom a vrstvami v sklách auta a vytvárajú slepé miesta a znižujú čitateľnosť LCD panelov. Keď na to narazíte, tak zvážte zaobstaranie zrkadlových slnečných okuliarov (odrazové krytie na nich) ako proti-léskovú alternatívu.
  • Foto-chromatické šošovky - ide o typ, čo sa sám stmavuje podľa intenzity okolitého svetla. V praxi to znamená, že tieto šošovky sa stmaví na jasných miestach a naopak, zjasní v tme. Majú ale niekoľko zádrhelov: predne, tento proces trvá dlhšie v chlade a mraze a nefunguje to počas jazdy autom, pretože UVB lúče nepreniknú jeho sklom.
  • Vymeniteľné šošovky - niektoré typy slnečných okuliarov majú šošovky, ktoré sa dajú odstrániť a vložiť sem iné rôznych farieb. Dá sa teda všetko vždy "vytuniť" na potreby vašich konkrétnych aktivít vždy. Asi jediná rozumná možnosť pre úplne rozdielne svetelné podmienky, prostredie a situácie.

Čo je u moderných slnečných okuliarov priepustnosť / VLT?

U nás sa stretnete najčastejšie so slovným spojením "priepustnosť viditeľného svetla" a na západ od našich hraníc zase s VLS / Visible Light Transmission. A vyjadruje to zhodne objem svetla, aký sa dostane skrz vaše šošovky až do vašich očí, pričom sa udáva v percentách. Priepustnosť svetla ovplyvňuje to, akú má priepustná vrstva na okuliaroch hrúbku, farebný odtieň, ďalšie funkcie (polarizácia, ...), ... Tu sú všeobecné rady pre základnú orientáciu:

  • 0 - 19% VLT: ideálne do jasných slnečných dní.
  • 20 - 40% VLT: dobré pre všeobecné a univerzálne nasadenie.
  • 40+% VLT: najlepšie sú do zatiahnutého prostredia a oblastí s nízkym svitom.
  • 80 - 90+% VLT: takmer čisté a sú vhodné pre veľmi tmavé priestory a noci.

Aké majú moderné slnečné okuliare farby?

Farba šošoviek ovplyvňuje opäť to, koľko z viditeľného svetla dopadne do vášho oka. Tiež to, ako dobre vidíte ďalšie farby a prirodzene aj to, ako kontrastné všetko bude.

  • Tmavšie farby (hnedá, šedá, zelená) - sú ideálne pre každodenné nosenie a väčšinu outdoorových aktivít. Tmavšie farby sú tu také preto, aby sa zredukovali odlesky a znížila námaha očí v stredných až jasných situáciách. Sivé a zelené šošovky neskreslia farby, ale hnedé to ľahko urobiť môžu.
  • Svetlejšie farby (žltá, zlatá, ružová, ...) - tieto farby zase excelujú od stredných až do horších podmienok. Sú super pre lyžovanie, snowboarding a ďalšie snežné športy. Poskytujú vynikajúci dojem hĺbky a zvyšujú kontrast vo zradných svetelných podmienkach. Ľahšie s nimi tiež rozoznáte objekty a celkovo sa vďaka nim bude zdať okolie jasnejšie.
Hnedé slnečné okuliare položené na stole

Už keď si vyberáte slnečné okuliare online sa dá z ich popisku zvyčajne zistiť všetko dôležité a k tomu ešte niečo navyše - napríklad že konkrétny model je určený stredným až väčším typom hlavy / tváre. Niektorí (logicky drahší) výrobcovia a produkty dokonca ponúkajú a dodávajú rámčekov a skiel viac a vy si ich potom zostavíte podľa chuti.

Aké majú moderné slnečné okuliare ochranu / krytie šošoviek?

Čím sú určité slnečné okuliare drahšie, tým väčšia je šanca, že majú ďalšie špeciálne krycie vrstvy. Môže to zahŕňať ochranu pred vodou, povrch proti poškriabaniu (vyššiu odolnosť), proti-hmlistý (anti-fog) povrch do vlhkých alebo extrémne náročných podmienok (žiadna kondenzácia tým pádom).

Zrkadlové krytie je reflexná vrstva nanesená na niektoré okuliare zvonku a znižuje odlesky tým, že odrazí späť väčšinu tu zachyteného svetla. Zrkadlové krytie spôsobuje, že sú objekty tmavšie, než sú, takže sa to musí kompenzovať ideálne svetlejšími sklami.

Z čoho sa pri moderných slnečných okuliarov vyrábajú šošovky?

Materiál použitý pri výrobe vašich slnečných okuliarov ovplyvní ich priepustnosť a čistotu, váhu, odolnosť a cenu:

  • Sklo - ponúka superiornú optickú čistotu a nemenej dokonalú odolnosť proti poškriabaniu, však za to zaplatíte väčšou váhou a veľmi vysokou cenou. Tiež sklo vám po dopade / ťuknutí o kameň má tendencie sa úplne rozbiť alebo poškodiť známym "pavučinovým" štýlom.
  • Polyuretán - poskytuje mimoriadnu odolnosť na dopad a fyzické poškodenie a super je aj optická čistota. Navyše je to materiál ohybný a ľahký, preto ale pomerne drahý.
  • Polykarbonát - má tiež výbornú odolnosť na dosah a veľmi dobrú čistotu. Je lacný a ľahký, ale viac trpí na poškriabanie.
  • Akryl - lacná alternatíva na polykarbonát. Najlepší je pre okuliare, čo používate len občas a nie vytrvalo. Má horšiu vytrvalosť dokonca aj proti polykarbonátu, je síce stále s pomerne čistým obrazom, ale je tu proti sklu a polykarbonátu predsa len aj isté skreslenie obrazu.

Z čoho sú u moderných slnečných okuliarov rámčeky?

Vybrať si dobrý rámček u slnečných okuliarov je rovnako dôležité ako optiku, pretože je to práve on, kto má hlavné slovo ohľadom toho, ako vám bude tento model sedieť (komfort, výdrž a bezpečnosť posedu).

  • Kov - dá sa ľahko upraviť a menej prekáža vo vašom viditeľnom poli. Je drahší a vydrží menej ako iné typy ale a nie je ani dobrý pre akcie s častými impakty. Nezabúdajte ani na to, že sa kov môže zahriať nepoužiteľne vtedy, keď ich necháte vnútri rozpáleného auta. Dnes sa dá naraziť na zliatiny hliníka, ocele, titán, ... to opäť ovplyvní ako výdrž, tak aj cenu.
  • Nylon - nylon je materiál lacný a odolnejší ako kov. Niektoré nylonové rámčeky majú aj extra odolné verzie pre športy. Tieto rámčeky sa ale nedajú nijako upraviť, pokiaľ teda nie sú priamo z výroby
  • Acetát - táto varianta plastu je populárna najmä u vysoko štýlových okuliarov. Dá sa zohnať viacero farebných variácií. Nie sú ale tak ohybné a milosrdné proti nárazu. Nie sú preto odporúčané pre vysoko aktívne akcie ako je šport.
  • Polyméry z ricínového oleja (semená ricínu obyčajného) - sú ľahké, vytrvalé, nie sú založené na nafte a bezpochyby poteší všetky zelene zmýšľajúce osoby.

Tipy na výber správnych slnečných okuliarov

Na záver ešte pár tipov pre skúšanie nových slnečných okuliarov:

  • Rámčeky by mali sedieť dokonale na vašom nose a ušiach, ale pocitovo nikde nedrieť ani nič neprepichovať.
  • Váha slnečných okuliarov by mala byť distribuovaná rovnomerne medzi ušami a nosom.
  • Rámček by mal byť natoľko ľahký, aby nedochádzalo k zbytočnému treniu v kontaktných bodoch.
  • Vaše obočie by sa rámčeka nikdy nemalo dotýkať priamo.
  • U okuliarov z kovu alebo drôtu budete môcť upraviť ich posed ľahkým zatlačením na rámik v oblasti mosta alebo spánkov.
  • Držadlá na nos sa dajú tiež trochu ohnúť - smerom od seba alebo k sebe.
Autor článku
Petr Hájek
Petr rád trávi čas v prírode, obvykle ako turista. Rád skúša nové veci z oblasti prežitia a to nielen v prírode, rád testuje nové produkty a objavuje nové značky, ktoré vstúpia na trh s produktmi pre prežitie. Jeho životné krédo je: "Aj ten najhorší deň v lese je stále lepšie ako ten najlepší deň v práci!".

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne