RigadMagazínAko vyprať a starať sa správne o vaše horolezecké lano
Ako vyprať a starať sa správne o vaše horolezecké lano
9. března 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 15 minútPrečítané: 1028x
Horolezecké lano je vaša životná linka medzi skalnými útesmi. Správna starostlivosť o neho je teda kritická pre vašu bezpečnosť a tiež pre to, aby u vášho produktu bola jeho potenciálna životnosť čo najväčší. Uvedomovať si ale, kedy je správny čas lano nahradiť, je rovnako dôležité.
Vaša bezpečnosť pri lezení je práve vaša zodpovednosť. Ani ten najlepší článok alebo video nemôže nahradiť vašu vlastnú prax. Spočiatku ale určite nejazdite a nelezte príliš náročné trasy. Tiež sa uistite, že cvičíte správne techniky a pod skúseným horolezcom.
Aby ste zo svojho horolezeckého lana dostali takpovediac všetko, uistite sa, že poznáte nasledujúce:
Ako horolezecké lano správne prať a čistiť: Umývajte ho vždy ručne vo vašej vani s vodou a čistiacim prípravkom na laná, nikdy nepoužívajte vašu práčku alebo agresívne mydlá.
Ako vaše horolezecké lano správne skladovať: voľne uložené v ochrannom obale pre vaše horolezecké lano je tá najobvyklejší cesta.
Ako vaše horolezecké lano správne skontrolovať: musíte ho pravidelne preverovať na akékoľvek porezanie, odlúpnuté časti, odreniny, ploché miesta, ... tým, že ho celé necháte prejsť svojou rukou.
Ako u vášho horolezeckého lana opraviť menšie poškodenie materiálu: možno tiež odseknúť koniec lana, keď je to blízko k jednému z koncov.
Kedy je správny čas vaše horolezecké lano poslať na dôchodok: buďte v tejto veci úplne nekompromisní a okamžite vaše lano nahraďte, ak budete mať najmenší pochybnosti o jeho integrite. Horolezecké laná majú radikálne rozdielnu dobu života podľa toho, ako moc na ňom leziete a v akých podmienkach ho používate. Ako všeobecná pomôcka sa ale dá povedať, že keď leziete párkrát za mesiac, tak by vaše lano malo vydržať asi tak 1-3 roky.
Aké veci s vaším horolezeckým lanom robiť a aké nie: držať vaše lano bez uzlovitých miest a jeho ukladania do obalu sú dobré veci. Stúpanie na neho alebo vyskakovať príliš tvrdo a s prílišnými odrazy nie sú.
Ako horolezecké lano správne prať a čistiť?
Napriek vašim najlepším snahám v rámci jeho udržania v čistom stave, je potrebné si uvedomovať, že aj napriek tomu sa vaše horolezecké lano zašpiní. Keď spozorujete, že sa vaše ruky alebo snáď rukavice stávajú od lana čiernymi, tak je na čase ho vyčistiť. Keď to urobíte, tak mu zaistíte opäť optimálny výkon a môže to dokonca predĺžiť aj jeho životnosť. Ale pozor! Nikdy vaše horolezecké lano neperte len tak v práčke, vždy ručne!
Čo na vypranie horolezeckého lana potrebujete?
Vaňu alebo hlboké vedro.
Pre dané lano nutný čistič alebo jemné mydlo.
Teplé počasie.
Ako teda vaše horolezecké lano vyprať správne?
Naplňte vaňu teplou vodou. Pozor, teplou, nie horúcou.
Pridajte čistiaci prípravok. Môžete vaše lano prať aj len tak vo vode. Pokiaľ je ale vaše horolezecké lano naozaj mimoriadne špinavé, tak nezostane, než pridať aj pre vaše horolezecké lano špecifický a odporúčaný prací prípravok (nasledujte inštrukcie na jeho obale o odporúčanom dávkovaní). Môžete tiež pridať štipku jemného mydla, nikdy ale agresívne detergenty.
Vložte ho do umývací nádoby. A tu ho prepracujte rukami, pričom sa snažte, aby tu bolo celé lano v pracom prípravku. Tiež si celé vaše horolezecké lano preberte medzi prstami, nech viete, či tam nie je nejaký potenciálny problém.
Dôkladne preperte. Vylejte vodu a potom vaňu znovu naplňte s čistou vodou pre vyplákanie lana. Toto opakujte, kým voda nebude čistá.
Kompletne usušte. Lano rozložte na uterák alebo zaveste cez sprchový držiak / sprchu a nechajte dosušiť. Nedávajte vaše horolezecké lano nikdy priamo na slnko. A uistite sa aj o tom, že ako ho uschováte, tak je dokonale suché.
Tip: Keď vaše horolezecké lano vložíte do sieťovaného vrecka / tašky, tak keď ho takto vyperiete, môže to zabrániť tomu, aby sa zauzlovalo.
Dosiahnuť svoj vytýčený cieľ a dôležitý medzník cesty je dôležitý okamih pre každého člena výpravy. Ale nezabúdajte, že zďaleka najväčší podiel zranení sa odohrá u lezenia práve pri návrate. Nepodceňte to teda!
Ako vaše horolezecké lano správne skladovať?
Keď nešplháte, tak je dôležité správne skladovať vaše horolezecké lano. Jedna z najpoužívanejších a najjednoduchších ciest je obal / vrecko / taška na lano. Táto taška má dva účely: poskytuje praktickú cestu, ako lano skladovať, keď sa nepoužíva a tiež ho drží od špiny a hliny, keď šplháte.
Ako lano vložiť do obalu na lano?
Otvorte obal na vaše horolezecké lano a rozbaľte jeho integrovanú celtu.
Vezmite jeden koniec lana a priviažte ho ku slučke / oku na integrovanej celte.
Rozložte lano do hromady umiestnenej na tejto malej celte.
Keď sa dostanete k ďalšiemu koncu lana, tak ho priviažte k ďalšiemu oku na obale na lano (obvykle je jeden rozdielnej farby ako druhý, takže nie je problém koniec hneď uvidieť aj z diaľky).
Zložte najprv okraje celty okolo rozloženého lana a potom lano úplne vložte do vrecka.
Uzavrite ochranný obal na vaše horolezecké lano pomocou zipsu.
Keď potom nabudúce vyrazíte do prírody za lezením, tak všetko, čo stačí urobiť, je vziať ochranný obal na lano so sebou. Keď už leziete po skale, tak sa snažte držať čo najväčšiu časť z lana na celte a nie na zemi v hline.
Ďalšie tipy pre uchovávanie vášho horolezeckého lana
Vedľa skladovania vášho horolezeckého lana v ochrannom obale je pre horolezecké laná niekoľko ďalších vecí, ktoré je dobré mať na pamäti:
Držte je v chlade a suchu.Skladujte vaše horolezecké lano v oblasti, ktorá je suchá a chladná. Keď nemáte ochranný obal na horolezecké lano, tak ho zmotajte a zaveste ho na nejaký čap, hák alebo na iný povrázok prevlečený celým lanom.
Vyhýbajte sa Slnku. Nikdy nenechávajte vaše horolezecké lano vonku na slnku po dlhšiu dobu. Len slnenie od toho, ako deň za dňom leziete, asi nezapríčiní jeho poškodenie, ale príliš veľa Slnka problém bude. Pokiaľ ho necháte niekde na Slnku celé dni, tak to lano môže poškodiť a skrátiť mu výrazne životnosť. Keď je vašw horolezecké lano vybielené od Slnka, tak zvážte jeho náhradu.
Vyhýbajte sa horúčave. Neskladujte vaše lano v extrémnom teple ako trebárs v aute v horúcom letnom dni. To môže poškodiť jeho vlákna.
Buďte opatrní okolo chemikálií. Silné kyseliny (ako napríklad tá batériová) sú pre vaše lano (aj vás) extrémny hazard. Vyhnite sa im preto za každú cenu. Tiež opatrne, keď vaše horolezecké lano skladujete v aute vašom alebo cudzom, prípadne v pivnici doma pod.
Ako horolezecké lano správne skontrolovať?
Je dôležité prezerať a kontrolovať vaše horolezecké lano pravidelne a často, aby ste čo najskôr uvideli potenciálne problémy. Pred začatím akejkoľvek horolezeckej seanse teda:
Pozrite sa dobre na vaše horolezecké lano a prejdite ho rukou po celej dĺžke počas toho, ako ho vybaľujete.
Pozrite sa a cíťte aj prsty každý centimeter lana na akékoľvek záseky, odreniny, sekcie s rozmäklým stredom alebo sekcie s podozrivo plochým stredom, ...
Mierne trenie alebo špinu u vášho horolezeckého lana nie je problém. Keď ale vidíte alebo cítite, že táto oblasť je akosi extrémne veľká (alebo sú tu podobné zárezy, fľaky a seky), tak musíte zvážiť, či nenastal dobrý čas na to, aby ste svoje horolezecké lano dali na dôchodok.
Ako u vášho horolezeckého lana opraviť menšie poškodenie materiálu?
Ak je poškodená len malá oblasť a je dosť blízko k jednému alebo druhému konci vášho horolezeckého lana, tak možno postihnutú časť jednoducho odrezať a zvyšok lana používať naďalej. Urobiť to možno takto:
Odrežte lano ostrým nožom, asi tak 30 cm nad postihnutou sekciou.
Použite zapaľovač v rámci natavenia čerstvo odrezaného lana, a to na sekciu, ktorú hodláte zachovať.
Zapamätajte si tiež to, koľko ste z lana asi odrezali, takže o koľko teda bude kratší (treba si to napíšte na jeho obal). Tiež si uvedomte, že ak má vaše lano indikátor presného stredu, tak ten teraz bude trochu mimo.
Ak ešte stále váhate, či sa zameriate skôr na vysokohorskú turistiku alebo vysokohorské lezenie po skalách, tak siahnuť v tejto veci vedľa jednoducho nemožno. Oboje je náročná a nesmierne zábavná činnosť v outdooru. Nakoniec, môžete sa venovať obom a rozhodnúť sa vždy až na mieste v závislosti na počasí.
Kedy je správny čas vaše horolezecké lano poslať na dôchodok?
Bohužiaľ, vaše horolezecké lano nevydrží naveky. Ak ste ho nedávno prezerali a našli ste extrémne rozštiepené miesto alebo snáď zárezy alebo ploché miesta, tak je na čase vážne zvážiť jeho odstúpenie z funkcie. Problém je, že človek nikdy nevie úplne dokonale, kedy k tomu presne dôjde a či je lano už nebezpečné. A keďže je to váš krk tam hore, tak v tejto veci radšej neriskujte a odložte lano v prípade akýchkoľvek väčších pochybností.
S týmto spomenutým, tu sú isté hrubé hranice, kedy vaše horolezecké lano poslať na dôchodok:
Po obrovskom páde alebo inom poškodení: okamžite.
Po častom každotýždennom používaní: tak do 1 roka.
Po pravidelnom používaní (niekoľkokrát mesačne): 1-3 roky.
Po občasnom používaní (raz mesačne): 4-5 rokov.
Po vzácnom používaní (1-2 ročne): 7 rokov.
Nikdy nepoužité: 10 rokov.
Pri každom vášom horolezeckom lane by ste mali mať preto poznačené nielen dátum nákupu, ale tiež to, ako a kedy bolo používané (táto frekvencia sa u väčšiny ľudí mení v rámci sezóny, zranení a pod.) A tiež koľko pádov už absolvovalo. Zďaleka to najlepšie, čo v tejto veci môžete urobiť, je mať u každého malý zápisník a doň značiť výlety a ďalšie dôležité dáta.
Aké veci s vaším horolezeckým lanom robiť a aké nie?
Ak chcete z vášho horolezeckého lana dostať čo najviac, tak zvážte tieto tipy ako pripomienku vecí dobrých a zlých:
Aké veci s lanom robiť?
Rozmotajte nové lano. Ak vaše nové horolezecké lano neprišlo špecificky označené ako pripravené na použitie ("Ready to use"), tak ho musíte správnym štýlom rozmotať. Držte ho, ako by to bola špulka s lanom a nechajte partnera zatiahnuť za lano cievky, nech sa tu hromadí na náhodnej hromade. To pomôže vyhnúť sa zamotaniu a zauzlovaniu.
Otočte lano správne, nech sa nevlní.Ak je vaše horolezecké lano pokrivené, skrútené a vlniace sa pri lezení, tak ho nechajte visieť voľne a rozmotajte / natočte ho vašou rukou správne.
Použite u vášho horolezeckého lana ochranné vrecúško. Medzi jednotlivými horolezeckými akciami svoje horolezecké lano skladujte v ochrannom obale, nech sa nepoškodí.
Použite u vášho horolezeckého lana celtu na jeho ochranu. Keď šplháte, tak používajte v obale malú vstavanú horolezeckú ochrannú celtu, nech udržíte lano mimo hlinu pri lezení. Väčšina obalov na horolezecké laná je má vstavané.
Všetko okolo lana si píšte.Zaznamenajte si všetky akcie a veci, ktoré ste s daným horolezeckým lanom absolvovali, špeciálne pády.
Aké veci s lanom nerobiť?
Dávať nylon na nylon.Tento kontakt prepaľuje ochrannú sieť okolo lana aj horolezecké lano samotné. Mali by ste sa vyhnúť hlavne dvojici lán bežiacich skrze tú samú časť u karabíny. A nikdy nenechajte hornú časť lana bežať priamo skrze očká.
Šliapať na vaše horolezecké lano.Toto doň zbytočne zapracováva hlinu, ktorá ho môže poškodiť.
Zasahovať vaše horolezecké lano mačkami a cepínami. V prípade, že idete po ľade, tak máte ešte ďalšiu starosť na svojich pleciach.
Zlé zlaňovanie a napínanie lana. Aj rýchle zlaňovanie a napínanie môže opáliť ochranný obal okolo vášho horolezeckého lana. Ničíte ho a navyše máte aj horšiu kontrolu nad ním, čo je tiež nežiaduce.
Táto webová lokalita používa súbory cookie, aby vám poskytla čo najlepší zážitok. Kliknutím na tlačidlo Rozumiem nám umožníte prispôsobiť obsah a zlepšiť funkčnosť stránky. Bez vášho súhlasu nebudeme môcť plne prispôsobiť obsah vašim potrebám, čo môže ovplyvniť niektoré časti e-shopu (napríklad YouTube, Inšpirácie a ďalšie). Ďalšie informácie a správu svojich preferencií získate kliknutím na Nastavenie. Safety Agency, s.r.o., IČ: 287 85 606
Analytické
Tieto súbory cookie anonymne ukladajú informácie o tom, ako si prezeráte a používate našu webovú lokalitu. Pomáhajú nám lepšie pochopiť, čo sa našim zákazníkom páči a kam by sme mali smerovať.
Marketingové
Tieto súbory cookie nám pomáhajú optimalizovať reklamu smerovanú na náš e-shop, aby bola čo najefektívnejšia a aby sa náš obchod mohol neustále rozvíjať a zlepšovať.
Personalizované
Vďaka týmto súborom cookie môžeme prispôsobiť reklamu a ponúkať vám len produkty, o ktoré máte záujem.