Tiež sa s radosťou vydáte na nejaký ten výlet do zimnej prírody a ste nadšenci pre horskú turistiku? A vedeli ste, že stratiť sa v zimnej krajine nie je nič neobvyklé a stať sa to môže aj tým skúsenejším turistom? Ako sa správne vybaviť na zimnú túru a čo robiť v prípade, že sa znenazdajky vychýlite zo svojej trasy a stratíte svoj smer? Ako sa pokúsiť prežiť v zimou a mrazom premorenej prírode? Tak presne tým sa budeme teraz zaoberať a pozrieme sa aj na základné techniky prežitia v zime. Najlepšie je byť vždy dobre pripravený, pretože nikdy neviete, čo sa vám pri vašom výlete môže prihodiť!
Za zimnú sezónu sa v prírode stratí veľa turistov. Väčšinou býva na vine veľká premenlivosť počasia, ktoré sa dokáže meniť naozaj z minúty na minútu, a potom tiež to, že mnoho ľudí bohužiaľ preceňuje svoje možnosti a schopnosti, načo sa často vydávajú aj tam, niekedy aj úplne nechcene, kde by bežný turista nemal čo hľadať. Zlé na tom je, že veľa ľudí často nemá ani páru o základných pravidlách, ako sa na takú turistiku vybaviť, a ako sa za sťažených zimných podmienok v divokej prírode správať. Nezriedka sa stretnete napríklad v horách s ľuďmi, ktorí sa vydajú na výšľap v úplne nevhodnom oblečení, napríklad v džínsach a topánkach vhodných skôr na mestské pochôdzky než horskú turistiku. Tak by to ale byť určite nemalo, pretože v zimnom období a mrazoch sa ľudské telo veľmi ľahko a rýchlo podchladí. Zima je vskutku nemilosrdné ročné obdobie, ktoré s nami rozhodne zľutovanie nemá, a preto je potrebné tomu čeliť s rozumom.
A ako sa vlastne v zime stane, že tak ľahko človek zmení smer svojej cesty bez toho, aby chcel? V horách je to vôbec jednoduché. Počasie je tam veľmi nevyspytateľné a aj keď je zrovna krásne a slniečko vás hreje do chrbta, za niekoľko sto metrov to môže byť úplne inak. Zrazu sa ocitnete v hmle, kde nevidíte ani na krok a zísť z vopred naplánovanej cesty potom nie je nič, čo by sa nemohlo stať komukoľvek za takej nepriazne počasia. Môže vás tiež postihnúť snehová víchrica, ktorá veľmi rýchlo zakryje vychodené stopy a celú krajinu zahalí pekne rýchlo do snehovej pokrývky. Potom nie je vôbec ťažké sa stratiť aj v lese, v ktorom si myslíte, že to poznáte ako svoje topánky.
Ako už bolo spomenuté, to, ako idete na výlet oblečení, hrá tiež veľkú úlohu vo vašich šanciach na prežitie, keď sa náhodou stratíte. Ak sa vydáte vo vychádzkovej obuvi a ľahkej bunde, vaše šance na prežitie klesajú, než vás niekto nájde. V takom oblečeniu vám hrozí celkom určite podchladenie a potom je len otázkou malého časového úseku, že na to podchladenie zomriete. Ako ísť teda oblečený na zimný výšľap? Najlepším spôsobom, ako sa obliecť, aby vám bolo príjemné teplo, ale aby ste sa stále mohli prirodzene pohybovať, je princíp vrstvenia oblečenia. Začínate od funkčného prádla a ďalej nabaľujete ďalšie vrstvy podľa potreby, až po vrchnú ochrannú vrstvu. Majte na pamäti, že vrstvu oblečenia je vždy možné vyzliecť, takže keď budete mať o jednu navyše, jednoducho ju zložíte. Voľte kvalitné outdoorové nepremokavé oblečenie a protišmykovú obuva tiež nezabudnite na rukavice, šatku a pokrývku hlavy, pretože práve hlavou uniká tepla najviac.
Nezabudnite na batoh, v ktorom ponesiete turistickú mapu (v prípade, že sa vám vybije telefón s navigáciou, papierová mapa sa vám rozhodne nevypne), zásobu tekutín, nejaké ľahké jedlo alebo občerstvenie pre doplnenie energie, náhradné ponožky a oblečenie. So sebou je dobré mať vždy plne nabitý mobilný telefón, pre nutnosť privolania pomoci. Baterku alebo čelovku majte tiež na pamäti, pretože ak sa stratíte, môže sa záchranná akcia pretiahnuť aj do nočných hodínalebo horšie, aj na niekoľko dní. Samozrejmosťou sú doklady a lieky, ak nejaké užívate, ale rozhodne by som nevynechala vreckový nôž a cestovnú lekárničku. A píšťalka! Tá by nemala chýbať. Kladiete si teraz otázku, prečo preboha takú nutnosť, ako je píšťalka? Vôbec to nie je zbytočná vec, ale skvelá pomôcka, ak sa stratíte. Nie, naozaj vám nebude slúžiť ako hudobný nástroj, ktorým si vzniknutú situáciu spríjemníte. Má oveľa podstatnejšiu úlohu, ak sa stratíte. Píšťalku vaši záchrancovia počujú totiž oveľa lepšie, než len volanie o pomoc, a pomôže im udať smer k vám. No a nakoniec zápalky, kresadlo a zapaľovač. Tu snáď nemusím vysvetľovať, k čomu poslúži. Vždy je lepšie mať viac možností, ako urobiť oheň, ak by niektorá z metód zlyhala. Môžete tak siahnuť po ďalšej a mať lepšiu istotu v tom, že oheň skutočne založíte.
Vybavenie a oblečenie by sme mali. Sú ale ešte ďalšie veci, ktoré by ste pred vaším dobrodružstvom nemali zabudnúť urobiť. Ešte, než sa na výlet vydáte, je dobré zistiť si kontakty na horskú službu, ak idete do hôr. Takou starou novinkou je aj aplikácia záchranka, ktorú možno využiť v prípade potreby pomôcť. Výhodou tejto aplikácie je, že vás sama lokalizuje a pre záchranárov je tak jednoduchšie vás nájsť. Vám sa tým tiež zvyšujú šance na prežitie v mrazivej prírode. Vždy dajte niekomu vedieť, kam sa chystáte vyraziť. Ak by ste sa dlho nevracali, ten človek, ktorý vie, kam ste sa vydali, môže kontaktovať záchranárov. Nikdy nepreceňujte svoje sily a v horských oblastiach obzvlášť. Čo sa vám z počiatku môže zdať ako jednoduchý cieľ, sa môže počas okamihu zmeniť na boj o holý život.
Pár dobrých rád, ako prežiť v zimnej krajine, pre vás máme. Keď už sa do tej ťaživej situácie dostanete, samozrejme zavolajte ihneď pomoc a snažte sa predovšetkým udržiavať aktívni. Nie je horšej chyby, ktorej sa môžete dopustiť, ako keď si ľahnete a budete spať, vaše telo nebude vytvárať toľko tepla, ako keď ste v pohybe. Dajte si ale pozor na to, aby ste sa príliš neprehriali, čo by viedlo k vyššiemu poteniu, a to naozaj nie je práve ideálny stav, čakať v prepotenom oblečeniu pri teplotách pod bodom mrazu na svoju záchranu. Ak vám dôjdu zásoby jedla, poobzerajte sa vo vašej blízkosti po niečom na jedenie. V zimnom období je bohužiaľ situácia, čo sa prírodných surovín týka, o poznanie ťažšia, ale nájsť nejaké plody určite môžete. Zamerajte sa na šípky alebo smrekové ihličie, to by nemal byť problém nájsť aj v zimnej prírode. Čo sa týka zásob vody, ak vám dôjdu, môžete využiť snehu, ktorý rozpustíte treba svojim telesným teplom. A určite nie je na zahodenie postaviť si malý prístrešok napríklad z vetiev, ktorý vás ochráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia a pomôže vám tiež udržiavať teplo. U prístrešku dbajte na to, aby ste ho nestavali zbytočne veľký a nestavajte ho pod stromami, u ktorých môže hroziť vyvrátenie alebo padanie ťažkých konárov. Ak je na blízku nejaká jaskyňa, môžete sa ukryť tam. No, a nakoniec to najdôležitejšie, založte si oheň, ktorý vás zahreje, pomôže vás ochrániť pred divokou zverou a môžete si na ňom uvariť aj čaj z nazbieraných surovín.
Prežiť v zimnej prírode nie je vôbec žiadna sranda. Je to jedna z najhorších možných situácií, ktorá môže nastať. Je mrazivé počasie, vďaka ktorému hrozí človeku podchladenie až smrť. Nemáte k dispozícii dostatok prírodných surovín pre doplnenie energie. Dokonca aj pre záchranné zložky je situácia oveľa ťažšia ako záchranné akcie za pekného letného počasia. Preto ak sa niekam vydávate, je dobré poznať aspoň tieto základy, vďaka ktorým nemusí nakoniec celý príbeh končiť vôbec zle. Či už sa chystáte kamkoľvek do divokej prírody, hoci na jednodňový výlet, vždy by sa mal človek správať s rozumom, byť adekvátne vybavený a zbytočne nepreceňovať svoje sily. Ešte raz stručne nakoniec: dobre sa obliecť, mať aspoň základné vybavenie, poznamenať si kontakty a mať aspoň základné povedomie o technikách prežitia v prírode. Kvalitné vybavenie do zimnej prírody ponúkame v našom e-shope, tak sa mrknite, treba by sa vám niečo na cesty mohlo hodiť!