📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čo by mal každý lovec vedieť o svojom svietidle, čelovke a lucerne?

19. dubna 2022Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 7 minútPrečítané: 372x

Vreckové alebo aj prenosné svietidlá, ľudovo baterky, sú tu s nami už približne od konca 19. storočia, kedy s nimi prišiel vynálezca menom Joshua Lionel Cowen z American Eveready Battery Company. Odvtedy sa aj v tomto segmente prirodzene mnohé zmenilo.

Stručná história vreckových svietidiel

Do konca 19. storočia si človek potme mimo domova mohol posvietiť tak maximálne petrolejovou lampou, ešte skôr zapálenou (napríklad lojovou) lúčou. Čo síce znie romanticky, ale je to aj nebezpečné. Alebo si mohol zapáliť klasický táborák, ale ten je statický a na lov si ho so sebou skrátka nevezmete.

Jedna z typov vreckových svietidiel

Na československom trhu bolo za socializmu k dispozícii len pár modelov, lebo aj tu platilo, že všetci mali rovnako. Príliš veľa ste toho teda na výber nemali. Nasledovali 90. roky, ktoré síce priniesli trochu väčší výber, ale zdroj svetla bol stále rovnaký - a síce drobná žiarovka s 10mm závitom s napätím 2,5 až 12 V, ktorá ale príliš veľkú životnosť nemala. Svetelný výkon volfrámových vákuových žiaroviek bol cca 10 lm/W a baterky, ktoré nimi boli vybavené, mali stále relatívne značnú spotrebu.

Odporúčané produkty

K určitej zmene došlo o niečo neskôr, keď klasické žiarovky začali nahrádzať tie halogénové. U tých bola účinnosť asi dvojnásobná. No a len relatívne nedávno sa začala presadzovať ďalšia inovácia, a síce LED žiarovky, ktoré majú veľmi vysokú účinnosť. Respektíve oveľa vyššie ako klasické žiarovky, ktoré poznáme z minulosti. Tie sú totiž skôr než svetelným zdrojom zdrojom tepelným. Len 1 % dodanej energie sa totiž premení na svetlo, 99 % na teplo. U LED žiaroviek by to malo byť cca 13 % oproti 87 %.

Lucerna, ktorou sa svietilo kedysi ale furt sa dá svietiť aj teraz

Vývoj na americkom trhu

V Spojených štátoch, respektíve anglosaskom svete, sa baterky vyvíjali trochu inak ako u nás. Okrem klasických plastových svietidiel tu boli k dispozícii väčšie hranaté svietidlá so šesťvoltovou batériou a využiť sa dal aj legendárny plynový lampáš značky Coleman. Tak tomu bolo do konca 80. rokov.

Jednou z noviniek, ktoré zmenili americký trh, bol model MityLite od spoločnosti Pelican Products, ktorý bežal na dve mikrotužkové (AAA) batérie a bol prekvapivo vodotesný. Následne, roku 1988, sa na trh dostali aj baterky značky SureFire, ktoré boli poháňané lítiovými batériami, boli kovové, mali väčšiu svietivosť ako všetky dovtedy dostupné alternatívy a už na prvý pohľad vyzerali ako vojenská výbava.

Dnešné taktické vreckové svietidlá

Dnešné taktické vreckové svietidlá ponúkajú úplne iný komfort ako staršie a tradičnejšie baterky. Napríklad sú odolnejšie, pretože sú poväčšinou vyrobené z kovu. Zároveň dobre vyzerajú, čo ale nie je ich zásadná prednosť – každý má iný vkus. Dôležitejšie je, že bývajú odolné voči pádu, poveternostným vplyvom a korózii.

Taktické vreckové svietidlo

Čo sa týka svietivosti, ponúka väčšina dostupných modelov minimálne 200 lúmenov. Predstavte si, že by klasická žiarovička s 10mm závitom musela byť minimálne dvadsaťwattová, aby im stačila. Vďaka vysokej svietivosti s nimi môžete jasne vidieť aj vzdialenejšie predmety - a to na vzdialenosť aj viac ako stovky metrov.

Výhody LED žiaroviek

O jednej výhode LED žiaroviek v porovnaní s tými klasickými sme si už niečo povedali, ale tá rozhodne nie je jediná. K tým ďalším patrí neporovnateľne vyššia životnosť, uvádza sa až 25-násobok životnosti žiarovky. A vzhľadom na to, že žiarovka väčšinou praskne zhruba do roka, mal by vám LED svetelný zdroj vo vašom vreckovom svietidle vydržať asi štvrťstoročie. Čo prirodzene ukáže až čas...

Voľte lítiové batérie

Ďalšou výhodou moderných LED svietidiel oproti tradičným baterkám je prechod na iné zdroje energie. Klasické ceruzkové batérie oproti tým dnešným lítiovým nedokážu udržať toľko energie a navyše pokiaľ nie sú nabíjacie, môžete ich využiť raz a potom vyhodiť, čo zároveň nie je úplne ekologické riešenie. Lítio-iónové batérie sú síce drahšie, ale súčasne sa samy prakticky nevybíjajú, a tak pri ukladaní energie do nich v priebehu mesiacov neprichádzate takmer o žiadnu kapacitu.

A čo čelovky?

Čo sa týka čeloviek, sú lovci prirodzene jednou z hlavných skupín zákazníkov. Veď ich činnosť – či už práca alebo koníček – prebieha hlavne potme. Našťastie sú možnosti v tejto oblasti prakticky neobmedzené. Výhodou čeloviek je predovšetkým fakt, že pri love môžete mať voľné obe ruky a napriek tomu mať kedykoľvek dosť svetla. Čelovky sú malé a ľahké a navyše dokážu osvetľovať presne tie miestá, na ktoré sa práve pozeráte.

Mnohé modely sú vybavené niekoľkými úrovňami bodového svetla a tiež niekoľkými úrovňami reflektorového svetla a vybrať si tak môžete medzi úzkym a širokým lúčom v rôznych intenzitách podľa aktuálnych potrieb. Bývajú odolné voči vode, pádu a prachu a tak môžu byť skutočne dokonalým spoločníkom do terénu.

Lucernové svetlá sú stále obľúbené

Stále obľúbené sú aj svetlá v tvare lucerny, ktoré môžete postaviť na zem, zavesiť na háčik alebo jednoducho držať v ruke. Sú viacúčelové a aj lovci ocenia to, že často svietia vo všetkých smeroch, napríklad keď potrebujú dostatok svetla pri príprave miesta na nocovanie. Prípadne na zbalenie po spánku veľa skoro ráno. Niektoré lucerny sú dokonca dodávané s difuzérom, ktorý dokáže stlmiť vydávané svetlo a tak zaistiť nenápadnosť nositeľa pri love zveri.

Z ďalších špeciálnych druhov svetiel je možné menovať tie, ktoré sa pripevňujú na okraj čiapky alebo už sú v ňom dokonca zabudované, prípadne svetlá, ktoré je možné upevniť na poľovnícke topánky, napríklad model Bootlamps od Sneaky Hunters.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne