Začína jar a spoločne s jej príchodom bude potrebné vymeniť aj zimnú výbavu za inú, vhodnejšiu do teplejších mesiacov. Ako je to vlastne so spacákmi a karimatkami? Ktoré z nich sú do jarného ročného obdobia tou vhodnou voľbou? Na trhu je v dnešnej dobe nepreberné množstvo spacích vakov aj karimatiek vyrobených z najrôznejších materiálov a nie je tak divu, že človek môže stráviť aj hodiny nad ich výberom. My sa teraz na túto problematiku zameriame a pokúsime sa v tomto článku zacieliť na vhodné spacáky aj karimatky pre jarné obdobie.
V prvom rade je veľmi dôležité ujasniť si, pri akej aktivite budem spací vak využívať, či napríklad pri kempovaniu alebo ho budem nosiť na pešie túry. Prečo je to tak dôležité? Keď sa vydám na peší trek, potom budem sledovať každý gram, ktorý budem musieť so sebou nosiť a naopak, keď idem niekam autom, bude mi celkom jedno, akú váhu spacák bude mať. Vďaka tomu, že si toto ujasníme, si perfektne vyfiltrujeme, aký materiál, z ktorého je spacák vyrobený, budem preferovať.
Dnešný trh ponúka buď páperové spacáky, alebo spacie vaky so syntetickými výplňami. Páperovú variantu by som do jarných mesiacov už nevolila. Po prvé majú spacáky s páperovou vyplňou ťažšiu nosnosť, a navyše sú náročné na údržbu. Perie totiž saje vlhkosť a ak sa dobre nevysuší, potom stráca svoju výhrevnosť. Budem počítať s tým, že s príchodom jari chcem byť viac aktívnejší, budem podnikať rôzne pešie treky, výlety na bicykli, a tak budem chcieť, aby bol spacák čo najľahší a bol mi tak čo najmenšou záťažou. Tiež budem od spacáku očakávať, aby sa čo najľahšie udržiaval, pretože sa nebudem chcieť zdržiavať zdĺhavým procesom sušenia pri prípadnom prevlhnutí. Všetky tieto kritériá bude určite spĺňať spacák, ktorý má syntetickou výplň.
Syntetická výplň je veľmi jednoduchá na údržbu. Taký spacák je ľahko prateľný. Ak prevlhne, veľmi rýchlo ho usušíte a tiež vďaka syntetike môžete počítať s nízkou hmotnosťou spacieho vaku. A to je práve to, čo pri vašich jarných pobytoch v prírode určite oceníte.
Rozdiel medzi týmito spacákmi je najzásadnejší v tom, že kým múmiový spacák vám vďaka kapucni, ktorá sa dá stiahnuť, ochráni pred chladom aj oblasť hlavy, dekové spacie vaky sú v tejto časti voľné. Tu je voľba čisto na vás, čo preferujete viac. Z osobnej skúsenosti viem, že múmiový spacák využijete oveľa viac pri táborení pod šírym nebom. Ak však máte istý príbytok a nebudete vystavení vonkajším vplyvom, iste vám postačí spacák dekový.
Ďalším dôležitým faktorom, podľa ktorého budete svoj nový spací vak vyberať, je jeho teplotný komfort. U jarného spacáku považujem za dostačujúci teplotný komfort od -5 °C do 7 °C, ale je to veľmi individuálne a opäť bude záležať na tom, kde spacák mienite využívať. U spacích vakov by mali byť uvedené výrobcom vždy teploty, do ktorých je onen spacák ešte vhodný použiť a kedy už je to na hranici. Väčšinou sa stretnete u spacáku s tromi uvedenými teplotami a my si vysvetlíme, aký vlastne majú význam.
Čo znamenajú teda rôzne hodnoty teplôt, s ktorými sa na spacích vakoch stretnete, sme si vysvetlili. Teraz si stačí len vybrať ten správny, ktorý vám poskytne teplotný komfort v jarnom období, kedy sú teploty ešte často veľmi premenlivé a tiež chladné. Výber spacáku podľa teplotného komfortu teda rozhodne nepodceňujte a voľte ho s rozvahou.
Nakoniec je tu ešte pár detailov, ktoré by mal každý kvalitný spacák mať. Sú to detaily, ktorých si už pri výbere mnoho z nás nevšíma, ale svoje dôležité funkcie pre komfortné spanie majú tiež, a tak je dobré týchto pár detailov tiež sledovať.
Nepremokavosť je celkom jasná. Tú vám zaistí napríklad nepremokavá membrána Gore-Tex. Zipsy, ktoré sú opatrené légiou čiže pruhom látky cez zips, fungujú ako tepelný izolant. Ak zipsy opatrené légiou nie sú, je pravdepodobné, že teplo, ktoré si v spacáku vyrobíte, vám práve zipsom, ktorý nie je opatrený légiou, unikne. A nakoniec tu máme takzvané teplé švy. Teplé švy sa neprešívajú skrze vrstvy, ako tomu je u studených švov, a tým pádom nimi opäť neuniká zo spacáku teplo.
Ani výber tej pravej karimatky by nemal byť len tak. Karimatka totiž v kombinácii s dobrým spacákom vie zabezpečiť dostatočný komfort pre dobrý spánok, ktorý je najmä po aktívnych výkonoch dôležitý. Možno sa budete čudovať, ale aj karimatka vám dokáže dobre zaistiť teplo. Akú karimatku teda vybrať do jarného obdobia?
Aj karimatka skvele funguje ako tepelný izolant. Teraz už len opäť rozmyslieť, kde tú svoju budete najčastejšie využívať a kúpiť ju. Ako sa ale vyznať v tom, ktorá bude najvhodnejšia do jarných teplôt, ktoré sa pohybujú niekedy aj okolo nuly? Pri výbere karimatky sa zamerajte na hodnotu R, ktorá vám presne udáva jej tepelný koeficient. Čím vyššia hodnota R je u karimatky udávaná, tým viac sa hodí do chladnejšieho počasia. Ak teda teraz vyberáme jarnú karimatku, mali by sme sa sústrediť, aby hodnota R bola aspoň 2 až 3,5. Takáto karimatka bude skvele slúžiť aj v chladnejšom počasí, ktoré ešte na jar často býva.
Každá z týchto karimatiek má svoje pre a proti, ostatne ako každé vybavenie. Na samonafukovacej karimatke sa určite vyspíte oveľa kvalitnejšie než na klasickej penovej, avšak nie je úplne vhodná do každého terénu. Ak už dopredu viete, že vás čaká výlet skôr do kamenistých končín, potom zvoľte radšej starú klasiku. Čo sa váhy týka, vyhráva karimatka penová, ale na druhú stranu sa zase budete prať s jej skladnosťou. Jedinou možnosťou, ako ju možno totiž nosiť, je zloženú na batohu. Oproti tomu je karimatka samonafukovacia veľmi dobre skladná a dnešný trh už ponúka aj nafukovacie karimatky s nízkou váhou.
Obstaranie nového vybavenia niekedy býva naozaj veda, a to najmä ak vám záleží na vašom komfortu aj pri potulkách divokou prírodou. Pokiaľ sa ale výber kvalitného vybavenia povedie, potom vás čaká skvelý a ničím nerušený pobyt v prírode. A čo je viac, než sa zobrať na niekoľkodňový výlet do prírody a vychutnávať si ho plnými dúškami. Jarné obdobie je pre tieto výlety ako stvorené!