📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vyrobiť improvizovaný filter na vodu a čo od neho očakávať

3. června 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováČas čítania 10 minútPrečítané: 1233x

Jednou z najzákladnejších potrieb k tomu, aby bol človek schopný prežiť, je aj okrem iného voda. Ak jej ľudské telo nemá dostatok, dôjde k dehydratácii nášho organizmu, čo môže viesť aj k úmrtiu. Vodu na prežitie teda nutne potrebujeme, to je celkom jasné. Môže sa však stať, že sa práve ocitnete v situácii, kedy budete potrebovať využiť prírodného zdroja vody, pretože vám práve došli vaše zásoby. Keď už sa vám podarí vodu nájsť, tak si ale nie ste tak úplne istí týmto zdrojom vody a v tej chvíli je namieste nájdenú vodu prefiltrovať. Pokiaľ vo svojej výbave práve nemáte niektorý zo zakúpených filtrov, tak nemusíte vôbec zúfať. Dajú sa totiž vyrobiť aj prírodné filtre na čistenie vody. Ako a z čoho si môžete taký filter na vodu vyrobiť?

Naberanie prírodnej vody

Ako spoznať, že začínam byť dehydratovaný?

Ak začnete pri sebe alebo napríklad ostatných členov výpravy pozorovať tieto príznaky, potom zbystrite, pretože je nutné doplniť tekutiny, aby nedošlo k zlyhaniu vášho organizmu.

  • suché ústa, pocit smädu, lepiace sa pery a jazyk na poschodie
  • suchá koža a bolesť hlavy
  • únava a malátnosť
  • tmavý moč a zápcha

Tieto príznaky rozhodne nepodceňujte a hľadajte čo najrýchlejšie nejaký zdroj vody, ktorá je už v tejto chvíli pre vaše telo a prežitie nevyhnutná! Až sa vám zdroj podarí nájsť, rozmyslite si, ako ju prefiltrujete, pretože v tejto chvíli celkom určite nepotrebujete dostať do tela ešte nejaké ďalšie škodliviny a baktérie, ktoré by mohli váš zdravotný stav ešte viac zhoršiť.

Vyčistenie vody je dôležité

Niekto môže brať prefiltrovanie vody na ľahkú váhu. Možno si hovoríte, čo by sa vám asi tak mohlo prihodiť, ak sa napijete z toho potôčika, ktorý nevyzerá nejako znečistené. Lenže vo vode sa môžu vyskytovať baktérie a nečistoty, ktoré nemusia byť voľným okom vôbec viditeľné, ale vaše telo pri kontakte s nimi nebude reagovať úplne príjemným spôsobom. V tom najhoršom prípade, keď už vášmu organizmu hrozí dehydratácia a do toho príde nejaké zvracanie a hnačka, ktoré opäť ovplyvnia stratu tekutín vo vašom tele, potom sa skutočne môžete dostať aj do ohrozenia vášho života. Baktérie a škodliviny sa do vody môžu dostať rôznymi spôsobmi, napríklad fekálnym znečistením či vypustením nejakých chemikálií. Takže verte, že filtrácia vody, hoci sa na prvý pohľad môže zdať nezávadná, je skutočne pre prežitie dôležitá. V niektorých menej rozvojových oblastiach nemusí byť dokonca bezpečná ani kohútiková voda, na čo je potrebné dávať tiež pozor, pretože zvyklosť z domova vziať pohár, natočiť vodu a vypiť sa vám môže škaredo vypomstiť. V tom najlepšom prípade minimálne strávite pár dní spoločne so záchodovou misou.

Využite prírodných zdrojov

Na prečistenie vašej nájdenej vody vám skvele poslúžia aj prírodné zdroje. Stačí sa poobzerať okolo seba, tých možnosti je veľa. Tu je pár tipov, čo všetko môžete využiť na výrobu filtra.

Uhlie

Ak máte možnosť založiť si oheň, myslite včas na to, že následné uhlíky, ktoré v ohnisku vzniknú, sa vám budú náramne hodiť ako jedna zo súčastí vášho improvizovaného filtra na vodu. Vďaka tomu, že je uhlie pórovité, pomôže vám zachytiť dokonca aj niektoré baktérie, ktoré sa v znečistenej vode môžu vyskytovať. U tohto zdroja je ale potrebné naozaj myslieť veľa dopredu, pretože nejakú chvíľu bude trvať, než sa z dreva uhlíky stanú. Rozrobte si teda oheň včas, kým ešte nejaké zásoby pitnej vody máte.

Obhorené drevo, z ktorého je náhle uhlie

Mach, piesok a kamene

Áno, aj mach sa môže stať neoddeliteľnou súčasťou improvizovaného filtra na vodu. Použitie machu k prefiltrovaní vody vám pomôže vodu zbaviť tých drobnejších nečistôt. Piesok a kamenie zase znečistenú vodu zbaví tých väčších nečistôt, ktoré sa vo vode vyskytujú. Vďaka týmto prírodným zdrojom vodu dokážete vyfiltrovať od tých väčších nečistôt a baktérií. Nespoliehajte však na stopercentnú čistotu vody. Po takejto filtrácii je vždy najlepšie vodu ešte prevariť. Ak varíte vodu najmenej po dobu jednej minúty, potom varom spoľahlivo zničíte všetky škodlivé látky a baktérie, ktoré sa môžu vo vode vyskytovať.

Zostavenie vrstveného filtra

Použiť môžete nejaký sáčok alebo vak. V úplnej núdzi, ak pri sebe nič také nemáte, poslúži aj kus dutého dreva. Teraz začnete vrstviť najprv mach, potom piesok, kamene, uhlie a niekoľkokrát toto vrstvenie zopakujete. Na konci vaku uvážte čo najmenší otvor, ktorým bude prefiltrovaná voda vytekať von. Jedná sa o najvyužívanejší improvizovaný filtračný systém. Asi preto, že dostupnosť týchto filtračných materiálov je v prírode celkom bežná.

Filtrovanie cez látku

Kus látky má po ruke väčšinou každý z nás. K tomuto filtru budete potrebovať nejakú nádobu, do ktorej budete vodu cez látku filtrovať. Ideálne potom niekoľko kusov látky, ktoré položíte cez otvor nádoby a vodu cez látku, ktorá slúži ako filter, jednoducho prelejete. Pri tejto filtrácii sa však spoľahnite na to, že voda bude prečistená iba od hrubých nečistôt a je nutné vodu aj prevariť. V tomto prípade sa jedná o naozaj núdzový filter.

Filtrovanie vody odstátím

Ako ďalšiu možnosť k filtrácii vody môžete tiež vodu nechať odstáť. Počítajte však, že voda musí stáť aspoň 12 hodín a rozhodne sa touto metódou nezbavíte prípadných vírusov či baktérií. Nečistoty, ktoré voda obsahuje, sa usadia na dne nádoby a vy následne odstátu vodu pomaly prelejete do čistej nádoby tak, aby ste nečistoty, ktoré sa usadili na dne pôvodnej nádoby, nepreliali spoločne s odstátou vodou. Opäť je nutné vodu nechať prejsť varom.

Filtrácia cez vetvu

Vyrobiť si tiež môžete filter, ktorý sa bude skladať z vetvy stromu a hadičky. Na takýto filter budete potrebovať ideálne vetvičku zbavenú kôry, približne 5 centimetrov dlhú, na šírku by mohla mať niečo okolo troch centimetrov. Ďalej nejakú plastovú hadičku alebo čokoľvek tesného, čo budete môcť pripevniť na kúsok vetvy. Teraz už len bude stačiť liať vodu po malých dávkach, ktorá má byť určená na prefiltrovaní cez kúsok drievka a čistú vodu zachytávať do nádoby. Tento spôsob filtrácie je síce pomalší, ale bolo dokonca vedecky dokázané, že takto zostrojený improvizovaný filter vám dokáže vodu spoľahlivo zbaviť až 99 percent baktérií a nečistôt.

Ďalší tip na získanie pitnej vody

Vodu môžete získať v tých najkrajnejších situáciách aj pomocou odparovania. Ak sa teda nachádzate v prímorskej oblasti a došli vám zásoby, môžete trochu pitnej vody získať odparením vody morskej, teda slanej, ktorá je inak na pitie nevhodná. Bohužiaľ je tento proces celkom zdĺhavý a vyžaduje si niekoľko hodín slnečného svitu. Avšak pokiaľ ide o život, je každá rada drahá.

Dehydratácia je jednoducho prevít a ak sa vám nejakým spôsobom pošťastí predĺžiť si pobyt uprostred divočiny, ďaleko od civilizácie a zásob pitnej vody, potom môžu byť tieto rady naozaj cenné. Ak máte tú možnosť, najlepšou metódou je vždy prevarenie vody aj po vykonaní niektorých filtrácií. Prevarenie vás totiž spoľahlivo zbaví všetkých vírusov a baktérií, ktoré sa vo vode môžu vyskytovať. Uľahčiť si všetku túto prácu samozrejme môžete tým, že si zaobstaráte priamo filter na vodu, ktorý je pre filtráciu znečistenej vody priamo vyrobený a spoľahnúť sa na neho tak môžete s väčšou istotou. Dokonca si ho po prečítaní tohto článku môžete objednať v našom e-shope. Každopádne nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť poznať postupy na zostavenie niektorých improvizovaných filtrov a verím, že v divočine smädom nezomriete.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne