📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Alternatívne zdroje pitnej vody v prírode

19. listopadu 2020Rady a tipyJakubes PetrČas čítania 10 minútPrečítané: 714x

Voda je najdôležitejšia vec, ktorú vaše telo potrebuje. Môžete bez nej vydržať až tri dni, negatívne účinky dehydratácie však pocítite za menej ako jeden deň. Dehydratácia je stav, keď telo vďaka zvýšenej okolitej teplote alebo fyzickom výkone stráca zásoby vody. Či už len potením, dýchaním alebo močením, je potrebné tieto tekutiny pravidelne dopĺňať. V prípade, že ich prísun nie je zaistený v dostatočnom množstve, hrozí ďalšie komplikácie. Pociťujete sucho v ústach, horšie sa vám prehĺta a ste malátni. V konečnom dôsledku potom môžete mať problémy s dýchaním, kŕče a fatálne zlyhanie organizmu. Pri plánovaní každej túry je preto dobré si uvedomiť, koľko vody je nutné si so sebou vziať, aby ste sa do podobných problémov nedostali. Kde ale nájsť zdroje vody v prírode, ak sa dostanete do ťažkej situácie?

Rieky a potoky

Tečúca voda je najlepším vodným zdrojom kdekoľvek na svete. Vďaka prúdeniu je v nej podstatne menej mikroorganizmov než v stojatej tôni alebo mláku. V horách a podhorí sa miesto, kde môže byť potok alebo riečka, hľadá pomerne ľahko. Stačí sledovať terénne zárezy v krajine alebo sa dostať na najnižší bod údolia. V nížinách často zdroj vody prezradí bujnejšie vegetácie, urastenejšie stromy a pod. Hoci sa taká voda môže javiť ako čistá, je lepšie riadiť sa určitými pravidlami a vodu radšej pred požitím upraviť. Áno, veľa z nás už pilo krištáľovo čistú vodu z potoka v Alpách alebo Malej Fatre bez následkov, že? Ale kto vie, či kúsok proti prúdu neležal v potoku mesiac mŕtvy kamzík alebo nevykonávalo potrebu stádo kráv. Aj na to sa dá pripraviť. Stačí mať so sebou niektorý z cestovných filtrov Sawyer, ktorý jednoducho naskrutkujete na PET fľašu s nabranou vodou a môžete ju piť bez obáv z mikroorganizmov. Ak máte dostatok času, môžete vodu upraviť tým najjednoduchším spôsobom: prevarením.

Cestovný filter Sawyer Mini

Cestovný filter Sawyer Mini umožňuje získavať pitnú vodu, kdekoľvek v prírode

Rybníky, tône, kaluže

Aj tieto vodné zdroje vás môžu zachrániť pred dehydratáciou. Pri úprave vody je však potrebné postupovať obozretnejšie. Stojatá voda býva kokteilom nečistôt, baktérií a ďalších mikroorganizmov, ktoré určite piť nechcete. Ak je v nej veľa pevných čiastočiek, blata, siníc a pod., je lepšie ju najskôr prefiltrovať cez čistú vreckovku alebo inú jemnú látku. Až potom pristúpite k dôkladnejšej filtrácii, napr. keramickým filtrom alebo jej prevarení. Nutné dodať, že aj keď hnedozelenú rybničnú vodu filtrom premeníte v priezračnú tekutinu bez baktérií, neodstránite z nej pachuť rybiny alebo bahna. V prípade, že nemáte k dispozícii ručný filter, ani možnosť prevarenia, je dobré vodu dezinfikovať chemicky, napr. tabletami Katadyn.

Stojatá voda uprostred lúky pri východe slnka

Zdrojov stojatej vody býva dostatok. Nie je ale bezpečná pre okamžité pitie.

Podzemné zdroje

Získať vodu z podzemných zdrojov nevyhnutne neznamená kopať holými rukami niekoľkometrovú studňu. Všímajte si okolitého prostredia a ak sa ocitnete v terénnej priehlbine alebo na blatistom mieste, pravdepodobne tam nájdete aj podzemnú vodu. Všetko, čo musíte urobiť, je vyhĺbiť dieru cca. 1 meter hlbokú a čakať, až sa vynorí voda. Spodnú priesakovú časť je dobré obložiť plochými kameňmi, čo pomôže znížiť množstvo zvíreného sedimentu. Nazhromaždenú vodu môžete vyberať hrnčekom alebo ju nechajte vsiaknuť do kusu látky, vyžmýkajte do cestovnej fľaše a pripravte k ďalšej filtrácii.

Dažďová voda, ľad, sneh

Ak ste v hydratačnej krízi a začne husto pršať, ste zachránení! Dažďová voda je bakteriologicky čistá, má väčšinou len mierne kyslejšie pH. Chce to len trochu cviku pri jej zhromažďovaniu. Dobre nasmerovaný stanový dielec, celta, pláštenka môžu naplniť fľašu, ešus alebo inú nádobu behom pár minút. A ak nemáte zrovna nič iné po ruke, môžete rozprestrieť v daždi časti čistého oblečenia a vodu z nich potom vyžmýkať. Získavanie vody zo snehu je oproti tomu pomerne jednoduché. Jediným problémom je dostať sneh do tekutého stavu. Nie je ale najlepší nápad naplniť si ním plnú pusu a čakať, až sa rozpustí. Je to dokonca nebezpečné, pretože tým znižujete teplotu vášho tela a v konečnom dôsledku môžete dehydratáciu paradoxne ešte zhoršiť. Ďaleko jednoduchšie je naplniť snehom PET fľašu a nechať ho rozohriať telesným teplom, napríklad pod bundou. Ak vyrábate pitnú vodu rozpúšťaním snehu v ešusu na variču, vezmite na vedomie, že ak chcete získať 1l vody, budete musieť rozpustiť aj 10x viac snehu. Horolezci o tom vedia svoje. Ak máte na výber, vyberajte len čistý sneh, po odhrnutou vrchnou vrstvou, na ktorej môžu byť riasy, popolček a ďalšie nečistoty. A pamätajte, už naše babičky nás učili pravidlo: žltý sneh sa neje...

Rosa

Získavanie vody z rosy je pravdepodobne jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa dostať k bezpečnej pitnej vode. Najlepší čas na zber je skoro ráno. Jednoducho si okolo nôh omotajte handričku alebo šatku a prejdite sa v hustej vegetácii alebo vysokej tráve. Počas niekoľkých minút nazbierate do látky pár dúškov vody. Všetko, čo potom musíte urobiť, je vyžmýkať drahocennú tekutinu do fľaše.

Rastlina s kvapkami rannej rosy

Skoré ráno je najlepší čas pre zber rosy.

Dužinaté rastliny a plody

Alternatívnym zdrojom tekutín sú aj rôzne plody rastlín. V tropických krajoch sú to obľúbené kokosy, citrusy a iné dužinaté plody. V našich končinách vám dodajú tekutiny aj jablká, hrušky a ďalšie ovocie. Málokto tiež vie, že v dutých stonkách invazívnej rastliny krídlatky japonskej, rastúcej hojne aj u nás, možno po odseknutiu nájsť aj trochu vody.

Voda zo stromov?

Jednoduchou metódou je získavanie tekutín zo stromov. V tomto ohľade vyniká hlavne breza. Zber brezovej miazgy je ľahký. Nožom alebo vývrtkou urobíte do kôry stromu cca. 2 cm hlbokú dieru, do ktorej vsuniete slamku, trubičku, prípadne paličku. Po chvíli začne odkvapkávať miazga do pripravenej nádoby a vy sa medzitým môžete venovať napríklad zakladaniu ohňa. Jednoduchým spôsobom sa tak dá po pár hodinách získať aj niekoľko litrov sladkastej tekutiny, ktorú môžete bez úprav piť. Okrem toho, že s ňou uhasíte smäd, obsahuje aj vitamín C, železo, minerály, saponín a ďalšie telu prospešné látky. Najlepšou dobou na zber brezovej miazgy je skorý jar, kedy ju strom z koreňov rozvádza do púčikov a listov.

Zber brezovej miazgy

Brezová miazga je jedným z najľahšie dostupných zdrojov tekutín

Morská voda

Hoci tejto vody je v prímorských štátoch dostatok, nie je jednoduché z nej pitnú vodu získať. Technológie na odsoľovanie sú pomerne zložité a energeticky náročné. A v prípade, že chcete získať týmto spôsobom vodu ako jednotlivec v divočine, nemáte veľa vecí na výber. Pomerne jednoducho, aj keď zdĺhavo, možno vyrobiť jedlú vodu odparovaním morskej vody. Zozbierané kvapôčky páry sú už ochudobnené o ióny soli a môžete ich použiť pre doplnenie vodného deficitu.

Pár slov záverom...

Aj pri pobyte v zdanlivo nehostinnej prírode existuje niekoľko spôsobov, ako získať pitnú vodu. Je však rozumné predchádzať prípadným problémom s pitným režimom a dopredu si pred túrou, podľa jej dĺžky a počasia, pripraviť vody dostatok. Ak viete, že cestou stretnete prírodné zdroje, vezmite si so sebou cestovný filter alebo chemické tablety na čistenie vody a predídete tak krízovým situáciám. Pre výpravy po Českej republike sa dajú na portáli mapy.cz a https://www.estudanky.eu/ nájsť zakreslené studničky s informáciami o kvalite ich vody a výdatnosti prameňa.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne