Čo si so sebou zobrať, keď ideme von? Tak to je hlavná otázka, ktorú budeme riešiť asi zakaždým, keď sa niekam vydávame. Môže to byť jednodenný výlet, ale aj týždenný trek, alebo mesačná expedícia. Tak ako tak sa jedná o Outdoor, ktorému musíme svoj výber podriadiť. Ľahko by sa inak mohlo stať, že stroskotáme práve na zle zvolenom vybaveniu alebo na niečom, čo sme si so sebou ani nevzali. Takže ako a čo vybrať? To sa za okamih dočítame.
Najzákladnejším faktorom pri cestách je efektivita a pohodlie. Nemôžeme so sebou ťahať zbytočné kusy oblečenia ani iného vybavenia. Základom všetkého je však pohodlná obuv. Jej voľba musí brať do úvahy všetko - povrch, po ktorom budeme chodiť, náročnosť terénu, ale aj teplotné dispozície. Pre chôdzu po udržiavanej ceste môžeme zvoliť nízku obuv, pre vysokohorskú turistiku avšak jedine obuv vysokú. Záleží aj na tvrdosti topánok, ich materiálu a podrážke. Nie vždy je totiž dobré mať vysoké topánky s Gore-Texom. Takýto omyl nás môže stáť aj nechty na nohách. Ďalším prvkom je pochopiteľne zvyšok oblečenia. V tomto prípade sa nenechajme zlákať univerzálnymi produktami. Radšej si navrstvime viac vrstiev, ktoré môžeme postupne dávať dole, aby sme si tak udržali teplotný komfort. No, ale keď si zložíme bundu, kam ju dáme? Správna otázka.
Ako ďalší si musíme vybrať úložný priestor, kam všetko dáme. Existuje niekoľko variantov - môžeme mať klasický batoh, alebo batoh cez rameno, ktorý je v dnešnej dobe veľmi obľúbený. Predovšetkým ide o náš osobný komfort. Niekoľkodňové túry vyžadujú pevný a priestranný batoh, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj dosť ťažký. Kvôli tomu nemôže byť len cez jedno rameno. Na druhú stranu niekoľkohodinové výlety priamo nabádajú k jeho použitiu. Veľkosť a dispozíciu volíme priamo podľa danej situácie. Vždy majme na mysli, že to, čo nás musí zaujímať, je nosný systém batohu. So zvyšujúcou sa váhou by sme viac cítili, ako nás ťahá k zemi. Naopak, batoh sa musí stať našou súčasťou, aby sme sa na neho mohli kedykoľvek spoľahnúť. Myslime na naše zdravie! Nikdy by sme nemali nosiť zbytočne veľký batoh kvôli priestoru navyše. Je lepšie mať menej dobre zvolených vecí, než viac zbytočností. To nás privádza k myšlienke - aké veci sú tie dobre zvolené?
To, čo tvorí skutočnú pripravenosť, nie sú ani topánky, ani batoh. Je to ostatné vybavenie, ktoré nám pomôže zvládnuť krízové, ale aj bežné situácie. Na otázku, čo si so sebou vziať, si asi každý odpovieme trochu inak. Bude tam však rovnaké jadro, opakujúce sa s každou odpoveďou. Základom je dobrá hydratácia, tú predstavuje napríklad CamelBag, alebo správne zvolená fľaša či vodný filter pre zaistenie dostatku tekutín. Ďalej je vhodná správna orientácia, ktorú nám zaistí kompas či buzola. Nezabudnime ani na prípady núdze, pre nich by sme mali mať dobre vybavenú KPZtku. Viete, na čo sme ešte zabudli? Áno, je to nôž. Bez noža by sme sa nemali vydávať ani na krok z domu. Aj jeho voľba je nadovšetko dôležitá. Správny tvar, materiál a konštrukcia? To všetko sú otázky k ďalšiemu riešeniu, ktoré si vyžaduje viac, než jeden odsek.
Byť vybavený je termín, ktorý nesmieme ponechávať na náhodu. Nikdy by sme nemali podceňovať situácie, čo nás môžu stretnúť. To nám pomôže zvládnuť táto kategória. Nájdeme v nej všetko, čo by sme mohli na našich cestách potrebovať. Ani zďaleka nejde len o prvky, čo sme si spomenuli. Je toho viac, čo je potrebné zvážiť a čomu treba rozumieť. S tým všetkým vám veľmi radi pomôžeme. Stačí sa začítať, alebo opýtať.