📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Mulesing-free

Mulesing je kontroverzná metóda, ktorá je (žiaľ) tradične používaná pri chove oviec a spracovaní vlny. Jej cieľom je prevencia ochorenia nazývaného myiáza alebo tiež flystrike u oviec, a to predovšetkým u plemena merino. To je bolestivé, avšak rovnako bolestivý je aj samotný mulesing. Mulesing-free je postup, pri ktorom k tejto bolestivej metóde nedochádza. Hľadajte toto označenie u vášho obľúbeného výrobcu merino oblečenia!

Metóda mulesingu spočíva v chirurgickom odstránení kože okolo chvosta ovce. Tento postup znižuje vlhkosť v tejto oblasti a súčasne minimalizuje riziko množenia múch, ktoré sú pôvodcami ochorenia. Je smutné, že mulesing prebieha bez anestetík a zbytočne zvyšuje trápenie oviec, čo je predmetom kritiky zo strany ochrancov zvierat aj informovaných spotrebiteľov.

Našťastie rastie medializácia tohto problému a s ňou aj tlak na etickejší chov oviec. Mnohí výrobcovia oblečenia a vybavenia z merino vlny, z ktorých niektorí sú svojimi produktmi zastúpení aj u nás na Rigad.sk, začínajú čoraz častejšie využívať „mulesing-free“ metódy pri získavaní cenného prírodného materiálu pre ich produkty. Farmári postupne prechádzajú na metódy, ktoré znižujú riziko infekcie oviec myiázou a súčasne redukujú bolesť a stres u chovaných zvierat.

1. Chov odolnejších plemien. Niektoré plemená oviec majú prirodzenejšiu odolnosť voči flystrike ako iné. Chovatelia teda začínajú uprednostňovať práve tieto plemená, pri ktorých je nižšie riziko nákazy bez potreby bolestivých zákrokov.

2. Selektívne šľachtenie. Ďalšou možnosťou, ako menej trápiť chované ovce, je selektívne genetické šľachtenie, ktorého výsledkom môžu byť ovce s menej záhybmi na koži. Na tých sa menej drží vlhkosť, a tým sú ovce menej atraktívne pre muchy.

3. Pravidelná starostlivosť a hygiena. Častejšie strihanie a čistenie oviec, najmä na kritických miestach ich tiel, môže byť opäť vhodnou prevenciou. Síce je taký postup náročnejší na čas a o niečo zvyšuje náklady na spracovanie vlny a tým aj cenu tohto materiálu, ale jedná sa o účinné a humánne riešenie.

4. Používanie prírodných repelentov. Niektorí chovatelia na odpudzovanie múch a zníženie rizika infekcie využívajú prírodné prostriedky. Jedná sa o metódu, ktorá je oveľa menej invazívna ako mulesing a stále vysoko účinná.

Existuje hneď niekoľko certifikácií, ktoré eticky orientovaným spotrebiteľom zaručujú, že vlna v ich produktoch pochádza od chovateľov z fariem, kde sa mulesing nevykonáva. Tieto certifikácie uľahčujú výber a zvyšujú transparentnosť v odvetví. Konkrétne sa jedná o globálnu štandardizovanú certifikáciu RWS (Responsible Wool Standard), ktorú dostane len ten chovateľ, ktorý splní kritériá pre dobré životné podmienky zvierat.

Ďalej sú tu rôzne lokálne certifikácie pre vlnu získavanú bez mulesingu či ZQ Merino, čo je špecificky certifikát pre etických chovateľov merino oviec na Novom Zélande. Dôraz je kladený na udržateľnosť a zdravie zvierat.

Existujú veľké módne značky, ktoré sa zaviazali k používaniu etickej vlny. Trend etického chovu a humánneho prístupu k ovciam pravdepodobne naberie na sile, a to aj v Austrálii, kde bol doteraz mulesing asi najpoužívanejší.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne