Pomocou metal spinningu sa vyrábajú rôzne osiovo súmerné predmety rotačného tvaru. Na Rigad.sk nájdete napríklad termohrnčeky produkované týmto spôsobom. Vznikajú tak ale aj vázy, poháre, hrnce a ďalšie riady, lustre, zvony alebo napríklad komínové rozety a redukcie a podobne. A táto technika sa využíva napríklad aj v automobilovom priemysle.
Metal spinning funguje jednoducho, stačí uchytiť formu (model), podľa ktorej chcete plech tvarovať, a potom samotný plech (ten môže byť ako oceľový, tak aj hliníkový, mosadzný alebo medený). Špeciálnym nástrojom s kolieskom na konci potom kovoobrábač tlačí plech proti forme; takto môžu vzniknúť dokonale tvárnené predmety bez stôp po výrobnom procese.
Ručne možno tvarovať plechy približne do hrúbky 1 milimetra, pri hrubších plechoch je už tvarovanie zložitejšie. Na CNC sústruhoch možno obrábať aj plechy až do 5 milimetrov (to platí pre hliník, ktorý je mäkší a tvárnejší). S metal spinningom pracujú okrem priemyselných kovoobrábačov aj rôzni reštaurátori, umeleckí remeselníci či pasieri. Dôvodom je aj fakt, že najrozšírenejšia bola táto metóda v období secesie a ak sa dnes reštauruje nejaký produkt alebo dokonca celá budova z tohto obdobia, prichádza na rad aj metal spinning.
K najväčším výhodám metal spinningu patrí bezšvové spracovanie materiálu – čo teda znamená aj to, že produkty vzniklé metal spinningom nemajú ani zvary. To má výhodu práve u spomínaných termohrnčekov, u ktorých je bez zvarov oveľa nižšie riziko výrobných chýb a úniku vákua.