Niekto zbiera Céčka a niekto zase Déčka. Čo sú Céčka asi vie každý, ale nad Déčkami by niekto pokojne mohol tápať. O čom to tu vlastne hovorím? Nenechajte sa zviesť na cestu označovania objemu istých košíčkov a poďte sa pozrieť na vysvetlenie pojmu, ktorý vám už dlho leží v pamäti. Čo vlastne znamenajú ony záhadné Déčka na konci u označovania určitých látok? Ako nám tieto Déčka môžu pomôcť? To všetko sa dozviete z nasledujúcich riadkov. Dosť teda zdržiavania, ide sa na vec.
Ak sa pozriete na niektoré naše výrobky, napríklad na batoh Direct Action® Dragon EGG MKII, , v spodnom zozname vlastností nájdete v druhom riadku materiál, z ktorého je batoh vyrobený. Presne sa jedná o Cordura® 500D. A to je presne to Déčko, o ktorom hovorím. Čo to teda je?
Ono písmeno "D" označuje tak zvanú dĺžkovú hustotu, ktorej jednotka je jeden Denier [D]. Na prvý pohľad zvláštna veličina má oveľa hlbší zmysel, než by sa mohlo zdať. Vyjadruje hmotnosť vlákna materiálu na 9000 metrov jeho dĺžky. Áno, 9000 metrov. Dôležité je pamätať si, že 1D = 1g. Základnou jednotkou označený materiál s hmotnosťou 1D by vážil 0,11 mg na jeden meter svojej dĺžky. Zdá sa vám to neuveriteľné? Skúste uhádnuť, akú dĺžkovú hustotu má vlas.
Ľudský vlas má dĺžkovú hustotu 20D. Jeho hmotnosť na 1 meter je teda 2,2g.
Označenie dĺžkovej hustoty môže pomôcť napríklad s výberom batohu alebo iného vybavenia. Je potrebné myslieť na jedno základné pravidlo - Viac neznamená lepšie. Teda vyššia dĺžková hustota nezaručí lepší materiál pre dané použitie. Jasne, čím vyššie číslo bude, tým bude materiál pevnejší a odolnejší, ale aj ťažší, hrubší a menej tvárny. Myslite na to, ak budete vyberať napríklad vybavenie, ktoré príde do styku s pokožkou. Pokiaľ by bol materiál moc hrubý, verte mi, že jeho nosenie bude nočná mora.
Zároveň pamätajte, že nylon bude vždy pevnejší než polyester. Ide o samotné vlákno, jeho materiál a často aj konštrukciu a výrobu. Teda 400D nylon je pevnejší ako 600D polyester. Tak to skrátka je.
Na svete sú kvantá materiálov s dĺžkovou hustotou 30D, ale aj 1000D a viac. Keď sa pozriete na väčšinu výrobkov od takýchto výrobcov, akými sú napríklad Direct Action®, Arc’teryx LEAF alebo Tasmanian Tiger, zistíte, že najčastejšie používajú materiál s dĺžkovou hustotou 500D. Prečo? Čokoľvek ťažšieho začína byť temperované, zbytočne ťažké a hrubé. To môže mať za následok problémy so švami, zipsami a ďalšími časťami batohu, brašny či iného vybavenia. Myslite na to pri svojich výberoch.