V prvom rade ide o maskovací vzor "Waffen-SS Blurred Edge (Rauchtarnmuster)", čo sa používal v hitlerovskom Nemecku za druhej svetovej vojny. Ten sa využíval ako pre všetky vtedajšie vojenské obleky, tak aj pre celty, a to konkrétne medzi rokmi 1941 - 1944. Ide o trojfarebný Oak Leaf typ s dvojtónovými tienmi vo svojej kresbe.
Čo sa týka typu "SS Oak Leaf pattern“ ("Eichenlaubmuster"), tak to je maskovanie, ktoré sa na Nemeckej strane vyskytovalo vo verzii "bežnej" a "prstencovej". Ako obvykle sa používal vtedy pre všetky miestne typy celt aj najrôznejšie veci pre oblečenie apod.
Maskovací vzor typu Oak Leaf (ešte s prídomkom "M89") sa objavil (ak teda budeme hovoriť výhradne a len o jeho prvej inkarnácii, bolo tu totiž subtypov viac) tiež v armáde Srbskej. Vtedy tu toto maskovanie pre JNA vyrábali od roku 1990 a zostalo vo všeobecnom nasadeniu u týchto síl až do roku cca 2003.
To isté platí aj pre Juhosláviu, ktorá používala maskovanie "Oak Leaf M93", "Oak Leaf M89" a "Oak Leaf M87". Tento typ ("M86 small Oak Leaf" / "Typ M87, malý dubový list") bol prvým "dubovým listom" a bol otestovaný zo strany lokálnych výzvedných služieb 63. Letecké Brigády a zo strany niektorých lokálnych typov vojenskej polície medzi rokmi 1986-1988. Oficiálne ale nebol nikdy prijatý. Je to mimochodom aj maskovací vzor absolútne zhodný s tým, čo používalo Slovinsko, len s jediným drobným rozdielom - farebná paleta bola trochu iná.
A tu ho máme. Tu je vizuálne porovnanie medzi "slovinským typom Oak Leaf M91" a "juhoslovanským Oak Leaf M89":
Maskovací vzor typu "Oak Leaf" sa však objavil aj v Gruzínsku. Tu bol k videniu ako tento zvláštny maskovací typ, ktorý využívali niektoré z elementov síl Gruzínska cca od roku 2001. Je to mimochodom turecká prebytková uniforma typu "predĺžený list". Nie je ale známe, ako dlho tu prípadne zostalo toto maskovanie v akcii.
Dubový list sa objavil aj u Ruska, tu to však už nebol dubový list, ale "běrjózka" / "Breza" alebo aj "serebryjanyj list" ("Strieborný list").
Asi tak od roku 2004 sa vo výbave moderných ruských vojenských síl objavil aj maskovací vzor "SS-lijetó“ / „SS leto", ktorý je mimoriadnym štýlom ovplyvnený maskovaním druhovojnovým, a to presne typom" Nemecký SS dubový list ". Štýl uniformy nesie meno "Partizan" a jeho letná verzia obsahuje farbu hliny, tmavo hnedastú a pískovitú, to všetko v rôznych tvaroch prekrývajúcich sa na machovo zelenom pozadí. Ako sa ukazuje, dá sa aj obrátiť a je z neho razom trochu jemnejšia verzia. Čo sa týka typu jesenného, tak ten zase má čierne, hlínové, tmavo hnedé, okrové a zelenkavo machové tvary na pískovitom pozadí. Aj tento typ sa dá evidentne obrátiť pre jemnejšiu kresbu. Oba tieto maskovacie vzory sú populárne medzi ruskými špeciálnymi jednotkami vo VSR a MVD, rovnako ako u Spetsgruppa Al'fa FSB, čo boli pôvodní nositelia. "Obratiteľný" variant nesie meno "Partizan-M" a zahŕňa sfarbenie pre jarnú prírodu (čo mimochodom dosť zodpovedá pôvodným nemeckým kamuflážnym vzorom). Jeseň má tu všeobecne farby trochu jemnejšie.
A maskovacím vzorom typu "Dubový List" je vybavený aj Azerbajdžan, a to od roku 2001. Konkrétne jeho mierové jednotky. A tomuto typu sa iste nie-náhodou prezýva "spľasnutý list", poprípade "prejetý list". Čo sa týka nosených uniforiem, tak ide o turecký export.
Existuje v Azerbajdžane ešte jeden lokálne variant, ten je ale už natoľko odlišný od pôvodného Dubového Listu, že ho uvádzame len v rámci zaujímavosti a kompletnosti. Ľudia z "Azeri" nosia kontrastnejší variant, čo sa vyskytuje len lokálne.
Ako ste sa mohli sami presvedčiť z textu vyššie, 100% všetkých týchto maskovacích vzoriek je typu "2D", to znamená, že sa snažia svoje maskovanie na nositeľa aplikovať bežnou tlačou a farbou, pričom sa snaží dosiahnuť čo najlepšieho 3D efektu s 2D obrázkom. Ako je známe, nežijeme v 2D svete, ale v 3D svete.
Aj keď je zrejmé, že aj 2D maskovacie vzory majú svoje výhody (ľahšia výroba, zmeny farieb, tlač aj implementácia pre vlády), je evidentné, že keď sa chce človek skutočne dobre maskovať, tak nezostane, než siahnuť po skutočnom 3D typu (taktiež "Hejkal"), či už kupovanom či vytvorenom svojpomocne.
Navyše, moderní Hejkalovia a 3D kamufláže sú prakticky vždy vyrobené z umelých hmôt, takže prirodzene sú proti lístiu bežnému o niekoľko rádov trvanlivejší. A logicky - všetky podobné maskovania sú rádovo účinnejšie (dobrého hejkala si nevšimnete na pár metrov).