Preložené z angličtiny sa jedná o potiahnutie vrstvou gumy, alias gumy. Prečo zaobstarávať povrch gumovou vrstvou? Dôvodov možno spomenúť hneď niekoľko, hlavným ich cieľom je zvýšiť odolnosť predmetu a bezpečnosť jeho používania.
Guma je mäkká a pružná, zároveň však húževnatá a pomerne pevná. Gumový povrch je teda odolný proti úderu, napríklad pádu predmetu na zem, pričom do istej miery utlmí deštruktívny účinok pádu na predmet. S pogumovaním sa teda často stretávame pri predmetoch, ktoré sú určené pre šport a outdoor, kde je zvýšené riziko poškodenia. Ďalším dôvodom na pogumovanie povrchu je ochrana proti vlhkosti, guma môže byť ponorená vo vode dlhodobo, bez prepustení jedinej kvapky. Napríklad textília pogumovaním získa perfektnú odolnosť proti dažďu, aj keď v tomto prípade sa častejšie používa potiahnutie vrstvou polyuretánu alebo mäkčeného PVC, ktoré majú podobné vlastnosti ako guma, ale lepšie odolávajú UV žiareniu obsiahnutom v slnečnom svetle. Ďalšou dôležitou vlastnosťou gumy je nekĺzavý úchop. Z tohto dôvodu sa často opatrujú pogumovaním držadla náradia (napríklad nožov), ktoré vďaka tomu lepšie odolávajú vykĺznutiu z ruky.
Klasická guma na báze prírodného kaučuku je všeobecne výborný materiál, využitie pre spotrebné výrobky zmieňujeme vyššie. Niektoré jej vlastnosti možno do istej miery ovplyvniť postupmi vo výrobe, napríklad sa veľmi dobre dá ovplyvňovať tvrdosť gumy od vysoko tvrdej až po veľmi mäkkú. Spomenúť tiež možno nie nepodstatnú vlastnosť gumy, ktorou je jej zdravotná nezávadnosť. Okrem uvedených dobrých vlastností má samozrejme aj svoje slabé stránky. Napríklad nie príliš dobre odoláva poveternosti, predovšetkým slnečnému žiareniu, čo sa prejavuje tzv. puchrením, teda pozvoľným rozkladom od povrchovej vrstvy do hĺbky za tvorby praskliniek. Nepríjemná môže byť nízka odolnosť proti tukom a olejom, v ktorých guma napučí a stráca pevnosť. S rozvojom chemického priemyslu bolo syntetizovaných niekoľko druhov umelej gumy, ako príklady možno uviesť NBR gumu odolnú proti olejom či EPDM gumu odolnú voči poveternostným vplyvom.
Jedná sa o syntetickú gumu na báze organických zlúčenín kremíka. Tento druh gumy má niektoré špecifické vlastnosti, ktorými sa odlišuje od iných materiálov. Tou je predovšetkým výborná odolnosť proti vyšším teplotám, silikónová guma sa teda používa na výrobu tesnenia pre zariadenia s horúcimi médiami. Pre svoje ďalšie veľmi dobré vlastnosti, napríklad odolnosť proti poveternosti a v niektorých typoch aj proti organickým kvapalinám, sa často používa ako drahšia náhrada za gumu kaučukovú.