Zahmlievanie plexiskla na helme či na okuliaroch nie je práve dvakrát obľúbené, doslova je to opruz. A navyše nebezpečný opruz, pretože práve keď potrebujete vidieť na cestu, máte tam hmlistý opar.
To je problém veľkej väčšiny heliem, ktoré sa zahmlievajú v naozaj najnevhodnejšej chvíli. Hľadí sa vám zahmlí nech je zima, mokro alebo sa naopak potíte po náročnej prechádzke, poprípade vydýcháváte a sústredíte sa pri jazde na pretekárskom okruhu. Výhodou je, že si túto vlastnosť výrobcovia heliem uvedomujú a snažia sa prísť s optimálnym riešením. Navyše vďaka moderným technológiám je týchto riešení viac a viac. A čo to teda ten antifog (antifog, anti fog) je? Ako už anglický názov napovedá (fog = hmla), jedná sa o úpravu proti zahmlievaniu hľadí helmy. Ako zabrániť zahmlievaniu helmy alebo okuliarov? Poďme sa pozrieť, čo máme aktuálne na trhu a aké sú možnosti.
Anti-Fog, vložka v súčasnosti jedna z najlepších možností ako zabrániť zahmlievaniu hľadí prilby. Na trhu je týchto antifog vložiek dostupná celá rada od niekoľkých výrobcov, a dôkladnému vybraniu tak nič nebráni. Ide o tenký kus priehľadného plastu, ktorý sa vkladá z vnútornej alebo vonkajšej strany do pripravenej "pošvy" hľadí prilby. Vložka zastavuje kondenzáciu prostredníctvom svojej hydrofobickej vrstvy, ktorá na seba čiastočne viaže molekuly vody (áno, aj keď je hydrofobická) a pomáha tak usmerňovať kondenzáciu vnútri helmy. Preto ak hľadáte helmu a už do budúcnosti premýšľate že nechcete aby sa zahmlievala, hľadajte helmu s prípravou na antifog vložku.
Podobný princíp funguje aj u PinLock vložky, ktorá patrí dnes k najviac používanému systému proti zahmlievaniu. Jednoducho sa vkladá do medzery v hľadí a pomocou silikónového tesnenia, ktoré obieha vložku PinLock, nedochádza ku kondenzácii. Všetka vlhkosť je totiž "ulapená" medzi týmito dvoma vrstvami a nemá sa kam odparovať. Pinlock vložky sú dnes súčasťou väčšiny drahších heliem. Predtým výsada iba závodných integrálnych prilieb s cenou nad 20 000 Kč, dnes vďaka technológii a dostupnosti tieto vložky nájdeme v balení aj u heliem v cenovej kategórii od 7 500 Kč.
Hoci väčšina výrobcov heliem pristúpila k spolupráci a výrobe PinLock vložiek, niekoľko výrobcov skúša vlastnú cestu. Jedným z takýchto výrobcov je napríklad firma LS2 a ich vložka s názvom Fog Fighter. Rovnako ako v prípade vložiek PinLock je tu dodatočné uchytenie prostredníctvom výstupkov (pinov) ale umiestnených nižšie u spodného okraja hľadí. Popisovať sytém fungovania nemá cenu, pretože je rovnaký ako v prípade vložiek PinLock.
Ako posledné musíme spomenúť tiež anti-fog spreje. Na trhu existuje nespočetné množstvo sprejov a prípravkov proti zahmlievaniu. Nemusíte sa tu zameriavať len na spreje určené na prilby, ale sú tu aj prípravky pre sklá automobilov, dioptrické okuliare, olejčeky, rôzne "nano" spreja pod. Niektoré výrobky nepatrí rozhodne medzi lacné a hoci sa výrobca chváli ich "absolútnym" účinkom, opak je pravdou. Chemické zlúčeniny z veľkej časti zanechávajú pri daždi biele šmuhy a je síce dobré relatívne funguje, ale ak tak nič nevidíte, nemá to cenu. Problémom je, že väčšina týchto výrobkov jednoducho nefunguje moc dobre.